Czas czytania: 8 Min
W Twojej szafie nie brakuje zwiewnych kreacji? A może lubisz, gdy pościel jest śliska oraz delikatna w dotyku? Sprawdź, jak prasować satynę oraz dbać o materiał, aby jak najdłużej zagościł w Twoim domu.
Satyna to delikatna oraz miękka tkanina, która charakterystycznie błyszczy się z jednej strony - druga jest matowa. Przepięknie odbija promienie słońce, a jej chłodna elegancja sprawia, że nadaje zarówno pościeli, jak i ubraniom nieco luksusu. Materiał ten jest tak naprawdę rodzajem atłasu, a wyrafinowany połysk nadaje mu nietypowy splot włókien.
Szczególnie popularna jest satyna bawełniana, z której robi się przede wszystkim pościel oraz satyna jedwabna typowa dla letnich sukienek, spódnic czy bluzek. Co wyróżnia satynę: Satyna jest chłodna w dotyku, dlatego świetnie się sprawdza podczas gorących dni. Nie przykleja się do ciała w trakcie upałów. Ze względu na swoją lekką strukturę idealnie dopasowuje się do sylwetki, nie opinając jej. Satynowe ubrania są dobre dla alergików, ponieważ materiał nie podrażnia ani nie uczula. Tkanina jest jednak delikatna, dlatego warto wiedzieć, jak prasować satynę oraz o nią dbać.
Zanim dowiesz się, jak przebiega prasowanie satyny, powinnaś poznać tajniki prania tej tkaniny. Warto wybierać niską temperaturę od 40 do 60 stopni, a wirowanie nastawić na maksymalnie 800 obr./min. Jeśli pierzesz satynę razem z innymi ubraniami, wkładaj rzeczy do specjalnego woreczka - w ten sposób uchronisz delikatną strukturę przed zaciągnięciami oraz zmechaceniem. Dobrze jest też przewracać ulubione sukienki i bluzki na lewą stronę. Warto wkładać do bębna specjalne chusteczki, które zapobiegają farbowaniu. Czyste elementy garderoby z satyny lepiej przechowywać razem. Materiał potrafi przyciągać kurz, więc zamykanie szafy jest jak najbardziej wskazane. Przeczytaj też: Jak prasować różnego rodzaju tkaniny
Sposób prasowania satyny zależy od jej rodzaju. Tkanina rzadko się gniecie ze względu na swoją lekką strukturę. W awaryjnych chwilach warto jednak wiedzieć, jak szybko pozbyć się zagnieceń. Prasowanie pościeli z satyny to rzadkość. Jeśli ją równomiernie rozwiesisz, zagniecenia nie powinny powstać. Gdy stanie się inaczej, przewróć ją na lewą stronę i ustaw żelazko na niską temperaturę. Najpierw sprawdź, czy materiał nie klei się do urządzenia. Jeżeli zauważysz, że coś jest nie tak, prasuj wyłącznie przez lekko wilgotną ściereczkę. A jak prasować satynową sukienkę albo bluzkę? W tym przypadku sprawdzi się steamer do ubrań. Z takim urządzeniem możesz wygładzić zagniecenia zarówno w pionie, jak i poziomie ze względu na innowacyjną, regulowaną głowicę. Gorąca para pomoże Ci się także pozbyć nieprzyjemnych zapachów, jeśli ubranie przez jakiś czas wisiało w szafie. Parownica ręczna Philips z serii 7000 jest gotowa do użycia w ciągu 30 sekund, więc można szybko się zabrać do pracy, co jest pomocne szczególnie przed wyjściem z domu albo w trakcie wyjazdu wakacyjnego. Dzięki technologii OptimalTEMP nie przypalisz tkaniny. Jak wyprasować satynę: Skutecznie wyprasujesz satynę również przy użyciu żelazka z generatorem pary. Model z serii 9000 dzięki technologii ActiveSense rozpoznaje tkaniny oraz automatycznie dostosowuje temperaturę i ilość pary. Jest to możliwe dzięki sztucznej inteligencji oraz wbudowanej kamerze. Jeśli wykorzystujesz deskę do prasowania i zostawisz urządzenie na niej, czujnik ruchu wykryje to i szybko schłodzi stopę. Żelazko z generatorem pary jest lekkie - waży mniej niż 1 kg - więc możesz je swobodnie używać nie tylko w poziomie, ale też w pionie. Pojemny zbiornik na wodę gwarantuje do 2 godzin prasowania, więc odświeżysz nie tylko ubrania z satyny, ale również inne elementy garderoby i to za jednym zamachem.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Przeczytaj więcej:
Pranie i prasowanie akrylu
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie bawełny
Zobacz więcej
Jak prać i prasować aksamit?
Zobacz więcej