Czas czytania: 7 min
Wracasz do pracy i martwisz się, co będzie z karmieniem maluszka? Musisz wyjść bez dziecka i boisz się, że będzie głodne? Odciągając pokarm nie musisz się martwić. Twój maluch będzie jadł zawsze, kiedy będzie miał ochotę i będzie to najbardziej wartościowy posiłek – mleko mamy, nawet jeśli nie będzie go przy nim. Pełny brzuszek dziecka i spokojna głowa mamy – z odciąganiem mleka to możliwe. Jeśli nie jesteś pewna, od czego zacząć odciąganie mleka lub kiedy je rozpocząć, nie martw się. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, jak odciągać mleko i jakie są z tego korzyści dla Twojego dziecka i Ciebie. Podamy Ci również wskazówki dotyczące odciągania pokarmu poza domem, tego, ile to powinno trwać, a także na temat utrzymywania zapasów mleka i bezpiecznego przechowywania mleka.
Większość kobiet zaczyna odciągać mleko po około sześciu miesiącach, ale nie brakuje sytuacji, gdy trzeba zacząć wcześniej. Jeśli chceszlub musisz zacząć odciągać mleko jak najszybciej, bez obaw możesz to zrobić już kilka godzin po urodzeniu dziecka. Niektóre mamy uważają, że odciąganie mleka jest przydatne na początku, zwłaszcza jeśli ich dziecko ma problemy z przystawieniem, ponieważ pomaga to zainicjować produkcję mleka. Warto też nauczyć się wcześniej odciągać pokarm, aby móc dzielić się z partnerem zmianami w karmieniu w nocy.
Niektóre mamy uczą się, jak odciągać pokarm ręcznie, ale wiele z nich uważa, że używanie laktatora jest łatwiejszym rozwiązaniem. Do wyboru są urządzenia ręczne i elektryczne. Różne laktatory mogą działać nieco inaczej, więc przeczytaj instrukcję obsługi swojego - i Pierwsza zasada, którą musisz znać, zanim zaczniesz: odciąganie mleka może trwać minutę lub dwie zanim się ono pojawi, więc nie wpadaj w panikę, jeśli nie zobaczysz mleka od razu. Na początku może też go być naprawdę mało. Ilość odciąganego mleka może zależeć od tego, kiedy ostatnio karmiłaś piersią i jak często odciągasz pokarm. To, jak bardzo jesteś zrelaksowana, a także pora dnia mogą również wpływać na podaż mleka. Jeśli chcesz zwiększyć produkcję mleka podczas odciągania pokarmu, staraj się robić to aż do całkowitego opróżnienia piersi, za każdym razem. Każda kobieta jest inna i laktacja może się różnić - ale im częściej będziesz odciągać pokarm, tym lepiej.
Jeśli chcesz połączyć odciąganie mleka z karmieniem piersią, zachowaj co najmniej godzinę przerwy między tymi czynnościami. Karmiąc piersią, rób to tak długo, jak potrzebujesz, aby upewnić się, że dziecko jest najedzone. Kiedy dziecko jest już syte, możesz użyć laktatora, aby upewnić się, że piersi są całkowicie opróżnione. Bezpiecznie przechowuj dodatkowe mleko, aby móc je później podać w butelce.
Niezależnie od tego, czy odciągasz mleko w domu, aby przygotować się do nocnego karmienia, czy też praktykujesz odciąganie pokarmu zamiast karmienia piersią, skorzystaj z poniższych porad, aby jak najlepiej przygotować się do odciągania pokarmu:
Wybierając laktator, szukaj takiego, który zapewni Ci komfort i będzie pasował do Twojego stylu życia. Zależy Ci na czasie, a może na wygodzie odciągania mleka w podróży? Ustal swoje priorytety i szukaj urządzenia, które pozwoli Ci je zrealizować. Laktator elektryczny Philips Avent z technologią Natural Motion zapewnia ssanie i nacisk na sutek perfekcyjnie odwzorowujący zachowanie dziecka w trakcie karmienia. Co więcej, pasuje do niemal każdej piersi (99,98% rozmiarów brodawek! ), więc rozpoczęcie używania nie powinno być żadnym problemem. Jeśli planujesz odciągać pokarm tylko od czasu do czasu, ręczny laktator oferuje Ci możliwość elastycznego działania jako prosta opcja awaryjna. Ręczny nie jest tak szybki jak elektryczny, ale możesz go zabrać wszędzie!
Kiedy Jeśli regularnie odciągasz mleko i masz w tym wprawę, prawdopodobnie nie wykorzystujesz go w całości od razu. Na szczęście swój pokarm możesz łatwo i bezpiecznie przechować, by skorzystać z niego później. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:
Jeśli jesteś początkująca w odciąganiu mleka, pamiętaj, że komfort jest kluczowy. Im bardziej jesteś zrelaksowana, tym łatwiej będzie Ci odciągać mleko. Może to być trudne, jeśli próbujesz odciągać pokarm podczas intensywnego dnia w pracy lub jesteś w miejscu, którego nie znasz zbyt dobrze, więc daj sobie dużo czasu, aby poćwiczyć korzystanie z laktatora w domu, bądź cierpliwa i rób to delikatnie. Wkrótce opanujesz umiejętność odciągania pokarmu i będziesz z tego bardzo zadowolona – a Twoje dziecko razem z Tobą.
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
Wkładki laktacyjne
Jednorazowe
SCF254/13
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej