Czas czytania: 6 Min
Blog ›› Dom ›› Czyste powietrze ›› Oczyszczacz powietrza do małego pokoju
Oczyszczacz powietrza do małego pokoju
Oczyszczacze powietrza to urządzenia cieszące się coraz większą popularnością. Fakt ten nie powinien dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę coraz gorszy stan powietrza w większości regionów naszego kraju. Nie bez znaczenia jest także rosnąca świadomość konsumentów, którzy coraz większą wagę przykładają do jakości powietrza w swoich domach, wiedząc, jak wpływa to na ich zdrowie oraz samopoczucie. Kupując oczyszczacz powietrza do małego pokoju, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Istotne są też głośność pracy oraz możliwość ustawienia trybu nocnego.
Oczyszczacz to urządzenie poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniach. Pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, które mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Mowa m.in. o: roztoczach, wirusach, bakteriach, smogu, alergenach, takich jak pyłki, pleśnie, sierść zwierząt czy lotnych związkach organicznych. Dodatkowo umożliwia usunięcie nieprzyjemnych zapachów, np. dymu tytoniowego. Jego działanie polega na zasysaniu powietrza, przepuszczaniu go przez system filtrów i uwalnianiu już oczyszczonego do pomieszczenia. To, jak dokładny będzie ten proces, zależy od rodzaju zastosowanych w urządzeniu filtrów.
Oczyszczacze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na swobodnym, wolnym od zanieczyszczeń oddechu, niezależnie od pory roku czy też stanu powietrza na zewnątrz. Jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików i astmatyków, ale nie tylko. Ich działanie docenią też osoby zmagające się z częstymi infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, współdzielące przestrzeń z palaczami czy też rodzice małych dzieci, w szczególności niemowląt.
W oczyszczaczach powietrza znajduje się kilka rodzajów filtrów: • Filtr wstępny – to pierwszy etap filtracji powietrza. Jego zadanie polega na zbieraniu dużych, widocznych gołym okiem cząstek zanieczyszczeń powietrza, np. włosów czy sierści zwierząt. Chroni też inne filtry przed szybkim zużyciem. Warto regularnie sprawdzać stan filtra wstępnego i czyścić go lub wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta (najczęściej co 3–4 tygodnie). • Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – to bardzo skuteczny filtr znajdujący się w oczyszczaczach powietrza. Może usunąć do 99,7% cząsteczek o wielkości około 0,003 mikrometra, np. alergeny, bakterie, grzyby i wirusy. • Filtr NanoProtect HEPA – jest on szeroko stosowany w oczyszczaczach powietrza Philips. Usuwa aż 99,9% wirusów i zanieczyszczeń mniejszych niż najmniejszy znany wirus (o wielkości 0,003 mikrometra) i tym samym usuwa 100x mniejsze zanieczyszczenia niż standardowy filtr HEPA. • Filtr węglowy – dzięki obecności węgla aktywnego usuwa szkodliwe gazy, w tym lotne związki organiczne, a także nieprzyjemne i uciążliwe zapachy. • Filtr nawilżacza – znajduje się w urządzeniach 2w1, które jednocześnie oczyszczają i nawilżają powietrze.
Kupując oczyszczacz powietrza, trzeba przede wszystkim uwzględnić powierzchnię pomieszczenia, w którym zamierzamy go umieścić. W przypadku małych pokoi, takich jak sypialnia, pokój dziecięcy czy gabinet, jest to zazwyczaj nie więcej niż 20 m2. Wówczas idealnie sprawdzą się niewielkich rozmiarów urządzenia, których wydajność to około 22 m2. Przykładem takiego oczyszczacza idealnego do małego pokoju jest Philips AC0850/11. Warto również wrócić uwagę na współczynnik CADR (Clean Air Delivery Rate). Jest to parametr mówiący o tym, ile metrów sześciennych powietrza, dane urządzenie jest w stanie przefiltrować w przeciągu godziny. Zatem im wyższy CADR, tym lepiej.
Dobry oczyszczacz powietrza powinien być także cichy. Dlatego też głośność to kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Za bezpieczne i komfortowe dla snu uznaje się dźwięki poniżej 30 dB (co mniej więcej odpowiada szeptowi). Głośność pracy w trybie nocnym w przypadku wspomnianego oczyszczacza Philips AC0850/11 wynosi zaledwie 19 dB.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza? • Sprawdź, ile trybów pracy posiada dane urządzenie – optymalnym rozwiązaniem w przypadku oczyszczacza powietrza do małego pokoju są trzy tryby: automatyczny (sam dostosowuje prędkość swojej pracy do aktualnego poziomu zanieczyszczeń), turbo (wysoka wartość CADR) oraz nocny (wyświetlacze zostają wyłączone, zmniejsza się też głośność). • Zwróć uwagę na czytelność wyświetlacza – najlepiej, jeżeli urządzenie informuje o aktualnej jakości powietrza, trybie pracy oraz alarmuje o konieczności wymiany filtra. • Sprawdź pobór mocy – wybierz oczyszczacz zużywający niewiele energii, pozwoli Ci to zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej