Czas czytania: 4 min
Matka i dziecko ›› Zastosowanie muszli laktacyjnych
Matka i dziecko ›› Zastosowanie muszli laktacyjnych
Podczas karmienia piersią można natrafić na różne wyzwania. Podrażnione i obolałe brodawki czy nawał pokarmu to tylko niektóre z nich. Na szczęście można sobie z nimi poradzić – istnieją bowiem sposoby, dzięki którym pożegnasz je raz na zawsze. Jednym z nim są muszle laktacyjne. Co to jest, jak je stosować i kiedy mogą się przydać karmiącej mamie? Więcej o nich dowiesz się z naszego artykułu.
Świeżo upieczeni rodzice mają wiele na głowie. Na drodze mamy i taty, oprócz wielu szczęśliwych chwil z pociechą, może pojawić się sporo wyzwań. Na szczęście istnieją pewne rozwiązania, dzięki którym każdy kryzys może zostać prędko zażegnany. Jednym z nich są muszle laktacyjne.
Czym są i jak wyglądają? To niewielkie akcesorium, którego kobieta może używać w okresie karmienia. Pomaga tym mamom, które miewają problemy z niekontrolowanymi wyciekami pokarmu. Sprawdza się także wtedy, gdy mierzą się one z bólem lub podrażnieniem brodawek sutkowych.
Nakładki są wielorazowe i wykonywane są najczęściej ze specjalnego silikonu, przyjaznego piersiom mam. Swoim kształtem przypominają muszle. Co istotne, nie widać ich spod ubrania – nie odznaczają się pod bielizną, zapewniając ochronę i maksimum komfortu karmiącej mamie.
To może Cię zainteresować:
Rynek oferuje mamom wiele sposobów na poradzenie sobie np. z nawałem pokarmu i wyciekającym mlekiem. Podczas poszukiwania rozwiązań i informacji o karmieniu malucha z pewnością natrafisz na kolektory, które zbierają pokarm z tzw. samoistnego wypływu. Czym różnią się od muszli laktacyjnych i czy są lepsze? Na początku warto zaznaczyć, że każda muszla laktacyjna jest kolektorem. To oznacza, że spełnia dokładnie takie same funkcje – może różnić się od typowego kolektora jedynie wielkością i kształtem. Muszle laktacyjne są często niewielkich rozmiarów i doskonale sprawdzają się np. podczas wyjść na spacery. Kiedy więc postawić na większy kolektor? Wtedy, gdy masz spokojniejsze popołudnie i planujesz zostać w domu.
Pamiętaj: W przeciwieństwie do niektórych modeli kolektorów, muszle zbierają pokarm „biernie” – nie wywołują podciśnienia i gromadzą tyle pokarmu, ile wypłynie z piersi.
Przeczytaj również: Kolektor pokarmu – czym jest i do czego służy?
Muszle ochronne mogą mieć różnorodne zastosowanie. Kiedy warto je stosować? Przede wszystkim wtedy, gdy:
Konstrukcja muszli chroni podrażnione lub pęknięte brodawki, a jednocześnie pozytywnie wpływa na przyspieszenie procesu ich regeneracji. Nosząc je między kolejnymi karmieniami, zabezpieczysz piersi przed otarciem o koszulkę lub biustonosz. Muszle laktacyjne zapobiegną dodatkowo wsiąkaniu kremu nałożonego na brodawki w różne części garderoby.
Muszle laktacyjne warto stosować także w przypadku nadmiaru pokarmu. Przydadzą się do zebrania mleka zarówno podczas w okresie nawału mlecznego w pierwszych tygodniach życia maluszka, jak i w okresie stabilizacji laktacji.
Muszle laktacyjne sprawdzą się w roli zamiennika klasycznych wkładek laktacyjnych. Bez problemu włożysz je do biustonosza, a tym samym uchronisz odzież przed wypływającym z piersi mlekiem. Sprawdź też: Jak partner może wspierać mamę karmiącą piersią?
Muszle laktacyjne można podzielić na dwa rodzaje:
Który rodzaj muszli laktacyjnych ochronnych wybrać? Wszystko zależy od tego, z jakim problemem boryka się kobieta karmiąca. Jeżeli masz problem z doborem modelu muszli laktacyjnych , skonsultuj się z np. z doradcą laktacyjnym.
Muszle laktacyjne jak stosować i ich używać? Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, dzięki którym założysz je prawidłowo – wytłumaczymy Ci to na przykładzie muszli wentylowanych, złożonych z dwóch części: I to wszystko – jak widzisz, stosowanie muszli laktacyjnych jest proste i intuicyjne. Możesz ich używać w przerwach pomiędzy sesjami karmienia, gdy chcesz np. uchronić brodawkę przed kontaktem z ubraniem czy boisz się, że poplamisz mlekiem ulubioną bluzkę.
Pamiętaj: Muszle laktacyjne warto poddać sterylizacji po każdorazowym użyciu, np. w gotującej się wodzie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na ich powierzchni nie rozwijają się żadne drobnoustroje.
Przeczytaj także: Jak się przygotować do karmienia piersią?
Muszle laktacyjne – to prawdziwa pomoc dla mam, które mają problemy z podrażnionymi brodawkami czy nawałem pokarmu. Powinny stać się częścią każdej wyprawki, tak jak np. laktator elektryczny lub ręczny.
Natural Response
Zestaw dla noworodka
SCD838/11
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej