Trudna do zaakceptowania prawda jest taka, że czasami niemowlęta płaczą bez żadnej konkretnej przyczyny. Niedające się ukoić napady płaczu są tak powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza u dzieci między 2. tygodniem a 4. miesiącem życia, że w języku angielskim funkcjonuje nawet specjalna nazwa na jego określenie: „purple crying” (purpurowy płacz). Nie chodzi tutaj bynajmniej o kolor twarzy płaczącego dziecka. Słowo „purple” jest skrótem od pierwszych liter charakterystycznych cech częstych napadów trudnego do ukojenia płaczu, które są typowe dla tego właśnie okresu. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu: Purpurowy płacz - jak poradzić sobie z histerycznym płaczem niemowlaka? Dlatego, jeśli wykluczyłaś wszystkie potencjalne przyczyny płaczu, takie jak zmęczenie, dyskomfort, głód i choroba, nie obwiniaj się, że nie potrafisz pomóc maluszkowi. Niektórych zachowań nie umiemy do końca wyjaśnić. Jednak nawet jeśli nie zdołasz ukoić płaczu dziecka, w Twoich ramionach zawsze będzie mu najlepiej. Jeśli czujesz taką potrzebę, odpocznij chwilę, poproś o pomoc inną osobę lub po prostu przyznaj przed sobą, że masz już dość. A kiedy łzy obeschną, skorzystaj ze wsparcia, jakie może dać rozmowa na temat blasków i cieni macierzyństwa z przyjaciółką lub grupą innych mam w podobnej sytuacji. Twoje samopoczucie też ma znaczenie!
ultra air
smoczek
SCF085/04
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej