Mleko matki to jeden z najcenniejszych darów, jakie możesz dać swojemu dziecku. Choć możliwe jest karmienie dziecka przez wiele miesięcy wyłącznie piersią, to odciąganie pokarmu i podawanie go za pomocą butelki może zapewnić młodej mamie nieco więcej swobody.
Możesz zdecydować się na powrót do pracy, a Twój partner może się bardziej zaangażować w karmienie maleństwa. Możesz też po prostu mieć ochotę na zasłużony od dawna odpoczynek lub spędzić noc poza domem. Twoje dziecko dostanie Twoje mleko w każdej sytuacji!
Odciągać mleko z piersi możesz ręczniei szybko nabierzesz w tym wprawy, ale jeśli jest to potrzebne kilka razy dziennie, bezcenną pomocą staje się laktator.
Możesz wybierać spośród urządzeń elektrycznych i ręcznych.
Wszystko zależy od tego, jak często masz zamiar odciągać pokarm oraz ile masz zamiar poświęcać na to czasu.
Odciągnięcie wystarczającej ilości pokarmu z piersi ręcznym laktatorem może trwać od 15 do 45 minut, w zależności od indywidualnego tempa wypływu mleka.
Gdy już przywykniesz do korzystania ze swojego laktatora, odciąganie stanie się łatwiejsze i szybsze. Na początku może Ci się to wydawać dziwne, ale warto spróbować. Mamy dla Ciebie kilka pomocnych rad!
Zanim przystąpisz do odciągania pokarmu, spróbuj się zrelaksować i daj sobie dużo czasu. Aby przygotować piersi do odciągania pokarmu, masuj je delikatnie przez kilka minut — na początku bardzo pomocne mogą okazać się także ciepłe okłady. Dobrze jest odciągać pokarm w pobliżu dziecka lub patrzeć na jego zdjęcie, ubranko itp., ponieważ może to pozytywnie wpłynąć na wypływ pokarmu.
Wysterylizuj laktator przed rozpoczęciem odciągania pokarmu. Jeśli odciągnięty pokarm ma zostać podany dziecku w późniejszym terminie, przechowuj go w sterylnym pojemniku z wyraźnie oznaczoną datą odciągnięcia i zapisaną ilością mleka. Odciągnięte mleko można przechowywać w tylnej części lodówki przez 24 godziny lub w zamrażarce przez 3 miesiące.
Wiele mam odciąga pokarm po nakarmieniu dziecka z rana, dzięki czemu gromadzą one zapas mleka do wykorzystania, gdy nadejdzie taka potrzeba.
Odciągasz już mleko i masz zapas pokarmu? To wspaniale, zyskałaś sporo swobody! Teraz tylko trzeba nauczyć się, jak korzystać z przechowywanych w chłodzie porcji mleka. Aby rozmrozić pokarm, który ma zostać podany dziecku później tego samego dnia (rozmrożony pokarm należy podać dziecku najpóźniej do 12 godzin od momentu rozmrożenia), przełóż pojemnik do lodówki i poczekaj, aż mleko się rozmrozi. Aby natychmiast skorzystać z zamrożonego mleka, wstaw pojemnik z mlekiem do ciepłej wody; możesz także użyć podgrzewacza do butelek i słoiczków. Mleko należy podać dziecku najpóźniej godzinę po jego podgrzaniu, w przeciwnym razie mleko należy wylać — nie wolno podawać go później.
Jeśli chcesz zacząć korzystać z butelki do podawania swojego mleka, zacznij ćwiczyć nieco wcześniej - nie zostawiaj tego na moment, kiedy będziesz musiała zostawić maluszka pod opieką bliskiej osoby z butelką. Dziecko oswoi się ze smoczkiem butelki, a Ty dopracujesz odciąganie i przechowywanie pokarmu. Dużą pomocą będzie też odpowiednia butelka – Responsywne butelki Natural od Philips Avent mają smoczki, które wyglądają i działają jak pierś. Dzięki temu dziecko nie zmienia sposobu przyjmowania pokarmu, niezależnie od tego, czy podawany jest z piersi czy z butelki. Łatwe karmienie naprzemienne jest możliwe i zdecydowanie ułatwia mamom życie!
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/21
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej