Czas czytania: 5 min
Laktator powinien być nieodzownym elementem wyprawki każdej mamy. To urządzenie pomaga utrzymać regularność w podawaniu pokarmu maluchowi niezależnie od sytuacji. Czy laktator jest potrzebny? Poznaj sytuacje, w których warto korzystać z laktatora.
Laktator to urządzenie, które pozwala regularnie odciągać pokarm karmiącym mamom. Jest to niezwykle ważne w sytuacjach, takich jak choroba mamy lub dziecka, przedwczesny poród czy schorzenia związane z karmieniem piersią, takie jak zastój pokarmu, nawał mleczny czy zapalenie piersi. To sprzęt niezwykle pomocny również na dalszym etapie rozwoju dziecka, kiedy mama planuje powrót do aktywności zawodowych.
Warto odciągać pokarm regularnie – na początkowym etapie rozwoju malucha nawet co 2 godziny, by zapobiegać ewentualnym zatorom i pobudzać gruczoły mleczne do systematycznej pracy. Pierwsze miesiące życia malucha zdecydowanie będą łatwiejsze z laktatorem elektrycznym, który pozwoli sprawnie i delikatnie odciągać pokarm, dopasowując się do kształtu brodawek. Czy laktator jest potrzebny? Po co jest laktator i czy jest konieczny? Argumentem przemawiającym za zakupem laktatora są nie tylko sytuacje, w których może okazać się on niezastąpiony, ale także fakt, że mleko jest rekomendowanym i najbardziej odżywczym składnikiem pokarmowym maluchów do 6 miesiąca życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie mlekiem matki do minimum 6 miesiąca życia – do tego czasu mleko jest kluczowe i wiodące w diecie dziecka, a u starszych dzieci wciąż odgrywa istotną rolę obok innych, bardziej urozmaiconych posiłków.
Mleko matki zawiera tłuszcz, białko, węglowodany oraz minerały i witaminy, które są niezbędnym źródłem składników odżywczych dla niemowląt. Laktator pozwala dostarczać tych kluczowych składników niezależnie od stanu zdrowia mamy i malucha, a także ewentualnych, niespodziewanych sytuacji.
Dowiedz się więcej i poznaj korzyści stosowania laktatora >>
Czy laktator jest potrzebny? Kiedy go używać, kiedy może okazać się niezastąpiony? Poznaj przykładowe sytuacje, w których z pewnością przyda Ci się laktator.
Czy laktator jest potrzebny w szpitalu? Jest niezbędny w przypadku wcześniaków, które przyszły na świat przed przewidywaną datą porodu. Rozpoczęcie karmienia niedługo po porodzie jest niezwykle istotne – noworodek powinien pozostać w kontakcie ,,skóra do skóry’’, a jego duża aktywność pozwala na pierwsze kroki, jeśli chodzi o karmienie piersią. Mleko matki w pierwszych dniach po porodzie zawiera wiele immunoglobulin oraz leukocytów. Dlatego tak ważne jest karmienie piersią możliwie najwcześniej po porodzie – przykładowo po około 2 godzinach. Niestety nie zawsze jest to możliwe – szczególnie w przypadku choroby dziecka czy przedwczesnych narodzin, kiedy maluch większość czasu spędza w inkubatorze. Wówczas niezastąpiony w szpitalu okazuje się laktator, dlatego warto pamiętać o nim, kompletując wyprawkę do szpitala. Pozwoli dostarczać dziecku wartościowych składników odżywczych, nawet jeśli bezpośredni kontakt mamy z maluchem nie jest możliwy.
Regularne odciąganie pokarmu, możliwie jak najczęściej, przykładowo co 2 godziny, może znacząco poprawić jego przepływ w kanalikach mlecznych i usprawnić karmienie. Warto przystawiać dziecko do piersi, gdy tylko jest głodne i postawić na częste karmienia. Za proces laktacji odpowiadają bowiem hormony wytwarzane w momencie, w którym dziecko stymuluje brodawki sutkowe. Ssanie i bliskość dziecka pobudzają odruch prolaktynowy, co zwiększa produkcję pokarmu przez matkę. Nie zapominaj też o nocnym podawaniu pokarmu (to wtedy znajduje się w nim najwięcej prolaktyny) i korzystaniu z laktatora – to dodatkowa stymulacja dla organizmu do produkowania większej ilości mleka.
Sprawdź: Jak pobudzić laktację?
Nawał mleczny to gwałtowny wzrost produkcji mleka, który często ma miejsce w 2-6 dobie po porodzie. Aby poradzić sobie z nawałem mleka, warto korzystać z laktatora i odciągać niewielkie ilości pokarmu, by ulżyć przepełnionym mlekiem piersiom. Pomocne są również zimne okłady, ponieważ niższe temperatury hamują nieco produkcję mleka.
Zapalenie piersi to stan zapalny tkanek, któremu często towarzyszy zakażenie czy zastój pokarmu, utrudniający wypływanie mleka z piersi. Aby udrożnić kanaliki mleczne, warto skorzystać z laktatora i regularnie odprowadzać pokarm. Wszystko po to, by unormować pracę przewodu mlecznego, który na skutek zapalenia, jest zatkany. Częste przystawianie dziecka do piersi lub pobieranie pokarmu za pomocą laktatora (szczególnie jeśli dziecko nie chce ssać lub mleka jest za dużo jak na jego potrzeby) może znacząco pomóc w udrożnieniu przewodu mlecznego i unormowaniu stanu zapalnego.
Laktator pozwoli podać dziecku mleko, kiedy mama nie może karmić ze względu na bolesne i poranione brodawki. Delikatne odciągnięcie mleka laktatorem może okazać się wówczas lepszym rozwiązaniem, niż karmienie dziecka piersią. Oprócz laktatora, przy bolesności brodawek warto stosować również kompresy, okłady i specjalistyczne maści.
Laktator elektryczny lub ręczny jest niezastąpiony również na dalszym etapie rozwoju malucha, kiedy zostaje pod opieką najbliższych na kilka godzin lub dłużej, jeśli mama planuje powrót do aktywności zawodowych. Odciągnięcie mleka laktatorem i odpowiednie przechowywanie go, pozwoli regularnie podawać dziecku pokarm butelką pod nieobecność mamy.
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej