W ostatnim czasie sporo mówi się na temat dużego stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz tego, jak bardzo ważne jest, aby zacząć przeciwdziałać temu niebezpiecznemu zjawisku. Nic więc dziwnego, że urządzenia, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza w warunkach domowych, cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących. Nie brakuje również sceptyków, którzy wciąż nieprzekonani co do rangi problemu, uważają zakup oczyszczaczy powietrza za zupełnie zbędny wydatek. Jak jest w rzeczywistości? Czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Czy może lepiej nie ulegać modzie, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inny cel?
Oczyszczacz powietrza to niewielkie urządzenie wyposażone w filtry, przede wszystkim HEPA, których zadaniem jest usunięcie z powietrza zanieczyszczeń, takich jak niebezpieczne pyły czy alergeny.
Działanie oczyszczacza powietrza jest bardzo proste. Powietrze jest zasysane w głąb urządzenia, gdzie – przenikając przez filtry – jest oczyszczane z różnego typu zanieczyszczeń, takich jak m.in. pyłki, sierść zwierząt, roztocza, lotne związki organiczne, smog, dym tytoniowy, grzyby, bakterie, a nawet niektóre wirusy. Stopień przepuszczalności oraz wielkość filtrowanych cząsteczek uwarunkowane są rodzajem zastosowanego filtra. Dodatkowo niektóre z oczyszczaczy pozwalają usunąć z otoczenia nieprzyjemne zapachy, a także nawilżyć powietrze, łącząc w ten sposób działanie oczyszczacza i nawilżacza powietrza, jak np. Urządzenia 2w1 marki Philips. Oczyszczone powietrze zostaje następnie wydmuchane z powrotem do pomieszczenia.
Poszczególne rodzaje urządzeń różnią się od siebie zarówno skutecznością, jak wydajnością, a nawet głośnością pracy, co – jak się okazuje – podczas codziennego użytkowania ma bardzo duże znaczenie. Dlatego przed zakupem wybranego urządzenia warto dogłębnie zapoznać się z zakresem jego działania, jak również parametrami technicznymi. Dzięki temu z pewnością uda nam się nabyć oczyszczacz, który zapewni czyste, zdrowe powietrze, a przy tym będzie wydajny i wytrzymały.
Pomimo zapewnień producentów, wiele osób wciąż zastanawia się, czy oczyszczacz powietrza działa, w realny sposób poprawiając jakość powietrza, którym oddychamy, czy może jest kolejnym zbędnym urządzeniem, którego obecność niewiele wnosi do naszego życia. Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością podyktowana jest rodzajem wybranego oczyszczacza.
Urządzenia mało zaawansowane technologicznie, które usuwają z powietrza wyłącznie większe drobinki, jak na przykład kurz lub sierść zwierząt, bez wątpienia w mniejszym stopniu poprawiają jakość powietrza (choć – co warto podkreślić – wciąż to robią) niż te, które doskonale radzą sobie nawet z najmniejszymi cząsteczkami, jak wspomniane oczyszczacze marki Philips rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Te ostatnie chętnie wykorzystywane są przez alergików oraz osoby, które chcą mieć pewność, że we własnym domu rzeczywiście oddychają niemalże zupełnie pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem. Przed zakupem oczyszczacza warto zatem zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania względem jego pracy i w zależności od potrzeb wybrać urządzenie, które w pełni odzwierciedli nasze potrzeby.
Podsumowując, z całą pewnością oczyszczacze powietrza można zaliczyć do grupy urządzeń praktycznych i pożytecznych, które warto mieć we własnym domu. Czyste powietrze pomaga nam dbać o zdrowie własne i najbliższych, zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób i schorzeń.
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej