Czas czytania: 5 Min
Ciemieniucha to częsty problem pojawiający się u niemowląt i trudno mu zapobiec. Rodzic, gdy zauważy na skórze głowy dziecka występujące zmiany, zaczyna się niepokoić. Przy prawidłowej pielęgnacji ciemieniucha nie wpływa na zdrowie i samopoczucie malucha.
Zmiany pojawiają się około drugiego miesiąca życia i ustępują po kilku tygodniach lub miesiącach. Jest to łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry. Na owłosionej skórze głowy dziecka pojawiają się żółte, łuszczące się płatki, skorupa. Najczęściej pojawia się na głowie w okolicy ciemiączka, stąd nazwa zmian. Powstaje w efekcie nadmiernego wydzielania łoju, który zasycha na skórze. Wydzielanie łoju jest pobudzane przez hormony matki, które maluch ma z czasów życia w brzuchu mamy. Przyczyną może być także nadmierne namnażanie się grzyba drożdżaka z rodzaju Malessezia.
Ciemieniucha oprócz skóry głowy może występować także na twarzy, brwiach, za uszami, na tułowiu lub w okolicy pieluszkowej.
Leczenie ciemieniuchy rozpoczynamy domowymi sposobami, ponieważ podstawą są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Przed myciem główki dziecka należy smarować skórę na głowie oliwą z oliwek lub oliwką dla niemowląt. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty na ciemieniuchę natłuszczające i zmiękczające twardą skórę głowy. Przed kąpielą można także zastosować peeling z namoczonych w wodzie płatków owsianych lub otrębów pszennych. Taka papka zmiękcza naskórek i go ściera. Po kąpieli nawarstwienia skóry głowy należy wyczesać, najlepiej miękką szczotką przeznaczoną dla niemowląt. Unikaj przegrzewania dziecka, gdyż pocenie nasila objawy ciemieniuchy. Nie należy zdrapywać zmian skórnych bez wcześniejszego ich natłuszczenia i rozmiękczenia, gdyż może dojść do zranienia skóry, a to doprowadzić do nasilenia stanu zapalnego lub zakażenia. Leczenie ciemieniuchy zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jeżeli jednak objawy ciemieniuchy są bardzo nasilone i rozprzestrzenione, a do tego towarzyszy im nadmierny stan zapalny lub sączące się wykwity konieczna może okazać się wizyta u pediatry lub dermatologa, który zaleci dalsze leczenie. Konieczne może okazać się leczenie przeciwzapalne lub przeciwgrzybicze.
Advanced
Blender parowy 2 w 1
SCF870/20
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/22
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej