Czas czytania: 4 min
Mleko matki to niezastąpiony pokarm – dostarcza wielu cennych składników odżywczych, a także zaspokaja uczucie głodu maluszka. Specjaliści zalecają, aby rozszerzanie diety niemowlaka rozpoczęło już pół roku po porodzie. Kiedy wprowadzać poszczególne produkty i jak zachęcić dziecko do poznawania nowych smaków? Dzięki wykorzystaniu parowaro-blendera to prostsze niż myślisz!
Dziecko od urodzenia aż do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki . Jest to źródło wielu witamin oraz składników o działaniu m.in. przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. To dobry sposób na wzmocnienie jeszcze nie do końca wytworzonej odporności. Warto wiedzieć, że w tym czasie niezwykle intensywnie rozwija się układ pokarmowy, który powoli przygotowuje się na trawienie nowych pokarmów .
Pamiętaj, że rozszerzanie diety dziecka powinno być stopniowe, a konsystencja posiłków dostosowana do umiejętności przeżuwania Twojego malucha. Przygodę z poznawaniem innych produktów rozpocznij od dań warzywno-owocowych, które możesz zacząć podawać już od szóstego miesiąca życia3 . Jeżeli zauważysz, że niemowlę nie jest zainteresowane nowymi smakami, odczekaj kilka dni. Każde dziecko rozwija się w innym tempie – dotyczy to także rozszerzenia diety.
Ciekawostka: Dzieci poznają różne smaki jeszcze w życiu płodowym, dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta w trakcie trwania ciąży.
To może Cię zainteresować: Rozszerzanie diety niemowlaka
Wprowadzanie nowych produktów do diety niemowlaka może być dla rodziców dużym wyzwaniem, dlatego warto pamiętać o spokojnym i cierpliwym podejściu do rozszerzania jadłospisu malucha. Nie zrażaj się, jeżeli dany owoc czy warzywo od razu mu nie zasmakuje. Na początku może być to uciążliwe i pracochłonne, ale z czasem Twoja cierpliwość przyniesie rezultaty! Od czego zacząć rozszerzanie diety dziecka? Najlepiej od delikatnych warzyw, takich jak marchew, dynia czy ziemniak. Ugotowane na parze w parowaro-blenderze zachowają wiele składników odżywczych oraz wspaniały smak, a Ty zaoszczędzisz wiele czasu! Jednak jak szybko powinno się wprowadzać poszczególne produkty spożywcze do menu malucha? • Słodkie owoce Zastanawiasz się nad tym, od kiedy Twój maluch może zacząć jeść owoce? Ugotowane na parze lub upieczone i przetarte jabłko możesz wprowadzić do jego diety dwa tygodnie po pierwszych warzywach . Z czasem listę słodkich przekąsek możesz powiększać – w ósmym miesiącu życia zacznij podawać dziecku banany, brzoskwinie, gruszki, a nawet śliwki czy kiwi. Ich smak przypadnie niemowlakowi do gustu! Pamiętaj o tym, aby podawać je raz na jakiś czas – podstawą żywienia kilkumiesięcznego malucha powinny być warzywa. Przeczytaj również: Co zrobić niemowlakowi na obiad? • Produkty zbożowe Wokół produktów zbożowych urosło wiele mitów, m.in. o tym, że zawarty w nich gluten działa alergizująco na dzieci. To błąd – są istotnym etapem w rozszerzaniu diety niemowlaka. Na samym początku spróbuj podać maluchowi kilka łyżeczek kaszki manny lub kleiku – są lekkostrawne, a ich konsystencja jest idealna dla kilkumiesięcznej pociechy . Niewielkie kawałki chleba można wprowadzić już od około 7.-8. miesiąca życia. • Mięso i ryby Mięso i ryby to jedne z najważniejszych produktów, zawierających niezwykle wiele mikro- i makroskładników m.in. fosfor, cynk oraz witaminę B12. Podawane od 6. miesiąca życia są świetnym urozmaiceniem diety malucha! Jeżeli nie masz pomysłu na posiłek dla dziecka, wypróbuj kurczaka z jabłkiem na słodko – przygotowany w parowaro-blenderze dostarczy mu wiele cennych składników odżywczych! • Pozostałe produkty Zastanawiasz się, kiedy rozszerzyć dietę niemowlaka o jajka? Zarówno żółtko, jak i białko mogą być dodawane do posiłków od tego samego momentu, co pozostałe produkty. Wzbogacą smak i aromat potrawy, na przykład brokułowej zupki dla niemowlaka. Różnego rodzaju przetwory mleczne warto podawać dziecku zaraz po zakończeniu wprowadzania wcześniej wymienionych źródeł białka, a mleko nie powinno być głównym posiłkiem lub napojem przed ukończeniem 1. roku życia6 . Jeżeli szukasz ciekawych propozycji na posiłki dla starszych maluchów, sprawdź nasze pomysły na dania dla dzieci po okresie niemowlęcym.
