Czas czytania: 5 min
Czy wiesz, że len to w pełni biodegradowalny materiał? Świetnie sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Jest delikatny dla skóry i przewiewny. Chociaż wiele osób narzeka na jego tendencję do gniecenia się, pranie oraz prasowanie lnu wcale nie jest takie trudne. Sprawdź, jak zadbać o materiał szybko i pozwól swoim ubraniom przetrwać jak najdłużej.
Odpowiednie pranie lnu pozytywnie wpływa na jego żywotność oraz wygląd. Warto wspomnieć, że to doskonały materiał bez względu na porę roku. Latem sprawia, że skóra stale oddycha i nie czujemy silnego uderzenia gorąca. Zimą natomiast powoduje, że ciepło nie ucieka z organizmu i nie odczuwamy dużego chłodu. Dodatkowo nie elektryzuje się i ma właściwości antyalergiczne.
Ciekawostka: Dzięki częstemu praniu lnu materiał staje się trwalszy i miękki w dotyku.
Len to naturalny materiał, więc można go wyprać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad, aby w pełni korzystać z jego możliwości. Chcesz wiedzieć, jak prać i prasować inne materiały? Sprawdź nasze podpowiedzi dotyczące wiskozy i poliestru.
Pranie lnu nie wymaga większych umiejętności ani zasobów czasowych. Nasze wskazówki pozwolą Ci dokładnie zadbać o tkaninę w warunkach domowych. Chodzenie do specjalnej pralni to wyłącznie strata czasu i pieniędzy. Z wszystkim na pewno poradzisz sobie sama, a Twoi bliscy okażą Ci za to wdzięczność.
1. Zrezygnuj ze środków chemicznych i wybielacza. Wybieraj wyłącznie delikatne proszki, które nie wnikną zbyt silnie w tkaninę. 2. Płyn do płukania pozostaw do innych materiałów. W przypadku lnu najlepiej sprawdzi się ocet. Nie musisz obawiać się o jego zapach – zniknie w trakcie prania. 3. Wybierz delikatny cykl wśród dostępnych programów. Najlepiej, aby temperatura nie przekraczała 30-40°C w przypadku kolorów. Biały len można prać w 50-60°C. Dla pewności sprawdź jednak rekomendacje widoczne na metce wewnętrznej. Zwracaj również uwagę na podobieństwo kolorystyczne i pamiętaj o przełożeniu rzeczy na lewą stronę. 4. Podczas prania lnu ustaw wirowanie na maksymalnie 400 obrotów. Jeśli możesz, zrezygnuj z tej opcji zupełnie. Dzięki temu uchronisz ubrania przed powstaniem stałych zagnieceń i uszkodzeń. 5. Postaraj się, aby pralka zawsze była wypełniona tylko w połowie. W ten sposób ubrania będą mogły swobodnie przesuwać się wewnątrz bębna bez dodatkowych zagnieceń.
Ciekawostka: Zbyt wysoka temperatura w przypadku lnu może spowodować skurczenie się materiału o 10%.
To Cię może zainteresować: Jak i czym czyścić zamsz? Po praniu lnu nie wykręcaj rzeczy ani ich nie wyżymaj ubrań. Grozi to wyłącznie powstaniem zagnieceń, które będą trudne w usunięciu. A jak prawidłowo wysuszyć tkaninę? Jeśli jesteś fanką suszarki bębnowej, możesz z niej korzystać. Wybierz jednak bardzo krótki program i niską temperaturę. Najlepiej, gdybyś wyciągnęła rzeczy jeszcze nieco wilgotne – wtedy możesz od razu zająć się prasowaniem lnu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że suszarka bębnowa negatywnie wpływa na żywotność tkaniny. Optymalnym rozwiązaniem jest rozwieszenie rzeczy na wieszaku lub pozostawienie ich na płasko oraz suszenie na powietrzu w cieniu. Nie zapomnij nadać im kształtu zaraz po wyciągnięciu z pralki. Przeczytaj także: Pranie i prasowanie wełny - jak dbać o różne rodzaje wełny?
Len to nie tylko materiał o pozytywnych właściwościach. Ma niestety jedną wadę – silne gniecenie się. Chociaż niektórym w ogóle to nie przeszkadza, część osób jednak walczy z naturalnym wyglądem swoich ubrań. Okazuje się, że wcale nie jest to trudniejsze niż w przypadku pozostałych materiałów. Kilka wskazówek sprawi, że staniesz się mistrzynią prasowania lnu w parę chwil!
1. Prasowaniem zajmij się tylko, gdy materiał jest jeszcze lekko wilgotny. Dzięki temu uda Ci się okiełznać wszelkie zagniecenia. Jeżeli rzecz zdążyła już wyschnąć, zawsze możesz zwilżyć delikatnie materiał. 2. Temperatura prasowania lnu powinna być wysoka – między 180 a 220°C. Optymalna to 200°C. 3. Do prasowania lnu możesz również wykorzystać parę. Sprawdź również, jak prasować różnego rodzaju tkaniny
Temperatura prasowania lnu oraz stan wilgotności tkaniny są kluczowe w przypadku tego naturalnego materiału. Wcale jednak nie potrzebujesz do tego klasycznego żelazka. Generator pary Philips nie tylko ułatwi prasowanie lnu, ale również skróci jego czas. PerfectCare 9000 to pierwsza na rynku stacja parowa ze wbudowaną kamerką oraz sztuczną inteligencją. Dzięki technologii ActiveSense analizuje włókna tkaniny i dopasowuje optymalną temperaturę prasowania oraz ilość pary.
Ciekawostka: Według 98% użytkowniczek generatora pary Philips PerfectCare 9000 prasowanie lnu oraz innych materiałów stało się 2 razy szybsze niż wcześniej.
Generator pary waży mniej niż kilogram, więc możesz prasować len zarówno w poziomie, jak i w pionie. Mocny wyrzut pary o sile 750 g spowoduje, że poradzisz sobie z każdym materiałem np. jeansem. Żadne zagniecenia nie będą Ci straszne! System szybkiego chłodzenia natomiast zapewnia pełne bezpieczeństwo w trakcie prasowania, nawet jeśli chociaż na chwilę zapomnisz zdjąć żelazko parowe z ubrania. Zamontowany czujnik ruchu reaguje na każde zatrzymanie się prac. Natychmiastowo schładza stopę żelazka i chroni tkaninę przed przypaleniem. Generator pary wyposażony jest w pojemny zbiornik na wodę o wielkości 1,8 ml. Taka ilość płynu powinna wystarczyć na ok. 2 godziny prasowania bez przerwy. Dzięki temu szybciej będziesz mogła poświęcić czas rodzinnie lub pozwolić sobie na chwilę wytchnienia. To może Cię zainteresować: Parownica do ubrań sposobem na wygładzenie garderoby
Przeczytaj więcej:
Pranie i prasowanie akrylu
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie bawełny
Zobacz więcej
Jak prać i prasować aksamit?
Zobacz więcej