Regularne stosowanie kosmetyków do pielęgnacji stóp i pięt jest jednym z podstawowych elementów codziennej pielęgnacji ciała. Jest to szczególnie istotne, ponieważ podeszwy stóp pozbawione są gruczołów łojowych, które wykazują właściwości ochronne, nawilżające i antybakteryjne. Z tego powodu stopy są bardzo podatne na odciski, rogowacenie naskórka i nadmierne przesuszenie. W codziennym dbaniu o stopy mogą pomóc kremy i maści na bazie mocznika, a także kąpiele zmiękczające z dodatkiem octu, miodu lub soku z cytryny.
Osobną grupę stanowią zaś rozmaite schorzenia, jak np. trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, itp. Zaskórniki, pryszcze, rozognione zmiany zapalne, świecąca się, pokryta grubą warstwą sebum skóra – to standardowe objawy wyżej wymienionych schorzeń. Wymagają one konsultacji dermatologicznej i leczenia zgodnie ze wskazówkami specjalisty, jednak samodzielnie, domowymi sposobami także możemy zatroszczyć się o cerę, aby poprawić jej stan, wygląd i wspomóc leczenie. Jak to zrobić?
Podstawą w pielęgnacji stóp jest wybór właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, czyli takich, które będą dopasowane do aktualnej kondycji naskórka. Niestety przeważająca część osób całkowicie pomija pielęgnację stóp w sezonie jesienno-zimowym. W efekcie czego wraz z nadejściem lata i koniecznością założenia przewiewnych butów, stopy nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. W takim przypadku ratunkiem jest krem do stóp z mocznikiem, który wykazuje silne właściwości nawilżające (porównuje się go nawet do kwasu hialuronowego). W niektórych przypadkach konieczne jest także sięgnięcie po maść na pękające pięty na bazie mocznika lub innej substancji o zbliżonym spektrum działania. Wśród wartych uwagi kosmetyków do stóp można wymienić także skarpety złuszczające oraz antyprespiranty do stóp (największą popularnością cieszą się preparaty przyjmujące postać dezodorantu).
W niektórych przypadkach działanie kosmetyków do stóp można uzupełnić kąpielami zmiękczającymi zrogowaciały naskórek. Skutecznym i polecanym rozwiązaniem jest moczenie stóp w sodzie oczyszczonej (do litra ciepłej wody należy wlać ok. 5–6 łyżek sody). Tego typu kąpiel polecana jest w szczególności osobom zmagającym się z nieprzyjemnym zapachem stóp, grzybicą i zgrubiałym naskórkiem. Soda oczyszczona wykazuje właściwości antybakteryjne, zmiękczające i wygładzające. Oprócz tego pomocne może być także moczenie stóp w occie, który bardzo dobrze radzi sobie z opuchlizną, a przy tym działa przeciwgrzybicznie. Po wykonywaniu tego typu kąpieli stóp warto pamiętać o tym, żeby na skórę nałożyć intensywnie nawilżający kosmetyk – może to być krem, maść lub olejek, np. miętowy, który dodatkowo łagodzi podrażnienia. Ponadto przed wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów na stopy należy zmyć lakier do paznokci i ewentualnie nałożyć na nie odżywkę ochronną.
Zwykle samo stosowanie nawet najlepszych kosmetyków do stóp nie wystarczy, by pozbyć się zrogowaciałego naskórka. W tym celu można użyć naturalnego pumeksu lub tarki do stóp – rozwiązanie to nie jest zalecane na dłuższą metę, ponieważ jego skutkiem ubocznym może być pękanie pięt. Innym rozwiązaniem, znacznie mniej inwazyjnym, są elektryczne pilniki do stóp. Większość tego typu urządzeń zapewnia precyzyjne ścieranie naskórka – nawet w trudno dostępnych miejscach. Decydując się na zakup elektrycznego pilnika do stóp, najlepiej postawić na zaufaną i renomowaną markę. Za przykład można podać tu Philips Beauty Set 9000 – uniwersalny zestaw pielęgnacyjny, zawierający obrotowy pilnik do stóp.
W ostateczności można zdecydować się na zabieg na stopy u kosmetyczki. Spośród wszystkich dostępnych opcji warto wymienić: refleksoterapię stóp, pedicure japoński i kwasy na stopy, które zaliczane są do zabiegów chemicznych. Można je wykonywać maksymalnie dwa razy do roku – w okresie jesienno-zimowym lub wczesnowiosennym.
Seria 9000
Dla całego ciała
BRE740/90
Zobacz też:
Domowe spa dla stóp
Zobacz więcej
Jak wzmocnić działanie kosmetyków do stóp
Zobacz więcej
Jaki prezent dla dziewczyny? Sprawdź nasze pomysły na upominek!
Zobacz więcej