Zapamiętaj: Wprowadzanie nowych produktów powinno być powolne i stopniowe – dzięki temu w porę zauważysz reakcje alergiczne np. ze strony układu pokarmowego lub oddechowego. Poinformuj o wszelkich niepokojących objawach lekarza pediatrę i zrezygnuj z alergizujących składników przy poszukiwaniu nowych dań dla pociechy
Jak zacząć wprowadzanie nowych produktów do menu malucha? Jest to łatwiejsze, niż myślisz! Na początku postaraj się zastosować kilka wskazówek przy rozszerzaniu diety niemowlaka i pamiętaj o regularnych porach podawania posiłków. Nie zapominaj o nauce zwyczajów przy stole – dzięki temu dziecko szybciej nawiąże relacje z pozostałymi domownikami! Podczas rozszerzania diety maluszka wybieraj naturalne produkty – omijaj te o długiej liście składników czy o wysokim stopniu przetworzenia. Staraj się przygotowywać posiłki, które będą miały odpowiednią konsystencję oraz dostarczą dziecku wielu składników odżywczych. Jednym z najczęściej polecanych sposobów na przyrządzanie dań dla pociechy jest gotowanie na parze. Dla niewprawionych rodziców może wydawać się to trudne i czasochłonne. Używając parowaro-blendera Philips Avent, zaoszczędzisz czas, a także przygotujesz smakowity obiad dla niemowlaka. Wystarczy, że: 1. Ugotujesz warzywa lub owoce za pomocą gorącej pary – pokrojone na niewielkie kawałki wrzucisz do dzbanka i umieścisz go na parowarze; 2. Zmiksujesz zawartość do uzyskania pożądanej konsystencji – pojemnik z obgotowanymi składnikami obrócisz do góry dnem, zablokujesz i zblendujesz. W ten sposób przygotujesz wiele różnych posiłków – od zupek dla niemowlaka, aż po delikatne desery dla starszych dzieci!
Warto wiedzieć: Dzbanek i ostrze parowaro-blendera Philips Avent możesz umyć w zmywarce, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, który poświęcisz innym domowym obowiązkom lub maluszkowi.
• Pomysły na posiłki z użyciem parowaro-blendera
Jeżeli Twoja pociecha skończyła 6. miesiąc życia, włącz do jej diety nowe produkty i posiłki, które z łatwością przygotujesz z pomocą parowaro-blendera. Na początku zetrzyj na gładki krem marchewkę i bataty – podawaj go za pomocą łyżeczki. Nie zrażaj się, jeżeli maluch zacznie wypychać go za pomocą języka, jest to naturalna reakcja dziecka. Szukasz pomysłu na smaczny warzywny mus? Wypróbuj delikatne puree ziemniaczano-brokułowe, którego przyrządzenie jest niezwykle łatwe i co więcej – można je zamrozić!
Z biegiem czasu, zacznij urozmaicać jadłospis – do ugotowanych na parze i zblendowanych warzyw dodaj jajko lub kawałek rozdrobnionej ryby, takiej jak łosoś norweski czy dorsz. Sięgaj po różne przepisy na dania dla niemowląt i starszych dzieci oraz postaraj się wprowadzić jak najwięcej produktów do diety pociechy do 2. roku życia . Pamiętaj, że większość z nich przygotujesz za pomocą parowaro-blendera Philips, który łączy w sobie komfort i szybkość!
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit the Philips USA website.
Rozumiem
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej