Nawilżacze powietrza to urządzenia, z których korzystamy głównie w sezonie grzewczym, a więc jesienią i zimą, jednak warto po nie sięgać również podczas upałów, kiedy powietrze wysusza klimatyzacja. Stosowanie nawilżaczy niesie za sobą wiele zalet – utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w mieszkaniu zapewnia swobodniejsze oddychanie i większy komfort podczas snu, a ponadto zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii. Zbyt suche powietrze może zwiększać prawdopodobieństwo problemów z układem oddechowym, jak np. wystąpienie alergii lub astmy, ale też powoduje suchość oczu oraz swędzenie oczu, nosa i gardła. Inwestycja w dobrej jakości nawilżacz powietrza pozwala skutecznie pozbyć się tego typu dolegliwości i zapewnić wszystkim domownikom przyjemniejsze oddychanie. O takie urządzenie trzeba jednak regularnie dbać, aby służyło długo i spełniało swoją funkcję. Jak wyczyścić nawilżacz powietrza i co robić, by pracował skutecznie?
Modele poszczególnych nawilżaczy powietrza różnią się od siebie i nie we wszystkich można rozmontować te same elementy, dlatego aby mieć pewność, że po złożeniu urządzenie działać będzie sprawnie, należy wcześniej uważnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Najłatwiejsze jest dbanie o podstawę nawilżacza – wystarczy wytrzeć ją z kurzu miękką suchą ściereczką. Nie mniej istotne jest regularne czyszczenie zbiornika na wodę. Jeśli zaniedbamy tę czynność, wewnątrz pojawić się może pleśń, co oczywiście nie wpłynie dobrze na komfort użytkowania nawilżacza. Przede wszystkim trzeba wyjąć filtr nawilżający oraz jego podstawę. Do wyczyszczenia zbiornika potrzebować będziemy tylko wody i łagodnego płynu do mycia naczyń. Zbiornik należy napełnić czystą wodą do 1/3 jego pojemności, a następnie dodać trochę detergentu i wyczyścić wnętrze miękką, czystą szmatką. Jeśli mamy trudności z dotarciem do trudno dostępnych zakamarków, możemy wykorzystać miękką szczoteczkę. Później wystarczy tylko wylać zawartość zbiornika do zlewu i ponownie zainstalować filtr wraz z podstawą w zbiorniku. A jak wyczyścić filtr nawilżający? Należy wyjąć go z podstawy i namaczać w wodzie przez godzinę. Następnie trzeba wypłukać go pod bieżącą wodą pamiętając, aby go nie wyciskać i nie wyżymać – w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia filtra, co wpłynie na skuteczność nawilżania. Kiedy woda ścieknie z filtra, można go założyć wokół podstawy i całość ponownie umieścić w zbiorniku. Zarówno czyszczenie nawilżacza jak i filtra powinno być wykonywane raz w tygodniu.
Wraz z upływem czasu na filtrze może pojawić się biały osad, albo jego zauważalne żółknięcie. Biały osad to kamień pochodzący z wody umieszczanej w zbiorniku. Nie jest on szkodliwy dla zdrowia użytkowników, jednak ma wpływ na nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Żółty osad pojawiający się na filtrze również jest naturalnym efektem eksploatacji, ale nie ma on wpływu na funkcjonowanie urządzenia. Jak odkamienić nawilżacz powietrza? Najlepiej wykorzystać w tym celu zalecane przez producenta urządzenia środki – domowe sposoby, jak np. stosowanie octu spowoduje utrzymywanie się przykrego zapachu w pomieszczeniu po ponownym uruchomieniu nawilżacza. Trzeba też wymieniać filtr na nowy co najmniej raz do roku. Jak to zrobić? Najpierw należy odłączyć urządzenie od zasilania, a następnie wyjąć filtr i jego podstawę z obudowy, wymienić filtr na nowy i po umieszczeniu w podstawie włożyć całość do zbiornika z wodą. Podczas wymiany upewnijmy się, że nowy filtr to oryginalny produkt przeznaczony do konkretnego modelu nawilżacza i pamiętajmy o wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją obsługi urządzenia.
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej