Czas czytania: 5 Min
Blender do smoothie – jaki będzie najlepszy?
Napoje na bazie owoców i warzyw to świetny sposób na zdrową i smaczną dietę. A z odpowiednim sprzętem kuchennym przygotujesz je szybko i wygodnie. Jaki blender wybrać więc do smoothie? Jaka moc urządzenia i obroty będą odpowiednie? Dlaczego technologia próżniowa jest ważna i co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Zajrzyj do przygotowanego przez nas poradnika i dowiedz się, jaki blender do smoothie sprawdzi się najlepiej.
Smoothie, czyli gęste napoje na bazie owoców i warzyw to pełnowartościowy posiłek lub witaminowa bomba, która uzupełni dietę. Mogą być również bardzo zróżnicowane oraz zawierać dodatkowo orzechy i inne zdrowe tłuszcze, nasiona i zboża, czy miód i odżywki białkowe. Słowem – niemal wszystko, na co masz ochotę i co da się zmiksować. Do tego celu najlepiej sprawdzi się blender, a nie mikser z końcówką blendującą. Naprawdę dobry blender na przygotowanie smoothie potrzebuje raptem minutę, a napój będzie miał gładką i jednolitą konsystencję. Które z dostępnych na rynku urządzeń zapewnią jednak najlepszy efekt? Zacznijmy od najogólniejszego podziału na te ręczne i kielichowe. Blendery ręczne są zwykle tańsze, a do tego kompaktowe, więc łatwiej schować je w szafce. Będą jednak mniej wygodne w użyciu, bo musisz przytrzymywać zarówno pojemnik na smoothie, jak i blender. Co więcej, trudniej znaleźć urządzenie o dużej mocy, które poradzi sobie także z najtwardszymi składnikami. Dlatego też lepszym wyborem do smoothie jest blender kielichowy stojący. Jak sugeruje nazwa, urządzenie wyposażone jest w kielich (pojemnik na miksowane produkty) z ostrzami tnącymi, który stoi na podstawie z silnikiem i przykryty jest pokrywą zapobiegającą chlapaniu. Poszczególne sprzęty będą jednak miały różną funkcjonalność, warto więc rozróżnić co najmniej trzy rodzaje blenderów kielichowych do smoothie.
Do małej kuchni, a zwłaszcza w podróży sprawdzi się mini blender. Na przygotowanie smoothie w mniejszych ilościach (zwykle od 0,5 l do maksimum litra) wystarczy, a do tego ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Zajmuje więc mniej miejsca i łatwiej zabrać go ze sobą. Jest również najtańszym ze stojących urządzeń. Klasyczny kielichowy blender do smoothie jest większy i zwykle nieco droższy. Łatwiej też znaleźć tu sprzęt o większej mocy. Mimo to nie będzie to optymalne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na maksymalnej szybkości miksowania oraz idealnym rozdrobnieniu składników i jednolitej konsystencji napoju. Najlepszy efekt zapewni bowiem blender wysokoobrotowy, zwłaszcza próżniowy. Modele tego typu wykonują co najmniej 25 tysięcy obrotów na minutę, a często jest to nawet powyżej 30 tysięcy. Zapewnia to efekt emulgowania aż do całkowitego upłynnienia produktów przez blender, na smoothie, które jest w 100% godne swojej nazwy. Najlepiej sprawdzi się wysokoobrotowy blender próżniowy , który wysysa tlen z kielicha, zanim zacznie blendować jego zawartość. Technologia ta sprawia, że napój jest bardziej jednolity i ma znacznie mniej piany oraz zachowuje świeżość nawet do 8 godzin. Pozwala też wydobyć maksimum cennych mikroelementów w przyswajalnej dla organizmu postaci. Na przykład w przypadku jabłka będzie to 60% więcej przeciwutleniaczy, a przy pomidorze aż trzykrotnie więcej witaminy C w porównaniu do blendera do smoothie bez technologii próżniowej.
Dobry blender do smoothie musi też mieć silnik o wystarczającej mocy, by szybko i sprawnie miksować składniki, których używasz. Najtrudniej znaleźć mocny mini blender, ale nawet w tym przypadku minimum to 300 W. Ręczny sprzęt dostępny na rynku może mieć silnik powyżej 600 W, ale taka moc będzie jednak niewystarczająca do najtwardszych produktów takich jak orzechy, czy do błyskawicznego kruszenia lodu. Jeśli więc chcesz, żeby urządzenie było jak najbardziej uniwersalne, wybierz model o mocy powyżej 900 W. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa moc, tym szybciej i wydajniej blender poradzi sobie z zawartością kielicha, zwłaszcza tą twardszą.
Warto też wziąć pod uwagę materiały, z których wykonany jest kielich czy dostępne w zestawie akcesoria. Większość blenderów do smoothie ma szklany dzbanek. Nie jest to złe rozwiązanie, o ile rzecz jasna szkło jest odpowiednio grube i wytrzymałe. Lepszym materiałem będzie jednak tritan, czyli nowoczesne tworzywo, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od szkła. Jest ono w pełni bezpieczne dla zdrowia i nie zawiera BPA, a także nie odbarwia się oraz nie zmienia smaku żywności, chroniąc ją jednocześnie przed promieniowaniem UV. W porównaniu do blendera do smoothie, który ma szklany dzbanek, ten z tritanowym kielichem będzie lżejszy. Tritan jest przy tym praktycznie nietłukącym się materiałem, który jest około 20 razy wytrzymalszy od plastiku, a do tego jest odporny na wysoką temperaturę. Bardzo praktycznym wyborem może być też blender do smoothie z butelkami – a właściwie bidonami – w zestawie. Gdy przelejesz napój do szczelnego tritanowego bidonu, możesz zabrać go ze sobą wszędzie i cieszyć się ulubionym smakiem choćby w pracy czy w podróży.
Najlepsze blendery do smoothie marki Philips to wysokoobrotowe modele próżniowe z technologiami StayFresh i Problend 6 3D. Urządzenia mają moc silnika 1400 W i prędkość 35 tys. obr./min., więc błyskawicznie przygotują napój z najróżniejszych składników. Tritanowy kielich ma natomiast pojemność aż 1,8 l. Jeśli interesują Cię blendery z bidonami, wybierz model HR3756. W zestawie otrzymasz dwa tritanowe bidony o pojemności 600 ml. Oprócz blendera do smoothie z butelkami, do wyboru masz też samo urządzenie, czyli model HR3752. Nieco tańszą, lecz ciągle wyjątkowo wydajną alternatywą będą wysokoobrotowe blendery do smoothie Philips bez technologii próżniowej. Wyposażono je w silniki o takiej samej mocy (1400 W) i liczbie obrotów (35 tys. obr./min.). Oferta obejmuje choćby modele: Jeśli potrzebujesz zdecydowanie mniejszego sprzętu, polecamy natomiast model HR2605. Ten mini blender do smoothie marki Philips ma silnik o mocy 350 W, maksymalną prędkość aż 28 520 obr./min. oraz szklany dzbanek 0,9 l i bidon 600 ml w zestawie.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Frytkownica beztłuszczowa – jak działa i czy warto?
Zobacz więcej
Kombiwar czy frytkownica beztłuszczowa – czym się różnią?
Zobacz więcej
Czy frytkownica beztłuszczowa jest zdrowa?
Zobacz więcej