Czas czytania: 5 Min
Codzienne czynności, które wykonujemy dziesiątki razy wokół dziecka, mają znaczenie nie tylko dla jego komfortu, ale również dla osiągania kolejnych kamieni milowych rozwoju. Jak zatem poprzez codzienne czynności pomagać dziecku w rozwijaniu swojego potencjału?
Ważne jest, aby podczas podnoszenia, noszenia, odkładania dziecka w pierwszych miesiącach życia, zapewnić mu jak największą powierzchnię podparcia ciała,a także, poprzez spokojne i pewne ruchy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.
Jak zatem podnosić i nosić najmniejsze niemowlęta? Podnosząc i odkładając dziecko warto robić to bokiem do podłoża, dziecko ma wtedy lepszą kontrolę nad swoim ciałem. Gdy Maluch nie kontroluje jeszcze głowy, podczas podnoszenia i odkładania podtrzymujemy ją od boku.
Nosząc dziecko do około 4 miesiąca życia powinniśmy podtrzymywać głowę w linii tułowia dziecka oraz dbać o symetrię- obie rączki i nóżki powinny się znajdować z przodu ciała.Pozycja do noszenia w tym okresie powinna być pozioma do podłoża. Po czwartym miesiącu możemy najczęściej wprowadzić pozycję noszenia na boku bez kontrolowania głowy dziecka, pamiętając, aby nosić dziecko mniej więcej tyle samo na jego prawym i lewym boku. Gdy dziecko usiądzie samodzielnie pozycja do noszenia może być już bliższa pionu, wciąż jednak powinniśmy zwracać uwagę na symetrię ciała i właściwe ustawienie miednicy dziecka podczas noszenia.
Warto wykorzystywać codzienne czynności, takie jak zmiany pieluchy, czy przebieranie ubranka; na zmiany pozycji dziecka, jak np. obroty na boki czy turlanie Malucha z pleców na brzuch i z brzucha na plecy.
Na co dzień warto pamiętać również o tym, aby, gdy dziecko jest aktywne, układać je w różnorodnych pozycjach: nie tylko na plecach, ale i na obu bokach oraz na brzuchu. Można kłaść w ten sposób dziecko na płaskim podłożu, ale również “na sobie”- na swoich kolanach lub na klatce piersiowej, gdy siedzimy z plecami odchylonymi do tyłu. Początkowo rodzic powinien uważnie asystować dziecku i obserwować jego reakcje na daną pozycję. W rzadkich przypadkach niektóre pozycje są u niemowląt niewskazane, ale o tym na pewno poinformuje lekarz prowadzący dziecka.
Sprawdź również: Kiedy można rozpocząć kładzenie dziecka na brzuchu?
Jeśli Maluch bardzo domaga się noszenia, a nam brak już sił, dobrym rozwiązaniem będzie noszenie w chuście. Dziecko w chuście znajduje się w bezpiecznej pozycji,a rodzic ma dwie wolne ręce. Najlepiej jest przećwiczyć wiązania oraz prawidłową pozycję dziecka razem z doradcą chustonoszenia.
Nie warto unieruchamiać dziecka w sprzętach, które ograniczają Maluchowi swobodę ruchu, jak na przykład leżaczki czy bujaczki, ponieważ jeżeli dziecko będzie w nich spędzało zbyt dużo czasu, może mieć problem ze swobodnym ruchem na płaskim podłożu. Czy mamy całkiem zrezygnować z tego typu sprzętów? Nie, ale powinniśmy z nich korzystać z umiarem i nie przekraczać 2 godzin dziennie spędzanych w leżaczkach czy bujaczkach.
Przeczytaj również: Prawidłowa pielęgnacja noworodka
Prawidłową pielęgnację niemowląt w praktyce można zobaczyć na IGTV @tak_mamy, w livie pt. “Wcześniaki i dzieci urodzone o czasie. Pielęgnacja, wspieranie rozwoju, kangurowanie”.
Mgr Ewa Kowalczyk- fizjoterapeutka pediatryczna, terapeutka NDT Bobath
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej