Czas czytania: 5 Min
Z medycznego punktu widzenia, współżycie po porodzie można rozpocząć po zakończeniu połogu, czyli po 6 tygodniach. Stanowi to czas regeneracji śluzówki po porodzie i gojenia uszkodzonych tkanek w porodzie. Stan tkanek w obrębie krocza może wymagać od nas dłuższej wstrzemięźliwości, szczególnie, jeśli nadal występują odchody połogowe, tkliwość, podrażnienie okolic intymnych, bądź pojawiły się oznaki infekcji. Najlepiej byłoby uzyskać „zielone światło” od lekarza ginekologa, podczas kontroli połogowej.
Coraz częściej kobiety po porodzie korzystają z konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który między innymi, ocenia stan i kondycję mięśni dna miednicy. Wizyta odbywa się zazwyczaj w końcowym okresie połogu. Podczas spotkanie fizjoterapeuta sprawdza, czy doszło do obrażeń krocza, jak goją się zszyte tkanki, czy występują zaburzenia czucia oraz jak pracują mięśnie w obrębie krocza i głębszych warstw miednicy. Jeśli pacjentki zdążyły już podjąć współżycie po porodzie, terapeuta zapyta, czy pojawia się ból, dyskomfort w trakcie lub po stosunku oraz czy udaje się osiągnąć satysfakcję seksualną.
Powrót do współżycia po porodzie, często wiąże się z wieloma obawami wśród młodych matek. Kobiety zazwyczaj odczuwają lęk związany nie tylko z wystąpieniem ewentualnego bólu, ale przede wszystkim, jak je, ich ciało odbierze partner. Ciało kobiety ulega niesamowitej metamorfozie zarówno w okresie ciąży, jak i w czasie samego porodu. Okres połogu jest czasem gojenia i regeneracji. Należy zaznaczyć, że nawet jeśli nie doszło do uszkodzeń krocza, w postaci samoistnego pęknięcia, czy nacięcia, to doznały one traumy mechanicznej. Dlatego powinno się odczekać 6-8 tygodni, aby mogły się zregenerować.
Ginekolodzy często po ustaniu odchodów połogowych polecają pacjentkom zastosowanie globulek dopochwowych, zawierających kwas hialuronowy. Kuracja ta przyczynia się do lepszego nawilżenia i regeneruje ścianki pochwy, zmniejszając ryzyko wystąpienia bólu, uczucia suchości w trakcie penetracji. Niestety nie zawsze jest to wystarczające rozwiązanie, by uniknąć nieprzyjemnych doznań podczas pierwszej próby. Szczególnie, gdy doszło do urazu krocza i powstały blizny.
Przeczytaj również: Połóg - powrót do formy po ciąży
Ból i dyskomfort pojawiający się podczas seksu po porodzie może być spowodowany różnymi czynnikami, oto najczęstsze z nich:
Nawet mała, niepozorna blizna może być przyczyną bólu w trakcie współżycia. Dolegliwość ta w świecie medycznym określana jest jako dyspareunia. Niezmobilizowana blizna w obrębie dna miednicy może przyczyniać się do wystąpienia takich dolegliwości, jak wrażliwość dotykowa, zaburzenia czuciowe, uczucie ciągnięcia podczas niektórych aktywności, np. siad skrzyżny, ale także pieczenie, ból podczas współżycia. Powodem bólu nie musi być tylko rzeczywiste uszkodzenie tkanek krocza. W trakcie porodu dochodzi do ogromnych obciążeń struktur dna miednicy, często odpowiedzią mięśni dna miednicy po porodzie jest podwyższenia napięcia spoczynkowego, jako reakcji obronnej. Kobiety po porodzie często odruchowo napinają mięśnie dna miednicy, próbując je „podnieść”, bojąc się usiąść na nadwyrężonym kroczu. Ten mechanizm przyczynia się do pojawienia patologii w postaci wzmożonego napięcia mięśni.
Wbrew pozorom, bardzo wiele kobiet po porodzie zmaga się ze zwiększonym napięciem mięśni dna miednicy. Można doszukiwać się wielu przyczyn tego stanu. Nadmiernie napięta tkanka mięśniowa utrudnia prawidłową cyrkulację płynów w naczyniach, które otacza. Zaburzony drenaż krwi doprowadza do słabszego odżywienia tkanek. Może to doprowadzić do częstszych infekcji intymnych, podrażnień, zwiększonej suchości pochwy. Przede wszystkim nadmierne napięcie mięśni dna miednicy może objawiać się bólem podczas współżycia, szczególnie na początku penetracji. Pacjentki z podwyższonym napięciem odczuwają także dyskomfort w trakcie badania ginekologicznego, ale nawet aplikacji tamponu.
Okres karmienia piersią, z racji na zmiany hormonalne, szczególnie duży spadek estrogenów, nie przyczynia się do poprawy jakości współżycia. Estrogeny odpowiadają za witalność tkanek łącznych, także w obrębie pochwy. W tym czasie tkanki układu moczowo-płciowego są narażone na pojawienie otarć i mikrourazów w czasie penetracji, z racji ograniczenia wydzielana śluzu w pochwie. Dodatkowo zmniejszenie produkcji śluzu przyczynia się do podwyższenia pH pochwy, co utrudnia ochronę przed drobnoustrojami i tym samym zwiększa ryzyko infekcji.
Jeśli odczuwasz ból w trakcie współżycia, w pierwszej kolejności powinnaś zgłosić się do ginekologa, aby wykluczyć wystąpienie infekcji, czy stanów zapalnych. Następnie warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Nie musisz obawiać się bólu podczas badania. Fizjoterapia uroginekologiczna ma szeroki wachlarz możliwości w radzeniu sobie z przyczynami bolesnego współżycia, poprzez specjalne techniki z zakresu terapii manualnej, dobór odpowiednich ćwiczeń, czy zalecenia autoterapii. Pamiętaj, że ból podczas stosunku nie powinien występować!
Advanced
Blender parowy 2 w 1
SCF870/20
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/22
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej