Rozszerzanie diety niemowlaka to zagadnienie, które spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym rodzicom. W tego typu kwestiach najlepiej bazować na oficjalnych zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz towarzystw pediatrycznych. Co istotne, z przygotowywaniem urozmaiconych obiadów dla niemowląt nie trzeba się nazbyt spieszyć, zwłaszcza jeśli karmimy piersią. Eksperci są również zgodni, że pokarm matki dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji odżywczych. Dlatego też przez pierwsze pół roku możemy karmić dziecko wyłącznie mlekiem matki.
Do 6. miesiąca życia, noworodek może być karmiony wyłącznie mlekiem matki. Takie są oficjalne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Obiad dla niemowlaka złożony z pokarmu mamy stanowi dla dziecka pełnowartościowy posiłek, który zawiera idealne proporcje składników odżywczych. Warto również dodać, że w mleku matki znajdują się cenne przeciwciała, które chronią maluszka przed chorobami. Karmienie piersią nie oznacza, że przez pierwsze pół roku życia dziecka, za podawanie mu posiłków, musi być odpowiedzialna wyłącznie mama. Dzięki intuicyjnym produktom Philips Avent, np. laktatorowi, obowiązki rodzicielskie można łatwo dzielić. Wystarczy, że mama odciągnie pokarm laktatorem, a tata będzie mógł podać go dziecku, chociażby wtedy, gdy mamy nie będzie w domu.
Po pierwszym pół roku karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym przychodzi czas, kiedy należy rozszerzyć dietę swojego maluszka. Dla wielu młodych rodziców jest to bardzo stresujące zadanie, zwłaszcza jeśli do końca nie wiedzą, co mogą podawać swojemu dziecku, a czego raczej nie powinni. Warto przy tym pamiętać, że do pierwszego roku życia to mleko powinno stanowić podstawę diety dziecka. Gdy nasz maluszek skończy 6. miesiąc życia, możemy zacząć rozszerzać jego dietę stopniowo – na pierwszy ogień idą warzywa: dynia, marchew i ziemniak. Jeśli dziecko dobrze reaguje na nowe smaki, w dalszej kolejności można zacząć podawać mu owoce: jabłka, brzoskwinie, banany i truskawki. Na liście kolejnych składników znajduje się mięso, obowiązkowo chude – najlepiej: kurczak, cielęcina, królik, a od 7. miesiąca życia można podawać swojemu dziecku ryby. Przy rozszerzaniu diety dziecka należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Jakich?
Brakuje Ci pomysłu na obiad dla niemowlaka? Poniżej kilka przepisów na obiad, które sprawdzą się w przypadku niemowląt po 6. miesiącu życia. Składniki: Sposób przygotowania:Najpierw obierz i dokładnie umyj ziemniaka i marchewkę, pokrój je w drobne paski, włóż do wrzącej wody i gotuj przez ok. 20 minut. Na koniec, do ugotowanych warzyw dodaj oliwę z oliwek i zmiksuj wszystko na gładką masę. 2. Zupa dyniowa Składniki: Sposób przygotowania:Najpierw dokładnie umyj warzywa, a następnie je obierz i pokrój na kawałki. Później włóż do wrzątku, gotuj pod przykryciem przez ok. 20 minut. Pod koniec gotowania możesz dodać oliwę z oliwek i wszystko zmiksować na gładką masę
1. Zupa marchewkowa
Premium
Blender parowy 4 w 1
SCF885/01
Advanced
Blender parowy 2 w 1
SCF870/20
Kubki ze słomką
SCF796/02
Kubek z twardym ustnikiem
SCF804/03
Szukasz ciekawych przepisów na obiad dla dzieci po 8. miesiącu życia? Sprawdź nasze propozycje. Zupa jarzynowa z kaszą jaglaną Składniki: Sposób przygotowania: Na początku pół jabłka i warzywa dokładnie myjemy, obieramy, a następnie wrzucamy do wrzątku i gotujemy pod przykryciem przez ok. 20 minut. Po upływie 10 minut, do gotujących się warzyw dodajemy jajko, brokuły i kaszę jaglaną. Na sam koniec dodajemy także masło. Mięso należy gotować oddzielnie. Po ugotowaniu dodać do zupy i zmiksować na gładką masę.
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej