Znane rzadkie efekty uboczne stosowania urządzenia Lumea:
Opuchlizna (obrzęk) – obrzęk wokół mieszków włosowych objawia się guzkami na obszarze poddanym zabiegowi, którym czasami towarzyszy zaczerwienienie. Tego rodzaju reakcja zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin, a maksymalnie w ciągu tygodnia. Możesz schłodzić skórę zimnym okładem.
Suchość skóry – skóra w obszarze poddanym zabiegowi jest szorstka i łuszczy się. Tego rodzaju reakcja zwykle trwa dzień, a maksymalnie miesiąc. W obszarze poddanym zabiegowi możesz zastosować bezzapachowy balsam nawilżający.
Oparzenia i pęcherze – rozległe zaczerwienienie skóry, obrzęk, a czasem również pęcherze, którym towarzyszy ból. Tego rodzaju reakcje mogą trwać dzień, a maksymalnie miesiąc i mogą wymagać zastosowania leczenia lub przyjmowania leków. Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem. Następny zabieg wykonaj dopiero po całkowitym wyleczeniu skóry. Podczas następnych zabiegów stosuj światło o niższej intensywności.
Strup – wyraźnie odgraniczony brązowawy i twardy obszar, który może wystąpić w przypadku ciemniejszych odcieni skóry. Tego rodzaju reakcje mogą trwać od jednego dnia do maksymalnie miesiąca i mogą wymagać zastosowania leczenia lub przyjmowania leków. Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem. Następny zabieg wykonaj dopiero po całkowitym wyleczeniu skóry. Podczas następnych zabiegów stosuj światło o niższej intensywności.
Zapalenie mieszków włosowych – obrzęk i zaczerwienienie wokół mieszków włosowych, którym towarzyszy swędzenie i/lub powstawanie krost. Zapalenie mieszków włosowych może wymagać zastosowania leczenia lub przyjmowania leków. Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem. Zapalenie mieszków włosowych może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Następny zabieg wykonaj dopiero po całkowitym wyleczeniu skóry.
Przed zabiegiem należy golić się maszynką z czystym ostrzem.
Zmiany pigmentacyjne / przebarwienia skóry – skóra w obszarze poddanym zabiegowi jest ciemniejsza lub jaśniejsza niż skóra znajdująca się wokół niego. Tego rodzaju reakcja zwykle trwa kilka tygodni, a w bardzo rzadkich przypadkach utrzymuje się do roku. Obszarów ze zmianami pigmentacyjnymi / przebarwieniami nie należy poddawać zabiegom do czasu odzyskania przez skórę normalnego odcienia. Podczas następnych zabiegów stosuj światło o niższej intensywności.
Zakażenie skóry – objawia się stanem zapalnym skóry. Jest to efekt wtórny, który może wystąpić po oparzeniu lub innym uszkodzeniu skóry. Zakażenie skóry wymaga zastosowania leczenia lub przyjmowania leków. Zalecamy skonsultowanie się z lekarza. W obszarze objętym zakażaniem nie należy wykonywać zabiegów.
Bliznowacenie – blizna może pojawić się jako efekt wtórny oparzenia lub zakażenia skóry. W przypadku oparzenia skóry lub zapalenia mieszków włosowych ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby zapobiec tworzeniu się blizn. Na obszarze występowania tkanki bliznowatej nie należy wykonywać zabiegów.
Wysiew opryszczki – małe pęcherze lub otwarte ranki, zwykle w pobliżu warg lub narządów płciowych, występujące
u użytkowników będących nosicielami wirusa Herpes Simplex. Wysiew opryszczki trwa zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Okres ten można skrócić, przyjmując leki przeciwwirusowe przepisane przez lekarza.
Ból głowy i powidoki – osoby wrażliwe mogą odczuwać ból głowy lub widzieć powidoki, gdy błysk światła dotrze do oka. Tego rodzaju reakcje trwają zwykle od kilku minut do kilku godzin.
Aby temu zapobiec, korzystaj z urządzenia Lumea w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i mocno dociśnij urządzenie do skóry przed emisją błysku.
Szybszy wzrost włosów – depilacja za pomocą technologii intensywnego światła impulsowego (ang. Intense Pulsed Light, IPL) może u niektórych osób powodować szybszy wzrost włosów. Szczególnie narażone obszary ciała obejmują linię szczęki, szyję i obszary powyżej kości policzkowych u kobiet, a także górną część pleców i ramiona u mężczyzn. Na podstawie aktualnych danych można stwierdzić, że największe ryzyko wystąpienia takiej reakcji dotyczy kobiet pochodzących z regionu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Południowej Azji.