Czas czytania: 5 Min
O tym, że alkohol i papierosy nie są dobre dla zdrowia, wie chyba każdy, ale czy rozumiemy, na czym polega ich szkodliwe działanie? Jak palenie i alkohol wpływają na stan jamy ustnej?.
Stan upojenia alkoholowego jest sam w sobie zagrożeniem dla zdrowia – można zrobić krzywdę sobie lub komuś. Nadużywanie, czyli spożywanie zbyt często i zbyt dużo, przekłada się na problemy społeczne, nadwagę i otyłość, choroby krążenia i wiele innych. Kiedy zastanawiamy się nad konsekwencjami picia, pierwszym skojarzeniem najczęściej są dolegliwości wątroby. Nie można jednak zapominać o jamie ustnej, bo to ona odczuwa skutki spożywania alkoholu od pierwszej kropli.
Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka zależy od częstotliwości spożywania, ilości alkoholu i jego rodzaju. Dotyczy to również skutków picia, które ponosi jama ustna: Spożywanie alkoholu często łączy się z innymi szkodliwymi dla zdrowia działaniami. Sięganie po przekąski to prosta droga do próchnicy, a papieros do drinka potęguje wszystkie potencjalne problemy. Co nie wydaje się groźne jednorazowo, ale przy częstym, długotrwałym występowaniu może prowadzić do kłopotów: osoby pod wpływem alkoholu z dużym prawdopodobieństwem nie myją zębów zbyt dokładnie lub omijają wieczorne mycie.
Jak kojarzą się „zęby palacza”? Przede wszystkim z przebarwieniami. Ciągła ekspozycja na liczne substancje toksyczne i smoliste obecne w papierosach bardzo szybko odbija się na wyglądzie zębów. Zęby żółkną, na ich powierzchni odkłada się też ciemny, wręcz czarny nalot nazębny. Kolor zmieniają również wypełnienia, a odwrócenie tego procesu najczęściej nie jest możliwe i trzeba je wymieniać. Czy wybielanie zębów u palaczy działa? Niestety, skaling, piaskowanie, a nawet wybielanie u stomatologa mogą nie przynieść efektów u osoby palącej lub zadziałać tylko na chwilę. Jeśli do palenia dochodzi spożywanie alkoholu osłabiające szkliwo, nawet po rzuceniu palenia zęby mogą nie wrócić do zdrowego wyglądu.
Problemy estetyczne to nie jedyna forma wpływu palenia na zęby. U osób palących często dochodzi do zmniejszonego wydzielania śliny i szybciej odkłada się kamień nazębny. Zawarty w dymie tytoniowym tlenek węgla powoduje obniżenie metabolizmu, a tym samym niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej. Efektem tych wszystkich zjawisk może być próchnica, choroby przyzębia, skutkujące m.in. odsłanianiem szyjek zębowych, zwiększoną ruchomością, a ostatecznie przedwczesną utratą zębów. Palenie ma też negatywny wpływ na błonę śluzową jamy ustnej. Sprzyja powstawaniu przebarwień, owrzodzeń, a nawet zmian nowotworowych. Jeśli do palenia dochodzi spożywanie alkoholu, ryzyko poważnych chorób znacząco rośnie.
Dbanie o wygląd zębów i stan jamy ustnej przy nadużywaniu alkoholu i nałogowym paleniu papierosów to walka z wiatrakami – wszelkie działania naprawcze albo nie zadziałają, albo szybko przestaną działać. Te nałogi są wyniszczające dla całego organizmu, a zęby po prostu najszybciej to pokazują. Najlepszą decyzją jest rzucenie palenia i ograniczenie spożywania alkoholu lub rezygnacja z niego. Przy sporadycznym spożywaniu trunków konieczne jest zadbanie o jamę ustną:
Podstawową formą dbania o zęby w domu jest ich regularne, dokładne mycie. By mieć pewność skuteczności, warto sięgnąć po narzędzia o sprawdzonym działaniu – szczoteczki soniczne Philips Sonicare zapewniają efekty potwierdzone badaniami klinicznymi. Niektóre modele mają program czyszczenia „White+” dedykowany usuwaniu przebarwień. W trybie White końcówka szczoteczki działa nieco mocniej niż przy zwykłym myciu, dzięki czemu szkliwo staje się dokładniej wypolerowane, a przebarwienia egzogenne znikają. Do dowolnego modelu szczoteczki można dopasować końcówkę Optimal White, która przyniesie rezultaty już po tygodniu właściwego stosowania1. Nawet najskuteczniej usuwająca przebarwienia szczoteczka do zębów nie pomoże nałogowym palaczom z typowymi dla nich problemami estetycznymi. W walce o zdrowy uśmiech po rzuceniu palenia lub przy okazjonalnym spożywaniu alkoholu, może być jednak niezastąpioną pomocą. 1 Dotyczy usuwania przebarwień powierzchniowych ze szczoteczką Philips Sonicare w trybie White+ z użyciem wiodącej pasty wybielającej.
Power Flosser 7000
Irygator do zębów
HX3911/40
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej