Czas czytania: 9 min
Spis treści
Ubiór dziecka to ważna sprawa, o której wiedzą zarówno świeżo upieczeni, jak i doświadczeni rodzice. Jednak czasem decyzja co do doboru ubranek dziecięcych nie jest prosta, dlatego postaramy się wyjaśnić, w jaki sposób ubrać malucha na wspólny spacer.
„Odpowiednie ubranie dla malucha na spacer... czyli jakie?” – oto pytanie, które zadaje sobie niejeden rodzic nie tylko w chłodniejsze miesiące w roku, ale także wiosną czy latem. To, jak ubrać dziecko na spacer, zależne jest zarówno od aktualnie panujących warunków atmosferycznych, jak i wieku malucha. Wspólny spacer ma być przede wszystkim radością i czasem odpoczynku, dlatego warto zadbać, by stał się częścią codziennej rutyny. Aktywności wykonywane przez całą rodzinę stanowią szansę na nawiązanie silnych więzi zarówno rodziców z dzieckiem, jak i wspierają relację pomiędzy mamą i tatą. >> Chcesz dowiedzieć się, jak być dobrym ojcem, i nabrać pewności siebie w kontaktach z maluchem? Sprawdź: Tacierzyństwo - jak być dobrym ojcem?
Czy da się ocenić komfort cieplny dziecka? Oczywiście, trzeba jednak wiedzieć jak. Ubrać dziecko jest względnie łatwo, jednak warto regularnie sprawdzać, czy maluch nie marznie ani nie jest przegrzany. U dzieci, szczególnie tych najmłodszych, ośrodek termoregulacji dopiero się rozwija, co sprawia, że ich ciało nie reguluje samodzielnie ciepłoty tak, jak ma to miejsce u dorosłych. Warto więc zakładać maluchom w chłodne dni odzież zakrywającą większość ciała, ale też uważać na objawy przegrzania. Poniżej przedstawiamy trzy kluczowe kwestie, które pomogą właściwie dobrać garderobę na spacer. >> Więcej o tym, jak zaplanować dzień z małym dzieckiem, przeczytasz w artykule: Optymalny plan dnia po narodzinach dziecka
Przegrzewanie dzieci jest często spotykanym zjawiskiem, który może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne. Warto więc z dużym rozsądkiem podchodzić do zakładania maluchom ubrań, szczególnie w cieplejsze dni. Pamiętaj, by obserwować swoje dziecko — nawet niemowlę potrafi zasygnalizować płaczem dyskomfort pojawiający się w związku z przegrzaniem i wychłodzeniem.
O stroju „na cebulkę” słyszał już każdy — nie bez przyczyny. Zakładanie wielu cieńszych warstw pozwala zachować ciepło ciała, a ponadto umożliwia łatwe dodanie lub odjęcie części odzieży w zależności od indywidualnych potrzeb. Gdy wybieramy się z maluchem na spacer w miesiącach jesiennych i zimowych, pamiętajmy, by miał on na sobie jedną warstwę odzieży więcej niż towarzysząca mu osoba dorosła (pod warunkiem, że ma ona zachowany komfort cieplny). Reguła jednej warstwy więcej nie ma jednak zastosowania w letnie dni. Przy zimnej pogodzie, niemowlęta warto dodatkowo przykryć kocykiem. Co ważne, głowa dzieci jest szczególnie podatna zarówno na wychłodzenie, jak i przegrzanie — należy więc pamiętać o czapeczce dostosowanej do aktualnej temperatury.
Tak jak zaznaczyliśmy wyżej, kluczowe dla zachowania komfortu dziecka jest sprawdzanie jego temperatury. Czoło nie jest, o dziwo, najlepszym do tego miejscem na ciele — bardziej wiarygodną informację można uzyskać, przykładając dłoń do skóry na karku malucha. Jeśli jest mocno ciepła, spocona lub wyraźnie zaczerwieniona, to trzeba zdjąć warstwę ubranek. Natomiast gdy poczujemy zimno skóry, warto dołożyć odzież lub okryć malca kocykiem.
Lato to szczególny okres. Pogoda zazwyczaj skłania maluchy do zabaw na dworze i korzystania z aktywności na świeżym powietrzu. Jednak szykując się na letnie wyjście, należy pamiętać o tym, by zapewnić maluchowi ochronę przeciwsłoneczną i nie narażać go na zbyt wysokie temperatury. Warto przyzwyczajać dziecko do noszenia letnich czapeczek, stosowania kremów z filtrem UV oraz spożywania dużych ilości wody. Jeśli spacerujemy z dzieckiem w wózku, zastosujmy specjalną parasolkę ochronną. Sprawdź też: Objawy udaru słonecznego i przegrzania u dziecka.
Aby wspólny czas na świeżym powietrzu był przyjemnością, należy zadbać o stosowne wyposażenie torby do wózka. Zawartość wyprawki spacerowej oczywiście zmienia się w zależności od pory roku i potrzeb rozwojowych malucha, ale warto rozważyć zabranie: Jeśli stoisz przed wyborem butelki dla swojego dziecka, sprawdź: https://www.philips.pl/c-e/mo/butelki-i-smoczki-dla-niemowlat/butelka-responsywna-natural.html
Premium
Blender parowy 4 w 1
SCF885/01
Advanced
Blender parowy 2 w 1
SCF870/20
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej