Czas czytania: 5 Min
Blog ›› Dom ›› Czyste powietrze ›› Gdzie powinien stać nawilżacz powietrza?
Gdzie powinien stać nawilżacz powietrza?
Nawilżacz to świetny sposób na problemy, które powoduje zbyt suche powietrze w domu. W jakim pomieszczeniu urządzenie sprawdzi się szczególnie dobrze? Gdzie je ustawić i o czym warto pamiętać? Czy typ sprzętu ma w tym przypadku znaczenie? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o optymalnej lokalizacji nawilżacza powietrza.
Optymalny poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu powinien wynosić od 40% do 60% przy temperaturze w granicach 20-22 °C. Długotrwałe przebywanie zarówno w zbyt suchym, jak i zbyt wilgotnym pomieszczeniu niekorzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Przeczytaj również: Jak działa nawilżacz powietrza? Jak poprawnie używać nawilżacza?
W Polskim klimacie problemem jest głównie zbyt suche powietrze, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jeśli więc poziom wilgotności w domu regularnie spada poniżej 40%, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Zbyt suche powietrze może bowiem powodować:
Nawilżacz powietrza należy umieścić tam, gdzie będzie najbardziej potrzebny. Z urządzenia nie warto więc korzystać w pomieszczeniach, w których i tak panuje już podwyższona wilgotność, czyli w łazience i kuchni. W zamian przyda się w pokojach o suchym powietrzu, w których domownicy spędzają najwięcej czasu.
Popularnym rozwiązaniem jest choćby nawilżacz powietrza do salonu, bo to największe pomieszczenie i zarazem centrum życia rodzinnego w ciągu dnia. Jak wskazywaliśmy, zbyt suche powietrze może też negatywnie wpływać na jakość snu. Pomoże wówczas nawilżacz powietrza do sypialni – większość ludzi śpi 7-8 godzin, a więc aż jedną trzecią doby. Nawilżacz powietrza do pokoju dziecka zapewni z kolei optymalną wilgotność najmłodszym, którzy są szczególnie wrażliwi na zbyt suche powietrze.
W trosce o bezpieczeństwo i wydajność pracy nawilżacz powietrza nie powinien działać w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak kominki, grzejniki i kaloryfery. Podwyższona temperatura, nawet jeśli nie będzie tak duża, by uszkodzić sprzęt, znacznie zmniejszy jego efektywność.
Nawilżacza powietrza nie należy też ustawiać w miejscu, które jest stale narażone na działanie promieni słonecznych, czy znajduje się w pobliżu często otwieranego lub uchylanego okna. W pierwszym przypadku rośnie ryzyko przegrzania urządzenia. W drugim zaś, pomiary wilgotności powietrza w domu będą mniej miarodajne z racji na ciąg powietrza z zewnątrz.
Jeśli nawilżacz powietrza ma działać w sypialni lub w pobliżu miejsca pracy, warto również wziąć pod uwagę poziom hałasu, który generuje. Wysokiej jakości sprzęt wyposażony w tryb nocny może być bardzo cichy, dobrze jednak założyć, że minimalna odległość od łóżka czy biurka do pracy to około 1 m.
Nawilżacz powietrza należy ustawić na płaskim, gładkim i stabilnym podłożu. Najlepiej także, jeśli będzie ono odporne na wilgoć. Nie należy więc umieszczać urządzenia na kanapie, dywanie, fotelu czy łóżku, ani też zbyt blisko ścian. Lepszy będzie na przykład stolik czy szafka. Szczegółowe wymagania dotyczące tego, gdzie powinien stać nawilżacz powietrza, żeby wilgoć nie sprawiała problemów, różnią się jednak w zależności od typu urządzenia.
Wiele osób, które chce rozwiązać problem zbyt suchego powietrza w mieszkaniu, zastanawia się, czy lepiej wybrać nawilżacz powietrza ewaporacyjny, czy ultradźwiękowy. Bardziej higienicznym, nowocześniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest nawilżacz ewaporacyjny.
Para wodna, która wydobywa się z nawilżacza ultradźwiękowego, zawiera na tyle duże kropelki wody, że mogą one osadzać się w pobliżu urządzenia. Dlatego też sprzętu nie należy stawiać na drewnianych meblach i podłogach, czy blisko materiałów tekstylnych i innych powierzchni, którym szkodzi wilgoć. Optymalna odległość, podobnie jak w przypadku ścian, wynosi tu około 50 cm.
Z kolei w modelach ewaporacyjnych – szczególnie takich, jak nawilżacze powietrza Philips cząsteczki wody są bardzo małe. Poprzez naturalne parowanie uwalniane są do otoczenia i tak szybko mieszają się z suchym powietrzem, że nie zagrażają nawet drewnianym powierzchniom. Wystarczy, że umieścisz urządzenie na podwyższeniu o wysokości około 20 cm i nie bliżej niż 20 cm do ściany czy boku mebla. Wybierz więc wysokiej jakości ewaporacyjny nawilżacz powietrza a mokra podłoga lub szafka nie będą Twoim problemem.
Co więcej, nawilżacze Philips wykorzystują też wyjątkowo higieniczną technologię naturalnego parowania NanoCloud. Dzięki niej cząsteczki wody są tak małe, że przyczepia się do nich 99% procent mniej bakterii, niż w przypadku standardowych urządzeń ultradźwiękowych.
Przeczytaj również: Gdzie postawić oczyszczacz powietrza?
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej