Istnieje szereg drobnych dolegliwości, które mogą występować w pierwszych tygodniach życia dziecka. Choć z większością z nich można sobie łatwo poradzić, często stanowią one powód do niepokoju dla świeżo upieczonych rodziców.
Wiele niemowląt o określonej porze dnia wykazuje wyraźne oznaki rozdrażnienia. Płaczem sygnalizują dyskomfort, który jednak nie wynika z głodu. Taki stan często określa się mianem kolki. Kolka najczęściej pojawia się w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych i jest dolegliwością przejściową, z której niemowlęta zazwyczaj wyrastają w wieku trzech lub czterech miesięcy. Ze względu na nieznane przyczyny, kolka bywa trudna w leczeniu. Ulgę może przynieść kojący dotyk, kołysanie lub masaż. Więcej porad na temat tego, jak pomóc dziecku w tym trudnym dla niego czasie, znajdziesz w naszym szczegółowym artykule poświęconym kolce.
Ulewanie dotyczy większości noworodków i młodszych niemowląt. Polega ono na cofaniu się niewielkiej ilości pokarmu z żołądka do jamy ustnej i nie stanowi powodu do niepokoju. Umiarkowane ulewanie nie spowalnia przyrostu wagi i nie ma negatywnego wpływu na rozwój dziecka, a z wiekiem samoistnie mija.
Zwracanie znacznych ilości pokarmu może być spowodowane przekarmianiem bądź infekcją. W przypadku wymiotów chlustających należy zasięgnąć porady lekarza.
Refluks oznacza cofanie się treści żołądkowej do przełyku, lecz niekoniecznie do jamy ustnej. Jest on źródłem poważnego dyskomfortu, a ponieważ nie daje wyraźnych objawów, jest trudny do rozpoznania. Poważniejszym schorzeniem jest choroba refluksowa przełyku (GERD), która bywa przyczyną intensywnych napadów płaczu u niemowląt. Choroba refluksowa przełyku zazwyczaj ustępuje wraz z wiekiem, przy czym u niektórych dzieci może utrzymywać się aż do ukończenia pierwszego roku życia, a nawet dłużej. Jeśli Twój maluszek po karmieniu wydaje się rozdrażniony lub niespokojny, zasięgnij porady lekarza.
Biegunka to dolegliwość spotykana u niemowląt dość często – zwłaszcza w okresach ząbkowania. Jednak może być także objawem nieżytu żołądkowo-jelitowego wywołanego przez zakażenie bakteryjne lub wirusowe. U dzieci karmionych wyłącznie piersią nieżyt żołądkowo-jelitowy występuje rzadko. Niemowlęta poniżej sześciu miesięcy karmione mlekiem modyfikowanym są w większym stopniu narażone na nieżyt żołądkowo-jelitowy i odwodnienie. W poważnych przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Przewlekła biegunka w następstwie ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego może świadczyć o wykształceniu się tymczasowej nietolerancji laktozy. Jeśli Twoje dziecko przyjmuje już pokarmy stałe, omów z lekarzem ewentualną konieczność wyeliminowania laktozy z diety. Wyłączenie jakichkolwiek pokarmów z diety dziecka powinno odbywać się pod nadzorem specjalisty i po konsultacji z dietetykiem.
Zaparcie to utrudnione, opóźnione lub bolesne oddawanie stolca. W ciągu pierwszych trzech do czterech miesięcy życia niemowlęta powinny dwa do trzech razy dziennie oddawać luźne stolce o żółtym zabarwieniu. W wieku trzech do czterech miesięcy częstotliwość wypróżnień maleje i kilkudniowa przerwa nie jest niczym niezwykłym. Dopóki niemowlę jest radosne i dobrze się czuje, nie ma powodu do niepokoju. Wprowadzeniu do diety stałych pokarmów może towarzyszyć zmiana częstotliwości wypróżnień i koloru stolców. U niemowląt karmionych piersią zatwardzenia występują rzadko i mogą wskazywać na to, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka, np. ze względu na nieprawidłową technikę karmienia lub przystawienie do piersi. Warto zasięgnąć w tej sprawie porady położnej lub pielęgniarki środowiskowej. Zatwardzenia są częstszym problemem u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym i często pojawiają się w okresie po przejściu z karmienia piersią na karmienie butelką. Jeśli niemowlę ma problem z wypróżnieniem, zawsze warto skorzystać z porady lekarza.
W ciągu pierwszych kilku dni życia noworodki mogą tracić na wadze, lecz przed ukończeniem 10-14 dni powinny odzyskać masę urodzeniową. W pierwszym roku życia u niemowląt karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym obserwuje się nieco odmienne wzorce przybierania na wadze. W porównaniu z maluchami karmionymi butelką, dzieci karmione piersią rosną szybciej w ciągu pierwszych trzech do czterech miesięcy, a wolniej od około piątego miesiąca życia. Jeśli nanosisz pomiary masy ciała dziecka na siatkę centylową, upewnij się, że korzystasz z siatki przeznaczonej dla niemowląt karmionych piersią. Nie należy ważyć niemowląt częściej niż co dwa tygodnie – krótsze odstępy utrudniają dokładne śledzenie przyrostu lub utraty masy ciała.
W przypadku niemowląt, które zbyt wolno przybierają na wadze, lekarze mówią o „niedoborze wzrostu i masy ciała”. Personel medyczny poinformuje Cię, jeśli problem ten dotyczy Twojego dziecka. Warto jednak być wyczulonym na następujące sygnały: Istnieje wiele sposobów na wyrównanie niedoborów wzrostu i masy ciała u niemowląt karmionych piersią, dlatego jeśli Twoje dziecko zbyt wolno przybiera na wadze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub położną.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
ultra air
smoczek
SCF080/09
Advanced
Szybki podgrzewacz do butelek
SCF355/09
Pojedynczy laktator elektryczny — zestaw
SCD395/21
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej