Czas czytania: 5 Min
Czyste powietrze ›› Jak działa nawilżacz powietrza?
Czyste powietrze ›› Jak działa nawilżacz powietrza?
Nieustający kaszel, suchość w gardle i problemy z zasypianiem – niska wilgotność powietrza potrafi wpłynąć zarówno na jakość snu, jak i życie codzienne. Nie bez przyczyny coraz większą popularnością cieszą się urządzenia nawilżające, z których pomocą możesz zadbać o swoje zdrowie. Jak działa nawilżacz powietrza i co zrobić, aby cieszył niezawodnością przez długie lata?
Nie od dziś wiadomo, że oczyszczone powietrze służy lepszemu zdrowiu – im mniej drobnoustrojów i alergenów wdychasz, tym mniej jesteś narażony na infekcje i choroby. Jednak warto wiedzieć, że istotną rolę odgrywa także jego wilgotność, która powinna wynosić od 40% do 60%. Suche, wysuszone powietrze sprzyja wystąpieniu kaszlu, a także może być powodem problemów ze snem czy koncentracją. Aby zniwelować nieprzyjemne skutki braku odpowiedniego nawilżenia, w wielu mieszkaniach i domach obowiązkowym wyposażeniem stają się nawilżacze powietrza. Na czym polega ich działanie? Wszystko zależy od typu urządzenia – wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje: Który nawilżacz wybrać? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb! Urządzenia parowe są wydajne, jednak potrafią negatywnie odbić się na domowym budżecie – są drogie w eksploatacji. Kolejne – ewaporacyjne – cieszą się nie lada popularnością. Wynika to z ich wbudowanych funkcji m.in. higrostatu (kontroluje wilgoć w powietrzu), timera czy możliwości automatycznego trybu pracy, ale także małego poboru energii elektrycznej. Nawilżacze ultradźwiękowe są najbardziej zaawansowane technologicznie, a emitowana para jest praktycznie niezauważalna, jednak niekiedy pozostawia na meblach osad. Co więcej – nie są polecane dla właścicieli zwierząt domowych ze względu na wysokie częstotliwości. Szukasz idealnego sprzętu do domu lub mieszkania? Jeżeli planujesz zakup urządzenia do nawilżania powietrza, sprawdź nasz artykuł o tym, jaki nawilżacz powietrza wybrać.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz tradycyjny model nawilżacza powietrza, czy zdecydujesz się na zaawansowany egzemplarz ewaporacyjny lub ultradźwiękowy, warto zastanowić się nad tym, jaką wodę do nawilżacza wybrać. Twoje urządzenie musi pracować wydajnie kilka godzin dziennie, a wdychane powietrze powinno być pozbawione niebezpiecznych substancji chemicznych. Dlatego podczas używania sprzętu pamiętaj m.in. o: Przed zakupem nawilżacza zwróć uwagę na rodzaj uwalnianej pary – najlepiej, aby była niezauważalna i rozprzestrzeniała się miarowo w całym pomieszczeniu oraz nie osiadała na ścianach czy meblach. Powstające zacieki czy mokre ślady nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą sprzyjać powstawaniu niebezpiecznej dla zdrowia pleśni. W nawilżaczach powietrza Philips zastosowano technologię NanoCloud – wytwarzane cząsteczki wody są mikroskopijne, a powstająca para niewidoczna. Emitowana mgiełka nie osadza się na powierzchniach i zostaje rozprowadzona równomiernie po całym pokoju.
Warto wiedzieć: Technologia NanoCloud wykorzystuje naturalne procesy parowania wody, dzięki czemu jest ona bezpieczna i daje zadowalające efekty.
Przeczytaj również: Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza Philips?
To proste! Coraz bardziej zaawansowane technologicznie nawilżacze powietrza nie tylko pozwalają na łatwe zadbanie o zdrowie, ale także są zaprojektowane w taki sposób, aby były intuicyjne w obsłudze. Oto kilka najważniejszych zasad, którymi warto kierować się w trakcie korzystania z urządzenia do nawilżania powietrza: 1. Zadbaj o czystość urządzenia Pamiętaj o regularnym czyszczeniu pojemnika sprzętu, ale także o jego elementach zewnętrznych. Delikatne części obudowy należy przetrzeć wilgotną ściereczką, a zbiornik na wodę umyć za pomocą środków myjących o krótkim składzie. Nie zapomnij o dokładnym wypłukaniu urządzenia – wszelkie pozostałości np. po płynie do zmywania, mogą wymieszać się z wodą i dostać się do powietrza, którym oddychasz. 2. Wymieniaj regularnie filtry To niezwykle istotne, jeżeli posiadasz m.in. nawilżacz ewaporacyjny – w brudnych i wilgotnych filtrach gromadzą się oraz namnażają niebezpieczne bakterie. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu i wydajnej pracy urządzenia, zastosowane elementy wymienne czyść za pomocą np. roztworu wody i kwasku cytrynowego. Warto pamiętać także o ich regularnej wymianie – np. filtry w nawilżaczach Philips należy zmieniać co około 3 miesiące. 3. Ustawiaj pracę urządzenia wedle indywidualnych potrzeb Zaawansowane technologicznie urządzenia do nawilżania powietrza pozwalają na prostą i szybką obsługę. Jeżeli zdecydujesz się na nawilżacz powietrza Philips, nie tylko ustawisz jego czas działania, ale także natężenie unoszącej się mikroskopijnej pary wodnej (do wyboru masz od 40% do 60%) oraz intensywność pracy urządzenia (m.in. tryb nocny i automatyczny). Obawiasz się, że mimo braku wody w pojemniku, urządzenie nadal będzie działać? Dzięki wbudowanemu czujnikowi wilgotności nawilżacz wyłączy się oraz zasygnalizuje na ekranie konieczność uzupełnienia płynu. To może Cię zainteresować: Porównanie nawilżaczy powietrza Philips – który wybrać?
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej