Kilka pierwszych dni po porodzie to dla mamy i dziecka przyspieszony kurs karmienia. Mama uczy się rozpoznawać sygnały głodu i szuka najlepszych pozycji do podawania maluchowi mleka, a wspólnie z dzieckiem wypracowuje dobre przystawienie do piersi. Co jeszcze warto wiedzieć i czego dobrze jest się nauczyć na początku?
Mleczna podróż każdej mamy jest inna, ale pewne rzeczy są stałe. Twoje dziecko z pewnością będzie pobierało mleko w rytmie: ssanie-połknięcie-oddech – to intuicyjny sposób każdego malucha, aby komfortowo pić w dobrym tempie. Możesz być też pewna, że prędzej czy później będziesz chciała wprowadzić butelkę do karmienia bez konieczności rezygnacji z karmienia piersią.Karmienie naprzemienne, zwane też mieszanym, polega na tym, że dziecko jest karmione zarówno piersią, jak i butelką. Łatwe i wygodne łączenie tych metod jest możliwe, jeśli tylko dobrze się przygotujesz.Tym, co najczęściej powstrzymuje mamy przed wprowadzeniem karmienia naprzemiennego, jest obawa, że dziecko przyzwyczai się do smoczka butelki i będzie miało trudności z przystawieniem się do piersi. Chociaż nauka wciąż nie potwierdza, czy faktycznie to możliwe, my wiemy, że dla dziecka wszystko, co naśladuje mamę, jest dobrą rzeczą.
Aby wydobyć mleko z piersi matki, dziecko musi użyć około czterdziestu mięśni – aktywnie pracować językiem, szczęką i ustami. Jak wynika z badań, dzieci instynktownie wykonują przy tym niemal perystaltyczny (falowy) ruch języka, aby przetransportować mleko z przodu jamy ustnej do gardła w celu połknięcia.Karmienie piersią odbywa się na zasadzie podaży i popytu – mleko jest wtedy, kiedy dziecko powoduje wypływ. Smoczki butelek zwykle zapewniają stały, łatwy wypływ pokarmu bez większego wysiłku ze strony malucha. To właśnie sprawia, że zdaniem niektórych butelka dezorientuje naturę, a nawet sprawia, że spragnione dziecko staje się nieco leniwe.
Jak więc sprawić, by dziecko swobodnie przestawiało się z piersi na butelkę i wracało do piersi? W łatwym karmieniu naprzemiennym pomoże Ci butelka w kształcie piersi, która odtworzy znane dziecku doświadczenie karmienia. Butelka Philips Avent Natural Response z Responsywnym smoczkiem Natural może to zrobić! Unikalny smoczek pozwala na pobieranie mleka w rytmie karmienia dziecka: picie, połykanie, oddychanie i przerwa. Dziecko musi aktywnie pić, używając języka do ściśnięcia smoczka butelki, aby uwolnić wypływ mleka - tak jak przy piersi. W czasie przerw mleko nawet nie kapie, co pozwala na chwilę spokoju i odpoczynek przed powrotem do aktywnego picia. Sprytne!
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej