Czas czytania: 4 min
Smoczek to jeden z najbardziej przydatnych akcesoriów dla niemowląt. Dzięki niemu maluch może się uspokoić, opanować emocje i frustrację. Za sprawą smoczka dziecko szybciej się wycisza i łatwiej zasypia. Warto zatem mieć w domu kilka sztuk, by w razie potrzeby jedną z nich dać niespokojnemu bobasowi, kiedy zajdzie taka potrzeba. Popularnym rodzajem jest np. smoczek anatomiczny. Czym się wyróżnia? Jakie są kluczowe różnice między nim a smoczkiem symetrycznym?
Czy smoczek to dobry pomysł dla Twojego dziecka? Zdecydowanie tak. Ten niewielki i niepozorny przedmiot pomaga maluchom zasypiać, działa uspokajająco oraz wspomaga trawienie. Za jego sprawą zaspokoisz naturalną potrzebę ssania np. pomiędzy karmieniami – dzięki temu stanowi dobre uzupełnienie piersi oraz butelki. Rozmaite smoczki świetnie sprawdzają się także do uspokojenia malca, gdy płacze czy jest rozdrażniony. Warto po nie sięgać, gdy idziesz z bobasem na szczepienie, kontrolne pobranie krwi lub inny, nieprzyjemny dla niego zabieg – w takiej sytuacji smoczek pozwoli dziecku szybciej się wyciszyć i odwróci jego uwagę od bólu czy dyskomfortu. I w końcu, smoczek może być nieocenionym wsparciem, jeśli Twoja pociecha ma problemy z zaśnięciem.
Smoczek anatomiczny (nazywany również smoczkiem ortodontycznym) w odróżnieniu od innych rodzajów smoczków dostępnych na rynku posiada charakterystyczne spłaszczenie z jednej strony oraz delikatne uwypuklenie z drugiej. Taka konstrukcja nie jest przypadkowa – dzięki niej smoczek może idealnie dopasować się do kształtu jamy ustnej niemowlęcia. Precyzując: część smoczka anatomicznego, która posiada wypukłość, dobrze przylega do podniebienia malca. Część płaska jest zaś idealne dopasowana do dolnej części jamy ustnej.
Co ciekawe, smoczki anatomiczne to idealna propozycja dla brzdąców, która polecana jest nie tylko przez pediatrów, ale również przez dentystów. Smoczki tego typu świetnie wspomagają prawidłowy rozwój zgryzu oraz podniebienia dziecka. Jako rodzic musisz pamiętać, by po podaniu smoczka maluchowi, upewnić się, że jest on dobrze ułożony w jego ustach (wypukłość na górze, płaska strona na dole). W przeciwnym razie smoczek nie tylko nie spełni swojej funkcji, ale może też doprowadzić do wad lub odkształceń w jamie ustnej Twojej pociechy. Warto zatem zawsze upewnić się, że smoczek jest użytkowany w sposób prawidłowy.
To ważne! Ze względów higienicznych wymieniaj smoczki swojego maleństwa co około 4 tygodnie.
Przeczytaj także: >> Czym jest smoczek fizjologiczny?
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni smoczek anatomiczny dla swojego dziecka? Na etapie poszukiwań, zwróć uwagę na to, aby m.in.: Przy okazji poszukiwań właściwego smoczka anatomicznego dla swojego brzdąca, warto rozeznać się w temacie kompaktowego etui do sterylizacji i przenoszenia. Wystarczy, że wrzucisz je do torby – w razie potrzeby, będziesz je mieć zawsze pod ręką.
Zastanawiasz się, czy smoczek anatomiczny to dobre rozwiązanie w przypadku noworodków? Jak się okazuje – zdecydowanie tak. Maluchy już od pierwszych chwil życia mają silny odruch ssania, co jest spowodowane m.in. intensywnym rozwojem żuchwy oraz dziąseł. Stosowanie smoczka anatomicznego u noworodków to dobry sposób na zaspokojenie naturalnej potrzeby bobasa i uniknięcie bolesnego poranienia sutków oraz innych, nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przystawianiem malca do piersi.
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej