Czas czytania: 5 Min
Samodzielne strzyżenie męskich włosów – poradnik
Mniej skomplikowane męskie fryzury, zwłaszcza te krótsze, da się wykonać w domu. Samodzielne strzyżenie włosów maszynką wymaga jednak nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale też odrobiny wprawy. Sprawdź, jak się za to zabrać, czego potrzebujesz i o czym warto pamiętać. Nasz poradnik pomoże Ci także poznać podstawy samodzielnego obcinania włosów nożyczkami oraz ułatwi wybór maszynki.
Chcesz zaoszczędzić na wizytach u fryzjera lub barbera? A może Twój ulubiony salon nie ma akurat dogodnego dla Ciebie terminu? Tak czy inaczej, zawsze możesz spróbować samodzielnego obcinania włosów. Rzecz jasna im dłuższa i bardziej skomplikowana fryzura, tym trudniej będzie Ci osiągnąć zadowalający efekt.
Proste, krótkie cięcia maszynką przy odrobinie wprawy nie tak trudno zrobić jednak w domu. Nawet podstawowe cieniowanie boków i tyłu czy skracanie obecnej fryzury nie powinno być wielkim problemem, jeśli masz dobry sprzęt, w miarę pewną rękę i zachowasz cierpliwość.
Do samodzielnego strzyżenia męskiego przyda Ci się:
Przy fryzurze dłuższej niż największe ustawienie długości w maszynce potrzebne Ci też będą:
Przeczytaj również: Jak dbać o męskie włosy?
Zanim maszynka pójdzie w ruch, wybierz odpowiednie miejsce do strzyżenia, gdzie masz dobre światło. Najczęściej będzie to łazienka, bo łatwo posprzątać tam włosy z podłogi, a do tego jest w niej lustro. Do obcięcia tyłu potrzebujesz też drugiego lustra, które ustawiasz za sobą. Ewentualnie możesz odwrócić się tyłem do lustra łazienkowego, a przed sobą trzymać w ręku dodatkowe lusterko.
Przed samodzielnym strzyżeniem włosów należy je umyć i częściowo wysuszyć, by pozostały nieco wilgotne. Następnie dobrze rozczesz je grzebieniem i załóż pelerynę albo narzuć na ramiona ręcznik (w ten sposób mniej włosów wyląduje na ubraniu lub na ciele).
Wreszcie wybierz maksymalną długość, na jaką chcesz przyciąć włosy. Najlepiej zawsze zaczynać od nieco dłuższego ustawienia. Powód jest banalny – fryzurę zawsze możesz skrócić, ale gdy przytniesz zbyt krótko, pozostaje już tylko wyrównać sąsiadujące włosy do tej długości.
Właściwie nie ma znaczenia, od którego miejsca na głowie zaczniesz przycinanie. W pierwszej kolejności i tak ustawiasz bowiem maszynkę na taką długość, jaką ma mieć główna, górna część fryzury. Zawsze przykładaj jednak nasadkę dokładnie do skóry, a po wykonanym pociągnięciu delikatnie obróć i odsuwaj ją od głowy.
Samodzielne strzyżenie maszynką włosów na górze zacznij od czoła i przesuwaj się do czubka głowy. Boki przycinasz natomiast od dołu do góry. Tył z kolei – od karku aż do czubka głowy, stale kontrolując ruch maszynki dzięki dwóm lustrom. Gdy urządzenie nie łapie już żadnych włosów, czas ocenić efekt. Jeśli chcesz skrócić fryzurę, zmniejsz ustawienie długości i jeszcze raz przejedź całą głowę.
Gdy góra wygląda tak, jak chcesz, możesz przejść do cieniowania boków i tyłu lub ewentualnego podgolenia. Cieniowanie powinno sprawić, że najkrótsze włosy stopniowo, w miarę płynnie będą przechodzić w najdłuższe.
W tym celu zmniejsz nieco ustawienie długości i przesuwaj maszynkę płasko przy skórze boków i tyłu głowy. Pamiętaj jednak, by zachować kąt 90° z włosami na górze i nie wchodzić na nie. Następnie powtórz czynność na jeszcze mniejszej długości, kończąc jednak pod poprzednią linią. Najłatwiej połączyć długości możliwie płynnie, gdy maszynka ma wiele ustawień o bardzo niewielkich różnicach. Gdy masz tylko kilka nasadek, pod koniec pociągnięcia stopniowo oddalaj urządzenie od skóry.
Na koniec możesz wykonać kontur fryzury na karku, przy bakach czy nad uszami. Żeby to zrobić, obróć maszynkę ząbkami w drugą stronę, wykonaj na skórze równe linie i pociągnij w dół, pozbywając się włosów poniżej linii.
Przeczytaj również: Domowe sposoby na piękne włosy
Samodzielne obcinanie włosów nożyczkami będzie trudniejsze niż fryzury, do których wystarczy tylko maszynka. Znacznie większych umiejętności wymaga zwłaszcza cieniowanie czy degażowanie, czyli przerzedzanie włosów.
Jeśli chcesz jednak tylko skrócić górę na jedną długość, a resztę załatwisz maszynką – możesz spróbować. Oczywiście, jeśli liczysz się z tym, że nie wyjdzie idealnie, w szczególności przy pierwszych próbach. Zacznij od pracy maszynką nad bokami i tyłem, zaczesując wcześniej górę do środka i spinając ją spinkami do włosów. Następnie:
Powtarzaj powyższą sekwencję, przesuwając się od czubka głowy do czoła. Gdy będziesz przechodzić do kolejnej sekcji, zwróć uwagę na długość już obciętych włosów i dostosuj do niej kolejne cięcie. Po dojściu do czoła, powtarzasz po prostu całą procedurę po lewej i prawej stronie głowy.
Domowe obcinanie włosów wymaga strzyżarki z odpowiednią regulacją długości cięcia. Maszynki do strzyżenia włosów marki Philips dają Ci naprawdę spore możliwości.
Urządzenia z serii 9000 to zakres długości od 0,5 mm do 42 mm oferujący precyzyjne dobrania preferowanej długości włosów. Intuicyjny interfejs użytkownika zapewnia dokładne informacje o wybranej długości. aż 400 ustawień długości (co 0,1 mm). Modele z serii 5000 mają z kolei 28 długości od 0,5 mm do 28 mm.
Samodzielne strzyżenie włosów maszynką Philips będzie również wygodne, bo:
Nasze maszynki wyposażono także w wysokiej jakości elementy tnące ze stali szlachetnej (serie 5000) lub z tytanu (seria 9000). Automatyczna funkcja turbo to dodatkowo większa prędkość pracy, gdy urządzenie wykrywa grubsze włosy, co przyśpiesza strzyżenie.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Maszynka czy trymer do golenia miejsc intymnych?
Zobacz więcej
Golenie nóg u mężczyzn – jak się do tego zabrać?
Zobacz więcej
Jak golić klatkę piersiową?
Zobacz więcej