Czas czytania: 4 Min
Strzyzenie›› Dowiedz się, jak stylizować rzadkie włosy.
Strzyzenie›› Dowiedz się, jak stylizować rzadkie włosy.
Nie każdy może pochwalić się bujną czupryną, a z przerzedzonymi, wypadającymi włosami zmaga się wielu panów. Zastanawiasz się, skąd bierze się problem i jak zagęścić włosy męskie? Czasem niezbędna będzie pomoc specjalisty, ale wiele możesz też zrobić samodzielnie. Warto także poznać fryzury męskie, które przy zakolach i rzadkich włosach sprawią, że będziesz wyglądać lepiej. Sprawdź nasze porady.
Na gęstość i grubość włosów największy wpływ mają uwarunkowania genetyczne i wiek. Również wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem, które może się zwiększać między innymi pod wpływem: Gdy wypadania włosów nasila się zauważalnie, nie warto bezczynnie czekać. Jeżeli po przeczesaniu fryzury dłońmi często zostają Ci na nich włosy, najlepiej skonsultuj się z lekarzem trychologiem. Wypadające, rzadkie włosy męskie mogą być bowiem nie tylko oznaką łysienia, ale i innych chorób, takich jak choćby dolegliwości skóry głowy. Nadmierna utrata włosów niekiedy wynika też z przewlekłych chorób (np. cukrzycy, nadczynności lub niedoczynności tarczycy czy nowotworów).
Częściej, zwłaszcza jeśli ma miejscowy charakter, oznacza początki łysienia. Najczęstszym jego rodzajem jest łysienie androgenowe, nazywanym też łysieniem typu męskiego, bo dotyka przeważnie mężczyzn. Pierwszym objawem są tu postępujące zakola, a następnie wypadanie włosów na czubku głowy.
Łysienie androgenowe w większości przypadków jest uwarunkowane genetycznie. Związane jest z nadwrażliwością organizmu na dihydrotestosteron (DHT), który jest pochodną głównego męskiego hormonu – testosteronu. Gdy związek ten łączy się receptorem androgenowym, uaktywnia geny, przez które mieszki włosowe zmniejszają się i tworzą coraz cieńsze, łatwiej wypadające włosy.
Z problemem rzadkich włosów męskich można sobie radzić na wiele sposobów. Poważniejsze łysienie wymaga niestety leczenia, często długotrwałego. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednią terapię.
Na przykład przy łysieniu androgenowym często stosuje się leki, które regulują wydzielanie DHT. Inne możliwości to choćby mezoterapia skóry głowy, czyli igłowe podawanie koktajli leczniczo-odżywczych lub zabiegi laserem o niskim poziomie mocy. Pomocne mogą być też specjalne, regularne masaże skóry głowy. Ostatecznym i dość drogim wyjściem jest przeszczep włosów.
W wielu przypadkach jednak, żeby zagęścić włosy, nie potrzebujesz aż tak radykalnych rozwiązań. Przede wszystkim zadbaj o zbilansowaną dietę, która wzmocni włosy i dostarczy im niezbędnych składników odżywczych. Ważny jest zwłaszcza odpowiedni poziom żelaza, cynku oraz witamin A, E, B6 i B12. Pomoże też aktywność fizyczna i relaks, które obniżają stres.
Przy włosach z tendencją do wypadania istotna jest także odpowiednia pielęgnacja. Do czesania przyda się miękka szczotka, która minimalizuje ryzyko podrażnień skóry głowy. Należy też zrezygnować z kosmetyków, które zawierają SLS, parabeny, fitalany i silikony.
W zamian stosuj specjalistyczne kosmetyki. Takie jak lecznicze szampony przeciw wypadaniu włosów, które zawierają komórki macierzyste, glukonian cynku, nanopeptydy miedzi i witaminy z grupy B. Dobre efekty dają również odżywki i wcierki na rzadkie włosy. Środki te zawierają najczęściej minoksydyl lub podobnie działające substancji. Przy regularnym stosowaniu, możesz liczyć nie tylko na to, że włosy będą mniej wypadały, ale też szybciej odrastały.
Odpowiedni dobór fryzury męskiej przy zakolach i rzadkich włosach sprawi, że będziesz wyglądać naprawdę dobrze, a mniejsza liczba i gęstość włosów nie będzie szczególnie rzucać się w oczy. Możesz to osiągnąć choćby dostatecznie wysokim podcięciem boków lub zakryciem zakoli. Dobra stylizacja może też optycznie zagęścić włosy w innych miejscach głowy.
Wbrew pozorom, możliwości jest całkiem sporo, nie musisz więc golić się na łyso. Męskie fryzury dobre na zakola i rzadkie włosy to na przykład:
Samodzielne strzyżenie męskich włosów wymaga pewnej wprawy. Jeśli nie masz zacięcia fryzjerskiego, część powyższych pomysłów może Ci być trudno zrealizować własnoręcznie. Takie fryzury na rzadkie włosy męskie jak Ivy league, French Crop, fałszywy irokez czy Buzzcut zdecydowanie łatwiej jednak wykonać.
Zwłaszcza jeśli dasz sobie czas i zadbasz o odpowiednie przygotowanie. Podstawą będzie kilka luster lub lusterek, jasne światło oraz rzecz jasna dobra maszynka do strzyżenia włosów. Szczególnie polecamy modele Philips z serii 9000 z systemem PRO Precision. Maszynki te pozwalają Ci wybrać z ponad 400 ustawień długości (od 1 do 42 mm) z wyjątkową dokładnością do 0,1 mm. Funkcja Turbo sprawia z kolei, że strzyżenie jest łatwe i dokładne.
Przy nieco dłuższych fryzurach dobrym rozwiązaniem są natomiast wszechstronne trymery Multigroom. Urządzenia sprawdzą się także do stylizacji brody i włosów na ciele, a w zestawie znajdziesz nawet do 14 różnych nasadek i głowic (w tym do włosów od 4 mm do 12 mm i nasadki cieniujące).
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Maszynka czy trymer do golenia miejsc intymnych?
Zobacz więcej
Golenie nóg u mężczyzn – jak się do tego zabrać?
Zobacz więcej
Jak golić klatkę piersiową?
Zobacz więcej