Czas czytania: 5 Min
Golenie i strzyzenie ›› Dowiedz się, jak wystylizować idealny zarost
Golenie i strzyzenie ›› Dowiedz się, jak wystylizować idealny zarost
Chcesz dołączyć do grona brodaczy? Zacznijmy od podstaw, czyli tego, co to jest trymowanie brody i co to jest trymer. Z naszego poradnika dowiesz się jednak o wiele więcej na temat trymowania zarostu. Sprawdź, jak i czym trymować brodę różnej długości, żeby wyglądać świetnie.
Angielski czasownik to trim oznacza przycinać. Trymowanie brody to więc po prostu jej przycinanie na odpowiednią długość. Może jednak obejmować także stylizowanie zarostu, czyli nadawanie mu odpowiedniego kształtu i cieniowanie go oraz podgalanie tych miejsc, gdzie nie chcemy włosów.
Najłatwiej robić to z pomocą trymera, czyli maszynki o nieco węższej głowicy, która pozwala precyzyjnie regulować długość strzyżenia. Trymery mogą być przeznaczone nie tylko do zarostu, ale i włosów na głowie oraz owłosienia na ciele. Oprócz urządzeń o standardowej szerokości głowicy są też jeszcze węższe trymery precyzyjne, którymi wygodniej przycinać włosy w trudniej dostępnych miejscach.
Zanim w ruch pójdzie trymer, należy umyć brodę. Dotyczy to nawet krótszego zarostu. Im jest on dłuższy, tym ważniejsze jest natomiast późniejsze wyczesanie brody. Najlepiej zrobisz to specjalną szczotką lub kartaczem do brody z naturalnym włosiem. Warto porządnie rozczesać włosy we wszystkich kierunkach, kończąc ruchami pod włos lub nastroszając brodę grzebieniem. Przy dłuższej brodzie przyda się też obrotowa szczotka typu roller. Gdy już umyjesz twarz, chwytasz szczotką brodę od wewnątrz, a następnie obracasz szczotkę i jednocześnie od góry suszysz włosy. Później wyciągasz tylko brodę z góry na dół (czyli od zewnątrz) i gotowe.
Całościowe przycinanie krótkiej brody jest łatwiejsze niż tej długiej. Jak więc przycinać taką brodę trymerem? Wystarczy ustawić pożądane ustawienie długości w trymerze i przesuwać głowicę urządzenia po skórze od szyi wzwyż (pod włos). Na podbródku i żuchwie włoski często rosną w innych kierunkach, więc w tych miejscach wypróbuj różne ruchy. Najlepiej też zacząć od dłuższego ustawienia i zmniejszyć je, gdy trymer nie łapie już włosów, a chcesz jeszcze je skrócić. Następnie możesz wycieniować brodę. Zwykle najlepszy efekt da nieco mniejsza długość od polików aż do baków i jeszcze krótsze cięcie na styku baków z włosami. Później dobrze też wyznaczyć i przyciąć krawędź brody na szyi na minimalnym ustawieniu trymera (najczęściej robi się to na jabłku Adama lub nieco wyżej). A potem wygolić zarost poniżej, przez co stylizacja będzie prezentować się bardziej elegancko. W podobny sposób możesz też stworzyć krawędź brody na policzkach. Wybierz jej wysokość wedle własnych preferencji, jednak na tyle nisko, by zarost w tym miejscu był jeszcze dość regularny. Podobnie jak przy całościowym trymowaniu, możesz też działać stopniowo i oceniać efekt, zanim przesuniesz krawędź niżej. Na koniec przytnij wąsy na pożądaną długość, również zaczynając od dłuższych ustawień. Warto też zadbać o równą linię ponad ustami, tak by żadne włosy nie wchodziły na górną wargę. Możesz też wygolić pojedyncze włoski wokół dolnej wargi.
Trymowanie brody jest dość proste, gdy ma ona nie więcej niż 2-3 cm i chcesz ją skrócić na długość nie większą niż najdłuższe ustawienie trymera. Przy obfitszej brodzie robi się nieco trudniej, ale dzięki odrobinie wprawy również jest to jak najbardziej możliwe. Pierwszy etap po wyczesaniu brody to nadanie jej kształtu. Wymaga to najwięcej cierpliwości, ostrożności i pewnej ręki. Przycinanie zacznij od środkowej części brody, a trymer bez żadnej nakładki (na minimalnej długości) trzymaj równo, prostopadle do włosów. Następnie przechodź od środka do jednej ze stron i powtórz symetryczne cięcia na drugą stronę. Najlepiej ciąć włosy stopniowo, na kilka razy, w razie potrzeby dodatkowo skracając i wyrównując te same fragmenty niż zrobić to raz, ale za głęboko. Gdy forma już Ci odpowiada, wyczesz brodę i sprawdź, czy nie ma miejsc, które wymagają jeszcze przycięcia. Następnie nałóż na trymer nasadkę lub wybierz odpowiednie ustawienie długości. Co ważne, w przypadku dłuższej brody najlepszą kontrolę dają ruchy z włosem, czyli z góry na dół. Powinno się wykonywać je równo, pionowo w dół, bo chodzi o wyrównanie grzywy i przycięcie nierównych, niesfornych włosów, a nie jej nadmierne skracanie. Ostatni etap wygląda tak samo, jak w przypadku krótkiej brody. Czyli przycinamy wąsy oraz wyznaczamy/poprawiamy krawędzie i golimy to, czego chcemy się pozbyć.
Wiesz już, jak trymować brodę, czas więc na kilka słów o tym, czym to robić. Do wyboru masz kilka typów urządzeń, które mogą mieć nakładki o różnej długości. Oprócz trymowania zarostu często oferują też dodatkowe funkcjonalności. Jeśli zależy Ci na najwyższej precyzji, wybierz specjalny trymer do brody, taki jak Beard trimmer 9000 Prestige. Wbudowana metalowa nasadka przycina włosy równomierne niezależnie od siły nacisku i automatycznie dostosowuje optymalne ustawienia mocy do grubości zarostu. Do tego masz aż 30 ustawień długości od 0,4 mm do 10 mm. Skutecznym i wyjątkowo uniwersalnym rozwiązaniem są również urządzenia Philips Muligroom, czyli wszechstronne trymery do brody, włosów i ciała. Zestaw taki może obejmować nawet do 14 elementów. Znajdziesz w nim m.in. głowice precyzyjne do trymowania i golenia zarostu, końcówkę do włosów w nosie oraz nasadki do brody, które pozwalają na regulację w zakresie 1-7 mm. Jeżeli chcesz mieć natomiast jeden sprzęt, który potrafi niemal wszystko – wybierz OneBlade 360. Jak wskazuje nazwa, to jedno dwustronne ostrze, które przycina, stylizuje, a także goli zarost na twarzy i całym ciele. Do brody przyda się zwłaszcza dołączona regulowana nasadka grzebieniowa w modelu Pro (14 długości od 0,4 mm do 10 mm) lub 1 z 3 regulowana nasadka 5w1 w modelu OneBlade.
Nowoczesne golarki do twarzy również radzą sobie z trymowaniem zarostu. Maszynki Philips dostępne są w zestawach z trymerem z 5 ustawieniami długości, a dodatkowo mają trymer precyzyjny zintegrowany z uchwytem.
OneBlade Pro 360
Twarz + Ciało
QP6652/61
OneBlade 360
Twarz + Ciało
QP2834/23
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Maszynka czy trymer do golenia miejsc intymnych?
Zobacz więcej
Golenie nóg u mężczyzn – jak się do tego zabrać?
Zobacz więcej
Jak golić klatkę piersiową?
Zobacz więcej