Czas czytania: 3 min
Biały nalot na języku, jeśli nie występują inne niepokojące objawy, nie oznacza zwykle poważnej choroby, ale to istotny sygnał od organizmu, że trzeba o siebie zadbać. Skąd się bierze nalot i jak sobie z nim radzić?
Język to narząd mięśniowy, którego głównym zadaniem jest wspieranie gryzienia i połykania pokarmu oraz mówienia. Pokryty jest błoną śluzową z licznymi brodawkami, w których kryją się kubki smakowe. To dzięki nim czujemy smak jedzenia. Zdrowy język jest lekko wilgotny, różowy i nieco szorstki. Czasem pojawia się na dłużej lub krócej biały nalot, rodzaj osadu na języku, co wygląda nieestetycznie i niepokoi. Skąd się bierze i co może oznaczać?
Wystąpienie białego nalotu na języku może być jednym z symptomów choroby. Biały język towarzyszy zwykle: Biały język towarzyszy też zażywaniu niektórych leków, szczególnie antybiotyków. Jeśli nalot na języku to jedyna dolegliwość, którą odczuwamy lub zauważamy, najprawdopodobniej nie jest oznaką choroby. Na przykład grzybica jamy ustnej objawia się nalotem na języku, ale obejmuje on też dziąsła, podniebienie i gardło, towarzyszy temu też brzydki zapach. Przy braku innych objawów biały język oznacza: Nalot na języku może więc oznaczać, że konieczna jest zdrowsza dieta, nawadnianie, rezygnacja z używek albo poprawa w zakresie higieny jamy ustnej. Najlepiej zrealizować wszystkie te postulaty jednocześnie – dla zdrowia!
Białego nalotu, jeśli nie jest spowodowany chorobą, można się pozbyć z języka domowymi sposobami. Warto zacząć od nawodnienia, czyli picia minimum 2 litrów wody dziennie. Płukanie ust szałwią i rumiankiem zadziała przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Skutecznym sposobem na nalot jest też wcieranie w język pasty zrobionej z kurkumy i soku z cytryny. Jeśli biały język to efekt zaniedbań higienicznych, wyraźną poprawę powinno przynieść dokładniejsze mycie zębów i czyszczenie języka. To też podstawowy sposób, by nalotu na języku uniknąć. Wart pamiętać, że zaniedbania w tej kwestii prowadzą nie tylko do nieestetycznych zmian wizualnych i nieprzyjemnego zapachu z ust. Mogą też skutkować zaburzeniami smaku oraz chorobami grzybicznymi jamy ustnej np. grzybicą języka.
Często zapominamy o języku, a jego czyszczenie nie jest ani trudne, ani czasochłonne i można to zrobić przy okazji codziennego mycia zębów. Osoby, którym pojawia się nalot na języku albo mają tendencję do innych chorób jamy ustnej, takich jak pleśniawki czy afty, powinny sięgnąć po rozwiązanie zapewniające naprawdę dokładne mycie języka: szczoteczkę soniczną Philips Sonicare z końcówką TongueCare+. Końcówka ta pasuje do każdego modelu szczoteczki sonicznej Philips Sonicare. Po założeniu rączka automatycznie rozpoznaje końcówkę i wybiera odpowiedni tryb oraz poziom intensywności, aby zoptymalizować efekty czyszczenia. Końcówka TongueCare+ ma wygodny kształt i niewielki rozmiar, dzięki czemu dociera we wszystkie zakamarki i swobodnie myje cały język. Główkę szczoteczki pokrywa 240 gumowych mikrowłosków, które dopasowują się powierzchni języka i delikatnie oczyszczają nierówności, aby usunąć nagromadzone bakterie. Po takim czyszczeniu z pewnością język będzie czysty, a oddech świeży na dłużej. Biały nalot szybko może stać się tylko wspomnieniem.
Zaniedbania higieniczne, niedokładne lub nieprawidłowe mycie zębów prowadzi do wielu chorób nie tylko zębów, ale też jamy ustnej, a w efekcie całego organizmu. By uniknąć takich kłopotów lub wspomóc szybkie ich leczenie, najlepiej jest sięgnąć po urządzenie, które wyręczy nas w dążeniu do najdokładniejszego czyszczenia. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare, dzięki sile 62 tysięcy ruchów na minutę, zapewnia głębokie czyszczenie i jest przy tym delikatna dla dziąseł. Szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean 9000 na przykład ma 4 programy czyszczenia i 3 poziomy intensywności, dzięki czemu mycie można dopasować do swoich potrzeb – skoncentrować się na usuwaniu przebarwień, dokładnym czyszczeniu lub ochronie wrażliwych dziąseł. Czujnik siły nacisku na zęby i dziąsła oraz aplikacja na telefon pomogą w monitorowaniu, czy mycie jest na pewno dokładne i skuteczne. Z taką pomocą łatwo o zdrowy uśmiech i zadbaną jamę ustną!
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej