Czas czytania: 4 min
Kamień na zębach stanowi czynnik ryzyka powstania próchnicy i ubytków. Jego obecność może dodatkowo przysporzyć problemów z dziąsłami. W artykule omawiamy zależność między kamieniem nazębnym a próchnicą i podpowiadamy, jak z nim walczyć oraz dbać o zdrowy uśmiech każdego dnia.
Kamień nazębny to zmineralizowana (zwapniona) płytka nazębna zlokalizowana w okolicy dziąseł. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje jego złogów:
Proces wapnienia płytki nazębnej rozpoczyna się już po kilku godzinach. Po tym czasie tworzą się ogniska, które w ramach dalszego rozwoju zlewają się w blaszki. Z czego składa się kamień nazębny? To przede wszystkim sole mineralne (70-90%), a także białka, węglowodany i lipidy.
Czy wiesz, że elektryczna szczoteczka do zębów z technologią soniczną Philips Sonicare zadba o Twoje uzębienie, czyniąc je wolnym od kamienia nazębnego, osadu i przebarwień? Zobacz ProtectiveClean 6100!
Kamień na zębach to czynnik zwiększający ryzyko próchnicy. Dlaczego? Ponieważ utrudnia mineralizację i fluoryzację zębów. Tworzy nieprzepuszczalną barierę dla składników wzmacniających szkliwo dostarczanych z pastą do zębów. Stanowi również miejsce przyczepu dla bakterii, które współtworzą płytkę nazębną i przyczyniają się do powstania ubytków. Z kolei próchnica to choroba twardych tkanek zębów, w której dochodzi do degradacji oraz niszczenia szkliwa z zębiną włącznie. Efektem tego procesu są ubytki powierzchni zębów, które mogą sięgać do miazgi. Jej wystąpieniu sprzyja kilka czynników, a jednym z nich jest kamień nazębny, a także dieta próchnicotwórcza oraz podniesiona wrażliwość zębów na demineralizację.
Wskazówka: Szukasz innych modelów elektryczych szczoteczek sonicznych rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne? Zobacz całą kolekcję Philips Sonicare, która zadba o zdrowy uśmiech – Twój i całej rodziny.
Kamień nazębny zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych dziąseł, które mogą prowadzić do chorób przyzębia. Towarzyszy im m.in. odsłonięcie szyjek zębowych. W pielęgnacji wrażliwego i problematycznego uzębienia pomocna może okazać się szczoteczka Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 z czujnikiem siły nacisku na zęby i dziąsła. Dodatkowo kamień na zębach może maskować istnienie ubytków i próchnicy. Jego usunięcie pozwala lekarzowi stomatologowi na dokładne obejrzenie wszystkich powierzchni zęba i potencjalnych zmian dermineralizacyjnych. Oprócz tego obecność kamienia i jego złogów stanowi wadę estetyczną, która może negatywnie wpływać na samopoczucie.
Kamień na zębach różni się wyglądem od próchnicy. Jakie cechy go wyróżniają? Są to m.in.: Próchnica przyjmuje zwykle ciemniejsze odcienie i może znajdować się na każdej powierzchni zęba, w tym również w przestrzeniach międzyzębowych.
Dodatkowo złogom wapniowym powstałym z płytki nazębnej może towarzyszyć krwawienie dziąseł związane z miejscowym stanem zapalnym.
Wskazówka: Szczoteczka do zadań specjalnych? Zobacz Philips Sonicare Prestige 9900 lub równie zaawansowany DiamondClean 9000, które oferują m.in. różne poziomy intensywności.
Czy można uchronić się przed kamieniem nazębnym? Istnieje kilka zasad, które pomogą utrzymać zdrowy uśmiech.
Uzupełnieniem profilaktyki przeciwpróchniczej i przeciw kamieniowi nazębnemu jest używanie nici dentystycznej i szczoteczki międzyzębowej, a także stosowanie odpowiednio dobranych produktów do higieny domowej. Pomocny również będzie irygator do jamy ustnej.
Warto wiedzieć: Pamiętaj, że końcówki szczoteczek elektrycznych, magnetycznych i sonicznych należy regularnie zmieniać. Więcej dowiesz się z artykułu: Co ile wymieniać szczoteczkę do zębów i jak o nią zadbać?
Nie istnieją domowe sposoby samodzielnego usuwania kamienia nazębnego, które byłyby jednocześnie skuteczne i bezpieczne. Najważniejszym elementem w szerszej perspektywie dbania o uśmiech jest wspomniana wyżej regularna higienizacja i systematyczne kontrole stanu jamy ustnej u stomatologa. Zobacz również: Jak wybrać szczoteczkę soniczną dla dzieci? Kamień nazębny to jeden z czynników, obok diety bogatej w cukier, prowadzącym do powstania próchnicy. By zapobiec zarówno powstawaniu ubytków oraz odkładaniu się płytki nazębnej, jak i tworzeniu się złogów kamienia niezębnego, warto zadbać o codzienną higienę zębów i jamy ustnej. Do osiągnięcia tego celu idealnie nada się elektryczna szczoteczka soniczna do zębów! Przeczytaj również: Czy szczoteczka soniczna usuwa kamień?
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej