Czas czytania: 4 min
Masz wrażenie, że na główce noworodka widoczne są niewielkie, miękkie dziurki? Spokojnie, to tylko ciemiączka, które ma każde malutkie dziecko. Nie musisz się obawiać dotykania główki niemowlaka – na pewno nie zrobisz mu krzywdy ani nie sprawisz bólu. Kiedy zarasta ciemiączko i jak o nie dbać? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.
Zastanawiałaś się kiedykolwiek, jak to możliwe, że głowa dziecka swobodnie opuszcza brzuch mamy, mimo swojej wielkości oraz kształtu? To tylko jedno z zadań ciemiączka, czyli błony występującej między kośćmi czaszki. Ciemię stopniowo łączy je, aby główka mogła prawidłowo się zmieniać wraz z rozwojem mózgu.
Warto wiedzieć: Chociaż ciężko to sobie wyobrazić, kości czaszki dziecka nie są ze sobą w pełni połączone w momencie narodzin. Dlatego główka niemowlaka po porodzenie może wyglądać na nieco niekształtną lub zbyt długą. Z czasem się to jednak zmienia.
Zarówno ciemiączko przednie, jak i tylne sprawia, że czaszka jest bardziej elastyczna, a dziecko ma szansę ustawić się w prawidłowy sposób podczas akcji porodowej. Co ważne, kości nie łamią się, gdy maluch przychodzi na świat, a jedynie nachodzą na siebie.
W zależności od rodzaju ciemię ma odpowiedni kształt oraz wielkość. Bez problemu można je wyczuć pod palcami – jest gładkie i miękkie, a czasem nawet pulsuje. Z czasem ciemiączko zarasta. To w pełni naturalny proces, który z pewnością będzie monitorować pediatra w trakcie wizyt kontrolnych. Zanim jednak kości się zespolą, lekarz może zlecić badania, które pozwolą skontrolować, czy mózg maluszka rozwija się w prawidłowy sposób – taka możliwość to kolejna z zalet ciemienia. Pielęgnacja noworodka w zakresie dbania o ciemiączko wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy zadbać o skórę, używając do tego oliwki dla dzieci oraz kremów, a także czesać delikatne włoski. Jeśli zauważysz nagle suche plamki, warto skonsultować się z medykiem – najprawdopodobniej zaleci Ci kosmetyki, które pozwolą Wam uporać się z problem.
To może Cię zainteresować: Prawidłowa pielęgnacja noworodka
Chociaż słowo ciemiączko jest pisane w liczbie pojedynczej, okazuje się, że każdy niemowlak ma ich przynajmniej kilka. U noworodków przeważnie wyróżnia się 2 rodzaje: przednie i tylne. W przypadku wcześniaków jest dodatkowy typ określany jako ciemiączko boczne, które rozdzielono na:
Kiedy zarasta ciemiączko boczne? Przeważnie jeszcze w brzuchu mamy, więc po narodzinach rzadko można je zobaczyć. W przypadku pozostałych typów czas może być różny – w końcu maluchy rozwijają się w innym tempie.
Przeczytaj: Kiedy dziecko zaczyna widzieć?
Kształtem przypomina nieco romb albo latawiec. Wielkość ciemiączka przedniego może być różna – przeważnie 2 x 2 cm lub 3 x 5 cm, lecz wartości te mogą być inne w przypadku Twojej pociechy. Największe rozmiary są odnotowywane u wcześniaków. Ciemię można znaleźć w środkowej części czaszki między kością czołową a ciemieniową. Łatwo je wyczuć pod palcami, mimo że nie jest przeważnie wypukłe ani twarde. Nie przejmuj się, jeśli ciemiączko przednie zacznie pulsować, gdy dziecko będzie płakać – to normalna reakcja organizmu.
Jest znacznie mniejsze niż ciemiączko przednie – zwykle ma wielkość 1 x 1 cm. Przypomina trójkąt i można je znaleźć blisko potylicy, a dokładnie w linii prostej od większego rodzaju ciemienia. Czasem w chwili pojawienie się dziecka na świecie, ciemiączko tylne jest już zarośnięte.
Proces zespalania się przerw widocznych między kośćmi czaszki trwa od kilku tygodni do paru miesięcy. Podczas kontroli lekarskich pediatra na pewno poinformuje Cię, czy wszystko jest w porządku. To bardzo ważne z perspektywy rozwoju małego organizmu. Wystarczy być czujnym i uważnie obserwować wygląd oraz zachowanie maluszka. Kiedy zarasta ciemiączko:
Warto jednak pamiętać, że są to wartości uśrednione. Jeśli zauważysz, że ciemiączka zrasta się za szybko lub zbyt wolno, poproś pediatrę o wsparcie medyczne. Szybka reakcja z pewnością pozwoli na łatwe poradzenie sobie z sytuacją.
Sprawdź: Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
Temat ciemiączka często wywołuje u rodziców niepokój. Osoby dorosłe nie mają w ogóle styczności z tym zjawiskiem, bo błonki znikają w ciągu 1,5 roku od narodzin. Pamiętaj jednak, że nie jesteś z tym sama. Obowiązkiem każdego pediatry jest określenie, kiedy zarośnie ciemiączko oraz jaki jest jego stan. Lekarz przede wszystkim sprawdza:
Jak wygląda badanie ciemiączka? Zarastanie jest weryfikowane poprzez sukcesywne mierzenie obwodu głowy oraz wielkości ciemienia przedniego i tylnego.
Ciekawostka: Rozmiar ciemiączka tylnego lub przedniego świadczy o poziomie witaminy D3. Jeżeli błonki zarastają się w zbyt szybkim tempie, może oznaczać, że dawkowanie było za duże i należy je zmniejszyć.
Pomiary przeważnie odbywają się co 1-2 tygodnie i są zapisywane w książeczce zdrowia dziecka na siatkach centylowych. Przeczytaj także: Pierwsze 1000 dni życia dziecka – daj mu to, co najlepsze
Powodem może być zbyt małaą ilość witaminy D3, wodogłowie albo niedoczynność tarczycy. Warto poprosić lekarza o wsparcie, gdy dziecko: Sygnałem ostrzegawczym powinien być również nagły i znaczny wzrost obwodu główki. To bardzo ważne, ponieważ mózg może nie rozwijać się wtedy prawidłowo. Badania pozwolą zweryfikować, co jest powodem nieprawidłowości oraz pomogą w zaplanowaniu leczenia.
Co może oznaczać przyspieszone zanikanie ciemiączka tylnego lub przedniego? Taka reakcja organizmu potrafi zasygnalizować schorzenia nerek, problemy neurologiczne lub endokrynologiczne oraz kłopoty z metabolizmem. Zdarza się, że kształt czaszki nie jest przez to prawidłowy. W przypadku gdy dodatkowo zarastają szwy czaszkowe, może to oznaczać chorobę zwaną kraniostenozą, która powoduje, że główka nie może rosnąć w odpowiednim tempie. Wtedy pomóc może wyłącznie zabieg chirurgiczny. Bezpieczniej będzie skonsultować się z pediatrą, gdy:
W przypadku małych dzieci czasem trudno ocenić ich samopoczucie – w końcu płacz niemowlaka nie zawsze musi świadczyć o bólu albo dyskomforcie. Maluch sam nie wyjaśni Ci również, co dzieje i jak należy mu pomóc. Dzięki regularnym wizytom u lekarza będziesz wiedzieć, kiedy zrasta się ciemiączko oraz czy mały organizm rozwija się prawidłowo.
Premium
Blender parowy 4 w 1
SCF885/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej