Jak zapuścić doskonałą brodę — podstawy

Najłatwiejszą rzeczą przy zapuszczaniu brody jest jej rośnięcie, te błogie tygodnie bez golenia i czekanie, aż włosy na policzkach stają się dłuższe i pełniejsze. Jeśli zastanawiasz się jak zapuścić brodę, marzysz pewnie o męskim wyglądzie, ogarniającym Cię w tym czasie dobrym nastroju oraz uczuciu wewnętrznego ciepła — zwłaszcza wokół podbródka. Najtrudniejsze bywają jednak początki. Wielu mężczyzn zastanawiających się jak zapuścić brodę liczy na natychmiastowy efekt. W tym momencie trzeba to głośno powiedzieć: Z zapuszczaniem brody wiążą się jednak pewne problemy. Zdarzają się wrastające włoski i nieuniknione swędzenie, a gdy to ustąpi, największym problemem jest to, że jedzenie i inne przedmioty zaplątują się w nasz włochaty powód dumy i radości. Przedstawiamy rady naszego eksperta od brody, dr Allana Paterkina*, dotyczące utrzymywania brody w czystości:


Brodę należy regularnie myć i robić to tak często, jak włosy. Do mycia i odżywiania brody można używać tych samych produktów, których używa się do włosów, jednak powinny być one łagodne, aby ograniczyć ryzyko powstawania podrażnień i nadmiernego wysuszania. Dostępne są także produkty stworzone specjalnie do zarostu.

Jeśli na brodzie występuje łupież, może pomóc zwykły szampon przeciwłupieżowy, nieco rozcieńczony.

Używając niewielkiej ilości szamponu, masuj brodę, tworząc obfitą pianę. Masowanie skóry usunie zanieczyszczenia, łuszczący się naskórek i tłuszcz, a także ujędrni skórę.

Dokładnie spłucz brodę, upewniając się, aby wypłukać wszystkie pozostałości mydła. Niedokładne płukanie może spowodować swędzenie, łuszczenie się skóry i splątywanie się włosów. W razie potrzeby można nałożyć odżywkę, a następnie dokładnie ją spłukać.

Osusz brodę ręcznikiem.
Gdy broda będzie zupełnie sucha, uczesz ją grzebieniem o dużych zębach zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Delikatnie rozczesz włosy, a następnie bardziej energicznie uczesz je dobrej jakości szczotką o szeroko rozstawionych, sztywnych ząbkach. Mokre włosy rozciągają się i wyrywają, dlatego nie zaleca się czesania wilgotnej brody”.

Dobrym sposobem na uniknięcie dostawania się do brody codziennych zanieczyszczeń jest użycie urządzenia Styleshaver firmy Philips. Ta golarka ma specjalną nasadkę — trymer, który doskonale się sprawdza, jeśli chcemy utrzymać zarost w porządku.

the-bearded-gentleman

* Przedruk za zgodą z książki „The Bearded Gentleman: The Style Guide to Shaving Face”, autorzy: Allan Peterkin i Nick Burns (Arsenal Pulp Press)