Czas czytania: 4 min
Matka i dziecko ›› Karmienie ›› Jak rozpoznać brak pokarmu w piersiach i co z nim zrobić?
Matka i dziecko ›› Karmienie ›› Jak rozpoznać brak pokarmu w piersiach i co z nim zrobić?
Z brakiem pokarmu w piersiach zmagają się zarówno mamy rodzące siłami natury, jak i te po cięciu cesarskim, a zdarzyć się tuż po porodzie albo po upłynięciu pewnego czasu od rozpoczęcia karmienia naturalnego. Jest to moment, w którym warto poszukać metod usprawniających naturalne karmienie, dzięki czemu maluch dłużej będzie korzystał z dobrodziejstw mleka mamy. Jak rozpoznać brak pokarmu po porodzie? Co robić w takiej sytuacji? Odpowiadamy!
Karmienie niemowląt i małych dzieci piersią jest najbardziej naturalnym, zdrowym i zalecanym przez specjalistów sposobem żywienia. Trudno się temu dziwić — kobiecy pokarm stanowi znakomite źródło witamin i minerałów dla rozwijającego się organizmu, ponadto pozwala wspierać budowanie systemu odpornościowego pociechy. To właśnie ze względu na to mleko matki jest żywnością pierwszego wyboru zarówno dla dzieci urodzonych o czasie, jak i tych, które pojawiły się na świecie zbyt wcześnie, zdrowych oraz chorujących. Laktacja odbywa się w zgodzie z prawem popytu i podaży — im wyższe jest na nią zapotrzebowanie, tym organizm będzie wydajniej wydzielał mleko. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zauważymy zbyt mało pokarmu w piersiach? Sprawdź także: Laktacja – co to takiego? Kiedy występuje i jakie mogą być z nią problemy?
Pierwszy etap laktacji zaczyna się już około 16. tygodnia ciąży — jest to czas, kiedy w piersiach mamy pęcherzyki mleczne zaczynają produkować niewielką ilość pokarmu. W 2-3 dobie po porodzie, przy spadku poziomu progesteronu i estrogenów, rozpoczyna się kolejny etap laktacji, zwany nawałem pokarmu. Jest to okres, gdy kobieta może karmić dziecko na każde jego żądanie, a ilość mleka jest znaczna. Stabilizacja wydzielania mleka zaczyna się około 2-4 tygodnia po porodzie i przejawia się dostosowaniem wydzielania mleka do potrzeb dziecka — przeciętnie jest to około 750 ml pokarmu na dobę.
Brak pokarmu po porodzie może stanowić źródło dużego stresu dla rodziców, a ponadto wiązać się z koniecznością dokarmiania malucha mieszankami lub pokarmem z banku mleka kobiecego. Warto znać przyczyny potencjalnych trudności z laktacją, by móc cieszyć się karmieniem naturalnym tak długo, jak dziecko tego potrzebuje. Czynnikiem osłabiającym laktację bywają niektóre sposoby karmienia dziecka — dopajanie go wodą czy roztworem glukozy, stosowanie gotowych mieszanek mlecznych. Powoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na kobiecy pokarm u malucha. Czasem dzieci rodzą się ze zbyt słabym odruchem ssania lub też wytracają siłę tego odruchu przez smoczki i butelki, co wpływa na osłabienie u mamy produkcji mleka. Podobnie niekorzystnie na laktację działa zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi. Zdrowie kobiety jest kluczowe dla zapewnienia właściwej laktacji. Na zmniejszenie produkcji mleka wpływają:
To może Cię zainteresować:
>> Dziecko nie chce ssać piersi – co robić?
>> Zatkany kanalik mleczny – przyczyny, objawy, jak rozwiązać problem
Kobiety, które doświadczyły porodu przez cięcie cesarskie, częściej zmagają się z trudnościami laktacyjnymi. Zwykle wynika to z późnego przystawienia dziecka do piersi, krótkiego kontaktu skóra do skóry, dolegliwości bólowych, obrzęku brodawek sutkowych oraz trudności w odciąganiu mleka związanych ze stresem.
Niedobór pokarmu u kobiety odbija się na masie ciała niemowlęcia. Powodem do zaniepokojenia powinien być: Warto przyjrzeć się także pieluszkom malucha — zmniejszenie częstotliwości moczenia do 6 pampersów dziennie lub rzadsze oddawanie stolca mogą świadczyć o niedojadaniu. Przeczytaj także: Kupka niemowlaka – jak często, kolor i konsystencja?
Kobiety w ciąży oraz mamy karmiące mają wyższe dobowe zapotrzebowanie kaloryczne, co związane jest, między innymi, z początkami laktacji (zapoczątkowanym jeszcze w trakcie życia płodowego dziecka). Aby ich organizmy mogły przeznaczyć właściwą ilość minerałów (głównie wapnia) na produkcję mleka, warto, by spożywały zwiększoną liczbę kalorii w ciągu dnia, a także stosowały zasady zdrowego żywienia. Mleko kobiece, choć pełne tłuszczu oraz cukru i minerałów, składa się głównie z wody. Istotnym czynnikiem wpływającym na jego wydzielanie jest nawodnienie organizmu. Szacuje się, że karmiąca mama powinna spożywać zwiększoną ilość płynów — około 800-1000 ml wody dziennie więcej niż standardowo. Skuteczną metodą poprawy laktacji jest zwiększenie częstotliwości karmienia piersią i przystawianie dziecka co 90 minut w ciągu dnia oraz co 3 godzin w trakcie nocy. Należy także zrezygnować z dopajania, dokarmiania malucha płynami innymi, niż mleko mamy, a także z podawania maleństwu smoczków i gryzaków. Jeśli dziecko ma słaby odruch ssania, warto karmić je pokarmem odciąganym za pomocą laktatora.
Wskazówka: Co zrobić, gdy zauważysz brak pokarmu w jednej piersi? W trakcie pojedynczego karmienia należy zadbać o to, aby karmić dziecko mlekiem z obydwu piersi (to działa stymulująco na jego wydzielanie).
Laktator elektryczny Philips Avent to urządzenie bardzo przydatne w profilaktyce braku pokarmu u mam. Pozwala on na wygodne odciąganie mleka znajdującego się w piersiach – zastosowana technologia Natural Motion imituje styl ssania dziecka, pobudzając czynność wydalniczą piersi. To przekłada się na wydajniejszą laktację oraz szybszy wypływ mleka. A dzięki uniwersalnemu rozmiarowi lejka nie trzeba kupować kilku rodzajów nakładek. Więcej informacji o naszych laktatorach możecie znaleźć w artykule: Philips Avent: jakie akcesoria dla niemowląt pasują do siebie i do Was?
Bibliografia:
https://cnol.kobiety.med.pl/pl/sytuacje-szczegolne-ciecie-cesarskie/
[dostęp z dnia 15.09.2024]
bwmeta1.element.desklight-e8188ab4-f0b3-43af-a21e-f71f796631fd [dostęp z dnia 15.09.2024]
https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2018/12/
stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf
[dostęp z dnia 15.09.2024]
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej