Pojawienie się maluszka wywraca do góry nogami dotychczasowy rytm życia jego mamy. Jak ułożyć go na nowo, by potrzeby noworodka i młodej mamy były zaspokajane? Dobry plan dnia uwzględnia przede wszystkim sprawy związane ze snem i karmieniem dziecka w dzień i w nocy. Świadomość tego, jak rozkłada się odpoczynek i posiłki malucha w ciągu doby, pomaga zaplanować inne aktywności – z chwilą relaksu dla mamy włącznie!
Pierwszym wyzwaniem dla mamy i noworodka jest zadbanie o regularność karmień piersią. Częste i solidne karmienia w pierwszych kilku tygodniach życia sprzyjają prawidłowej produkcji mleka dla Twojego dziecka. Początkowo niemowlęta muszą jeść często i na żądanie. Później, jeśli zachęcisz dziecko do zjadania pełnego posiłku, przerwy między kolejnymi karmieniami mogą się wydłużyć. Sprzyja to stosowaniu planu dnia i nie ma wpływu na produkcję pokarmu matki.
Cykl snu dziecka ma duży wpływ nie tylko na jego samopoczucie oraz planowanie innych aktywności w ciągu dnia, ale też na funkcjonowanie całej rodziny, której sen bywa przecież skorelowany z budzeniem się i zasypianiem noworodka. Przeczytaj również: Ile powinien spać niemowlak?
W zależności od wieku, Twoje dziecko może być gotowe na pierwszą drzemkę godzinę lub dwie po pierwszym przebudzeniu. To oznacza porządek: przebudzenie rano, karmienie, a potem drzemka.
Stałe punkty dnia, znane rytuały, dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale też pomagają w realizowaniu codziennych obowiązków. Gdy Twoje dziecko skończy dwa lub trzy miesiące, rytuał obejmujący kąpiel, masaż, karmienie, kojącą kołysankę i znane otoczenie będzie dla malucha jasnym sygnałem, że nadeszła pora snu. Jest to także wspaniały sposób na zakończenie dnia.
Dzieci poniżej szóstego miesiąca są zwykle aktywne przez maksymalnie 90 minut. Skorzystaj z tej wiedzy, aby wykonać swoje obowiązki, gdy dziecko śpi. Twoje dziecko może mieć problem z wyciszeniem się, jeśli spróbujesz położyć je do snu zbyt szybko lub zbyt późno. Noworodki są w pierwszych tygodniach życia w stanie pozostać aktywne wyłącznie przez czas niezbędny do przeprowadzenia karmienia (maksymalnie 45–60 minut), po upływie którego zapadają ponownie w sen.
Jeśli Twoje dziecko wytrzymuje trzy do czterech godzin między karmieniami, spróbuj zaplanować pierwsze karmienie na wczesny poranek, a kolejne na późny ranek, późniejsze przedpołudnie, wczesny wieczór i późny wieczór. Pozwól swojemu dziecku budzić się w nocy na karmienie w naturalny sposób.
Możesz to robić od momentu, gdy u dziecka zaczną w naturalny sposób występować okresy czuwania (w okolicach trzeciego tygodnia życia). Na początku wystarczy pogawędka z dzieckiem i piosenka podczas zmiany pieluszki. Po trzech miesiącach większość niemowląt czerpie przyjemność z korzystania z maty edukacyjnej, bujaczka, jazdy w wózku lub krótkiego siedzenia na Twoich kolanach przed porą drzemki.
Dzięki planowi dnia może Ci się udać uniknąć sytuacji, w której dziecko jest nadmiernie zmęczone, marudne i płaczliwe.
Zawsze karm dziecko, gdy masz wrażenie, że maluch tego chce, bez względu na plan dnia. Pozwoli Ci to mieć pewność, że produkcja pokarmu będzie przebiegać prawidłowo, a także spełnić potrzeby żywieniowe Twojego dziecka. Nieplanowana przekąska lub wcześniejsze karmienie nie mają wpływu na ogólny plan dnia.
Pojedynczy laktator elektryczny — zestaw
SCD395/21
ultra air
Smoczek
SCF376/18
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej