Czas czytania: 5 min
Golenie i strzyżenie ›› Przygotowanie do golenia
Golenie i strzyżenie ›› Przygotowanie do golenia
Większość mężczyzn stosuje kosmetyki po goleniu, ale tych przed goleniem używa znacznie mniej panów. Tymczasem to właśnie one znacząco ułatwiają cały proces i minimalizują ryzyko wielu podrażnień. Dobry olejek przed goleniem i kilka prostych czynności naprawdę robią różnicę. Sprawdź, jak odpowiednio przygotować twarz do golenia.
Wielu mężczyzn dobrze zna takie dolegliwości, jak zaczerwienienia, wypryski czy pieczenie skóry, wywołane podrażnieniami podczas golenia. Niekiedy winna jest niewłaściwa technika czy narzędzia. Czasami jednak z takimi problemami zmagają się również ci, dobrze znają podstawy golenia i wiedzą, jak unikać wrastających włosków oraz stosują dobre, rotacyjne golarki do twarzy.
Wielu mężczyzn dobrze zna takieDotyczy to zwłaszcza mężczyzn o twardym i gęstym zaroście. Trudniej mają także panowie o wrażliwej i łatwo wysuszającej się skórze. Wbrew popularnym opiniom, podrażnienia mogą pojawić się wtedy zarówno przy goleniu na mokro, jak i na sucho.
Rzecz jasna warto je łagodzić dobrymi balsamami lub płynami po goleniu, ale często to za mało. Zgodnie bowiem z maksymą znaną każdemu lekarzowi – lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc stosować również kosmetyki przed goleniem (pre-shave), które minimalizują ryzyko podrażnień i odpowiednio przygotowują zarost i skórę twarzy na spotkanie z maszynką. W połączeniu z odrobiną cierpliwości i kilkoma prostymi zabiegami efekt może Cię pozytywnie zaskoczyć.
Wraz z modą na brody rośnie świadomość dotycząca męskiego zarostu i jego pielęgnacji. Coraz więcej mężczyzn wie, skąd bierze się swędzenie brody i jakie akcesoria do brody warto mieć w domu. Wiedza na temat tego, jak ważne jest stosowanie kosmetyków pre-shave i co one dają, upowszechnia się jednak słabiej. Kosmetyki przed goleniem zawierają naturalne olejki i witaminy. Występują także w postaci kremów i żeli, a wszystkie dobre produkty mają na tyle niską zawartość tłuszczu, że nie zatykają porów. Jednocześnie doskonale nawilżają skórę, zapewniają jej elastyczność i niwelują uczucie napiętości po goleniu. Zmniejszają też ryzyko wrastania włosków, a dodatkowo mają działanie antybakteryjne.
Olejki przed goleniem i podobne środki przede wszystkim dodatkowo zmiękczają zarost, więc maszynce łatwiej sobie z nim poradzić. W efekcie golenie jest szybsze i łatwiejsze, a także mniej problematyczne. Natłuszczenie twarzy zapewnia też dodatkową powłokę ochronną przed podrażnieniami i zacięciami oraz zwiększa ślizg ostrza, przez co proces usuwanie zarostu jest efektywniejszy.
Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku tradycyjnych metod, takich jak brzytwa czy maszynka manualna. Olejek przed goleniem warto jednak stosować także wtedy, gdy korzystasz z maszynki elektrycznej, bez względu na to, czy wybierasz golenie na sucho, czy na mokro. Zawsze zmniejsza bowiem nacisk na skórę i podrażnienia, co odczują zwłaszcza panowie ze skłonnością do wysypek i zaczerwienień.
Gdy masz już dobry olejek przed goleniem, możesz zabrać się do dzieła. Odpowiednie przygotowanie do golenia wymaga odrobiny cierpliwości. Pre-shave nie zajmie Ci jednak bardzo wiele czasu, a w przerwach między poszczególnymi czynnościami możesz robić coś innego.
Opisane przygotowanie do golenia można od czasu do czasu modyfikować. Na przykład raz na tydzień lub dwa, zanim nałożysz olejek przed goleniem, dobrze jest zastosować peeling złuszczający. Zajmie Ci to około 3 minuty, a dodatkowe usunięcie martwego naskórka zapewni gładsze golenie bez podrażnień. Jeśli dokucza Ci wrastający zarost, możesz natomiast stosować mydło peelingujące lub żel z ziarenkami peelingującymi na co dzień, jako stały element pre-shave. Golenie i pielęgnację skóry dobrze też dostosować do pory roku i planowanych aktywności. Latem stosuj na twarz nietłusty krem nawilżający lub balsam z filtrem. Często też lepiej będzie golić się wieczorem, zwłaszcza gdy przed południem zamierzasz kąpać się w słonej lub chlorowanej wodzie czy iść na plażę (słońce, piasek, słona woda lub chlor – wszystko to podrażni dopiero co ogoloną skórę). Zimą z kolei przydadzą Ci się intensywniej nawilżające środki do golenia i po nim, bo chłodny wiatr i niska temperatura mocniej wysuszają skórę. Stosuj też kremy nawilżające lub naturalne olejki (np. arganowy, migdałowy czy z masła Shea), gdy tylko poczujesz, że twarz jest wysuszona.
Zobacz też:
Maszynka czy trymer do golenia miejsc intymnych?
Zobacz więcej
Golenie nóg u mężczyzn – jak się do tego zabrać?
Zobacz więcej
Jak golić klatkę piersiową?
Zobacz więcej