Czas czytania: 4 min
Laktacja jest fizjologicznym procesem, który zachodzi w organizmie kobiety w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Polega on na produkcji i wydzielaniu mleka przez gruczoły mlekowe w piersiach. Wyjaśniamy, jakie mechanizmy odpowiadają za regulowanie laktacji oraz podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęściej występującymi problemami związanymi z karmieniem piersią.
Laktacja jest kontrolowana przez hormony wytwarzane przez przysadkę mózgową: prolaktynę i oksytocynę. Pierwszy z wymienionych jest uwalniany podczas stymulacji piersi przez ssanie w momencie przystawienia dziecka, drugi – także po podrażnieniu mechanoreceptorów brodawek sutkowych, ale ponadto podczas bliskiego kontaktu z dzieckiem, a nawet czułych myśli o maluszku. Podczas laktacji hormony te stymulują się nawzajem.
Początki karmienia piersią bywają trudne. W ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie obserwuje się, że im więcej dziecko ssie i stymuluje sutek, tym większa ilość prolaktyny w organizmie mamy i tym więcej mleka w piersiach. Efekt ten jest szczególnie ważny w momencie stabilizowania laktacji, później nie ma tak dużego znaczenia. Oprócz hormonów i ssania piersi przez niemowlę laktacja jest uzależniona również od innych czynników, takich jak: komfort mamy (stres, napięcie mogą powodować problemy z laktacją), stałe pory karmienia piersią, prawidłowa technika chwytania brodawki przez bobasa.
Warto pamiętać, że zalety karmienia piersią są niezaprzeczalne – mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju niemowlęcia. Ponadto znajdują się w nim przeciwciała, które pomagają chronić dziecko przed infekcjami. Jest to najwłaściwszy sposób karmienia przez co najmniej pierwszych 6 miesięcy życia dziecka (zgodnie z zaleceniami WHO). Mimo tego, decyzję o karmieniu piersią podejmuje kobieta – jeśli z jakichś względów nie chce lub nie może karmić swojego dziecka w ten sposób, nikt nie powinien wpędzać jej w poczucie winy ani kwestionować tej decyzji.
Produkcja mleka kobiecego rozpoczyna się w ciąży, jednak gruczoły sutkowe przygotowują się do tego już w okresie pokwitania. W związku z tym wyróżnia się kilka faz laktacji:
Najczęściej występujące problemy z karmieniem piersią to: Przeczytaj również: Jak zatrzymać laktację?
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej