Czas czytania: 5 Min
Mleko matki to naturalny pokarm dla dziecka – jest źródłem wielu składników odżywczych, a także wspomaga zdrowy rozwój maluszka. Zdarza się, że niektóre mamy decydują się na odciąganie pokarmu za pomocą laktatorów i przechowywania go w specjalnych pojemnikach oraz woreczkach. Sprawdź, czy można mrozić mleko matki i dowiedz się, jak długo może być trzymane w zamrażalce.
Mleko matki, dzięki obecności wielu składników o właściwościach immunologicznych oraz odżywczych1 , jest niezastąpionym pokarmem dla dzieci i wspomaga ich właściwy rozwój. Według zaleceń WHO karmienie piersią powinno stanowić jedyne źródło pożywienia do 6 miesiąca życia maluszka, jednak wielu specjalistów zachęca mamy do jego kontynuowania – może trwać przez kolejne dwa lata lub jeszcze dłużej2 . Korzyści związane z mlekiem matki są nieocenione, ponieważ zaspokajają głód i chronią przed wystąpieniem wielu chorób i alergii u pociechy, ale nie tylko. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naturalnym pokarmie, sprawdź nasz poradnik o karmieniu piersią.
Młode mamy nie zawsze mogą karmić swoim pokarmem bezpośrednio piersią i decydują się na kpi, czyli karmienie piersią inaczej lub chcą połączyć karmienie piersią i butelką. Odciąganie mleka i jego odpowiednie przechowywanie jest dobrym rozwiązaniem, gdy z przyczyn zdrowotnych przystawienie dziecka jest niemożliwe lub chcesz wrócić do pracy. Za pomocą laktatora zbierzesz odpowiednie zapasy mleka i zapewnisz maluchowi stały dostęp do pełnowartościowego pożywienia, a Ty zyskasz odrobinę swobody.
Sposobów na przechowywanie pokarmu matki jest wiele, a jednym z nich jest jego mrożenie. Zachowując odpowiednie warunki higieniczne, mleko po rozmrożeniu nadal jest pełnowartościowym pożywieniem.
Zastanawiasz się, jak mrozić pokarm? Zaopatrz się w niezbędne do tego woreczki. Mają podwójne zapięcie, które zapewnia szczelność oraz bezpieczeństwo dla trzymanego tam mleka. Widoczna na opakowaniu naklejka to informacja o wykonanej sterylizacji – to gwarancja zachowania pełnej higieny podczas przygotowywania pokarmu do zamrożenia. Woreczki nie zawierają w składzie bisfenolu A, dzięki czemu masz pewność, że jest to produkt bezpieczny dla Twojego dziecka.
Innym, równie dobrym sposobem na mrożenie pożywienia są pojemniki, które można poddawać procesowi sterylizacji. Są wielorazowe, a szczelna pokrywka zapewnia bezpieczne przenoszenie i przechowywanie pokarmu. To dobre rozwiązanie, gdy chcesz zadbać o porządek w lodówce. Są bardzo łatwe w czyszczeniu zarówno ręcznym, jak i w zmywarce. Co więcej – można ich używać m.in. w podgrzewaczach do butelek.
Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i pełnowartościowy pokarm, powinnaś pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się – umyj dokładnie ręce, a także zadbaj o wygodne i komfortowe miejsce, w którym odciągniesz pokarm i będziesz go później przelewać. Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad korzyściami płynącymi z przechowywania mleka dla maluszka lub jesteś osobą początkującą, sprawdź nasz wpis o odciąganiu pokarmu.
Kolejnym krokiem jest odpowiednie opisanie pojemników lub woreczków, w których będzie przechowywane pożywienie dla dziecka oraz niezwłocznie włożenie ich do zamrażarki (jej temperatura powinna wynosić ok. -20°C). Tak przygotowany pokarm możesz składować od 3 do 6 miesięcy5 .
Jeżeli chcesz wykorzystać zamrożony pokarm, wystarczy, że wyjmiesz go i rozmrozisz na przykład w lodówce – przechowując je w temperaturze 4°C wydłużysz jego przydatność do 24 godzin6 . Jeżeli zależy Ci na szybkim ogrzaniu pożywienia, wykorzystaj do tego podgrzewacz do butelek Philips. Pamiętaj o tym, aby nie używać mikrofalówki czy palników domowej kuchenki – mleko może stracić wiele cennych właściwości oraz mieć nierównomierną temperaturę.
Aby w pełni wykorzystać zapasy zgromadzonego pokarmu, postaraj się ogrzać taką porcję, którą Twój maluszek zje – dzięki temu zmniejszysz ilość resztek, które wylejesz. Nie zamrażaj ponownie rozmrożonego mleka i nie mieszaj świeżego pożywienia z tym, które przechowywałaś w zamrażarce.
Pojemniki do przechowywania
5 sztuk
SCF619/05
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej