W dzisiejszych czasach jakość powietrza, którym oddychamy pozostawia niestety wiele do życzenia. Sytuacja jest szczególnie ciężka w dużych miastach, wśród mnóstwa samochodów oraz ogrzewania starymi piecami, paliwami złej jakości, gdzie zanieczyszczenie sięga zenitu. Wielu z nas uważa, że dom czy mieszkanie są azylem, w których możemy się schować i w końcu odetchnąć pełną piersią. Ale czy na pewno? Niestety nie. Jak się bowiem okazuje, powietrze w naszych domowych wnętrzach jest nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz! Kurz, roztocza, bakterie i wirusy, pyłki, alergeny sierści zwierząt – nie widzimy tego gołym okiem, zatem często po prostu zapominamy, że wszystkie te niebezpieczne substancje nas otaczają, że codziennie je wdychamy... Jedne z tych wewnętrznych zanieczyszczeń powietrza są bardzo uciążliwe dla alergików. Są nimi roztocza, a właściwie ich odchody. Jak usunąć roztocza i inne zanieczyszczenia powietrza z domowej przestrzeni? Jak szybko i skutecznie poprawić jakość powietrza?
Tak zwane roztocza kurzu domowego należą do mikroskopijnych rozmiarów pajęczaków z rzędu roztoczy. Jak sama nazwa wskazuje, bytują one w kurzu domowym. Nie gryzą człowieka, ale żywią się jego naskórkiem, a ponadto m.in. grzybami i bakteriami. Choć mogą wydawać się niegroźne, w rzeczywistości są przyczyną licznych problemów górnych dróg oddechowych, powodują duszności, kaszel i prowadzą do astmy. Uczulają głównie ich odchody.
Istnieje wiele domowych sposobów na to, aby pozbyć się roztoczy, a przynajmniej znacząco ograniczyć ich ilość. Należą do nich m.in.: Nie da się jednak ukryć, że są to metody pochłaniające ogromną ilość czasu i energii. Co więcej, nawet najdokładniejsze sprzątanie nie gwarantuje nam całkowitego wyeliminowania problemu. Roztocza, choć żyją krótko, szybko się mnożą i bytują dosłownie wszędzie – w łóżku (w pościeli, materacu), kocach, poduszkach, dywanach. Łatwo się rozprzestrzeniają, ponieważ przenoszone są wraz z kurzem. A zatem, co można jeszcze zrobić, aby w końcu zapewnić sobie lepsze zdrowie i samopoczucie?
Idealną odpowiedzią na wszystkie wyżej wymienione problemy są nowoczesne oczyszczacze powietrza Philips. Są to wyjątkowe urządzenia, które dzięki innowacyjnej, wieloetapowej filtracji skutecznie usuwają do 99,97% znajdujących się w powietrzu roztoczy, kurzu, pyłków, wirusów i bakterii, sierści, a także cząsteczek smogu PM2,5. Ich dodatkową zaletą jest funkcja nawilżania, która zapewnia o 99% mniej bakterii w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych, nie pozostawia mokrych śladów oraz białych plam, a także utrzymuje rekomendowany poziom nawilżenia powietrza pomiędzy 40% a 60%. Oczyszczacze sygnalizują m.in. brak wody w zbiorniku, zapewniają automatyczny pomiar jakości i nawilżenia powietrza, dysponują trybem nocnym, w czasie którego działa ciszej. Jeszcze lepszą wydajnością oczyszczania powietrza cechuje się Oczyszczacz powietrza AC3259/10 współpracujący z aplikacją mobilną i wyposażony mi.in. w automatyczny tryb antyalergenowy. Jego precyzyjny czujnik monitoruje jakość powietrza, wskazuje aktualne stężenie cząsteczek PM2,5 na wyświetlaczu lub poziom alergenów. O jakości powietrza informuje także poprzez 4 kolorowy wskaźnik kolorów LED. Rekomenduje go Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Uzyskanie czystego powietrza, wolnego od szkodliwych zanieczyszczeń i alergenów, jest teraz naprawdę łatwe!
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej