Czas czytania: 8 Min
Sztruks powraca do mody z wielkim przytupem – tkanina wykorzystywana jest zarówno w produkcji ubrań męskich, jak i damskich. Spodnie, spódniczki, koszule i kurtki o charakterystycznym prążkowanym wyglądzie dodają charakteru stylizacjom oraz zapewniają ciepło w okresie jesienno-zimowym. Jednak jak prać sztruks i o czym pamiętać, prasując go? Co zrobić, aby materiał nie wyświecił się za szybko?
Trendy z przeszłości mają to do siebie, że lubią powracać. Dzwony, krótkie crop-topy czy skórzane marynarki to tylko przykłady ubrań, które od pewnego czasu na nowo zagościły w streetwearze. Nie inaczej jest z ciuchami ze sztruksu, które królowały w XX wieku, czyli tkaniny w charakterystyczne i miękkie w dotyku prążki.
Ciekawostka: Widoczne i wyczuwalne pod palcami prążki na sztruksie powstają podczas tkania materiału – najczęściej bawełny, rzadziej jedwabiu czy też wełny.
Sztruks jest miękki i przydaje się przede wszystkim w trakcie jesieni oraz zimy. Wykonane z niego ubrania zapewniają ciepło i ochronę przed zimnym powietrzem. Na wieszakach w sklepach odzieżowych natrafisz z pewnością na marynarki, kurki, spodnie czy też spódnice uszyte z tego materiału. Jednak jak o niego dbać? Aby tkanina zawsze wyglądała nienagannie, musisz trzymać się pewnych zasad!
Sztruks nie wymaga prania ręcznego, jednak warto pamiętać, że nie przepada on za wysokimi temperaturami. Aby tkanina cieszyła świetnym wyglądem i fakturą przez długie miesiące, przede wszystkim: Jeżeli zdecydujesz się na pranie ręczne sztruksu, pamiętaj, aby nie trzeć go zbyt mocno ani nie wyciskać na siłę – dzięki temu nie uszkodzisz tkaniny i zapobiegniesz powstaniu trwałych oraz nieestetycznych wgnieceń. Możesz natomiast delikatnie strzepnąć wypraną część garderoby oraz wygładzić jej powierzchnię tak, aby ułożyła się równo na suszarce lub wieszaku.
Zastanawiasz się, jak suszyć sztruks? Przede wszystkim zrezygnuj z elektrycznej suszarki do ubrań – przez wysokie obroty może zniszczyć wygląd materiału. Postaw raczej na tradycyjną metodę, w której rozwieszasz pranie z pomocą klamerek. Pamiętaj, że nie ma sposobu na szybkie wysuszenie sztruksowych spodni czy marynarki – ich czyszczenie i suszenie musisz zaplanować z wyprzedzeniem. Twoja sukienka lub kurtka pogniotła się, a spodnie mają nieestetyczne zagięcia? W takich przypadkach nieoceniona będzie pomoc urządzenia, z którego pomocą w kilka chwil przeprasujesz sztruksowe ubranie (koniecznie odwrócone na lewą stronę). Możesz przy tym skorzystać z tradycyjnego żelazka, jednak lepiej sprawdzi się generator pary Philips PerfectCare serii 9000, który dzięki wbudowanej kamerze i sztucznej inteligencji rozpozna rodzaj tkaniny oraz automatycznie dopasuje ustawienia temperatury i ilość używanej pary.
Warto wiedzieć: Jeżeli poszukujesz czegoś mniejszego niż generator pary, jednak zależy Ci na tym, aby wyglądać schludnie w noszonych sztruksowych ubraniach, postaw na parownicę ręczną Philips serii 7000. Dzięki jej regulowanej głowicy ze szpiczastą końcówką usuniesz zagniecenia nawet z najtrudniej dostępnych miejsc.
Sztruks jest bardzo wytrzymały i świetnie sprawdza się podczas okresu jesienno-zimowego. Można zakupić go w różnych kolorach – od klasycznej czerni, poprzez odcienie błękitu i zieleni, do bieli i szarości. Połączysz go z różnymi typami materiałów, także z tymi o nietypowej strukturze. Jednak aby zawsze świetnie prezentował się na sylwetce, pamiętaj o tym, aby: Sztruks to wyjątkowa tkanina, która powróciła z przytupem do świata mody. Świetnie prezentuje się w codziennych stylizacjach oraz przy bardziej uroczystych kreacjach. Sztruksowe sukienki, spodnie i marynarki pasują do wielu ubrań i dodają charakteru outfitom. Dlatego, jeżeli chcesz, aby już zawsze wyglądały „jak nowe”, zadbaj o ich odpowiednie pranie, suszenie i prasowanie. To może Cię zainteresować: Jaką wodę używać do parownic, steamerów i generatorów pary?
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Przeczytaj więcej:
Pranie i prasowanie akrylu
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie bawełny
Zobacz więcej
Jak prać i prasować aksamit?
Zobacz więcej