Czas czytania: 5 Min
Jeśli chcesz przygotowywać świeże soki z wysoką zawartością witamin i błonnika, najlepszym rozwiązaniem będzie wyciskarka wolnoobrotowa. Ile obrotów i ile wat mocy będą optymalne dla takiego urządzenia? Co jeszcze warto wiedzieć o wyborze wyciskarki wolnoobrotowej i jakie inne parametry dobrze wziąć pod uwagę? Wyjaśniamy?
Jak sama nazwa wskazuje, wyciskarka wolnoobrotowa pracuje ze stosunkowo niewielką liczbą obrotów na minutę (RPM). W zależności od modelu i producenta jest to zwykle od 30 do 400 RPM. Dla porównania w przypadku sokowirówek jest to od kilku do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę, a blendery wysokoobrotowe pracują jeszcze szybciej (nawet kilkadziesiąt tysięcy RPM). Mniejsza liczba obrotów sprawia, że przygotowanie soku zajmie nieco dłużej (około 4-5 minut na litr przy dobrej jakości sprzęcie). W zamian jednak sok, z wyciskarki zawiera najwięcej witamin i innych mikroelementów oraz błonnika, a do tego może być najdłużej przechowywany (co najmniej do 24h) Z reguły im mniej obrotów ma dana wyciskarka, tym wolniej pracuje, ale często dokładniej wyciska i mniej napowietrza sok. Dlatego w przypadku mniej zaawansowanych technologicznie urządzeń lepsza będzie niższe RPM rzędu 60-80. Nowszej generacji sprzęty, w których proces wyciskania jest wieloetapowy – jak w wyciskarkach wolnoobrotowych Philips – mają wyższy optymalny zakres obrotów (100-300 RPM). Przeczytaj również: Wyciskarka wolnoobrotowa najlepsza do soków z warzyw i owoców
Wiesz już, ile obrotów powinna mieć wyciskarka wolnoobrotowa. A co z mocą urządzenia? Zwykle wynosi ona od kilkudziesięciu do ponad czterystu wat (W), a wybór optymalnej mocy będzie zależał od zastosowania i wielkości sprzętu oraz potrzeb użytkowników. Im większa moc, tym łatwiej wyciskarka będzie radzić sobie z twardszymi składnikami i liśćmi Z drugiej strony, zwykle będzie też zużywać więcej prądu.
Przy umiarkowanie twardych owocach i warzywach wystarczające może być już nawet 100 W. Jeśli jednak chcesz częściej wyciskać twarde składniki (np. marchew i buraki, czy orzechy i ziarna zbóż) oraz dokładnie prasować warzywa liściaste i zioła, lepsze będzie 150 W, a nawet 200 W. W kompaktowej wyciskarce wolnoobrotowej do użytku domowego moc powyżej 250 W zdecydowanie nie będzie konieczna, jednak może być lepszym rozwiązaniem w większych urządzeniach wykorzystywanych w gastronomii.
Zobacz też: Co można wyciskać za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej?
Oprócz mocy i liczby obrotów warto też wziąć pod uwagę takie parametry wyciskarki wolnoobrotowej jak:
• Efektywność wyciskania w procentach. Im większa, tym więcej soku powstanie i mniejsza część składników, a co za tym idzie witamin i mikroelementów, nie zostanie wykorzystana.
• Sposób oraz czas rozkładania i mycia urządzenia. W najlepszych sprzętach całe czyszczenie po użyciu może trwać poniżej 2 minut, a poszczególne elementy można myć w zmywarce.
• Średnica otworu wsadowego. Duży wlot zwiększa komfort i przyśpiesza korzystanie z wyciskarki, bo składniki można grubiej kroić, a czasem nawet nie robić tego w ogóle.
• Wielkość pojemnika na miąższ i dzbanka na sok. Wpływają na to, ile soku można przygotować bez czyszczenia pojemnika lub bez używania dodatkowych naczyń.
• Wymiary. Kompaktowe urządzenie zajmie mniej miejsca w kuchni. Modele pionowe i z ukośnie ustawioną tubą – takie jak wyciskarki Philips – są mniejsze niż te poziome.
• Dodatkowe funkcje (przydatna będzie zwłaszcza blokada kapania pozwalająca zatrzymać wypływ soku w dowolnym momencie oraz automatyczne odprowadzanie miąższu i antypoślizgowe nóżki).
Przeczytaj również: Wyciskarka do soków a sokowirówka
Wyciskarki wolnoobrotowe Philips to świetne rozwiązanie, jeśli priorytetem nie jest dla Ciebie ilość soku i szybkość przygotowywania, lecz raczej najwyższa zawartość witamin, mikroelementów i błonnika oraz pełny smak. Dzięki urządzeniom uzyskasz gęsty, zdrowy i esencjonalny sok, a technologia MicoMasticating sprawia, że wykorzystują one w zależności od modelu aż 80% lub nawet 90% zawartości składników.
Wyciskarki wolnoobrotowe Philips da się również rozłożyć i umyć w zaledwie 90 s lub 60 s. Moc sprzętu to z kolei 150 W lub 200 W, przy kompaktowych rozmiarach (szerokość wynosi zaledwie 11 cm). Wyciskarki wyróżniają się też szybką i cichą pracą oraz dużymi pojemnikami na miąższ (0,75 l lub 1 l), a w zestawie jest także zawsze dzbanek o pojemności 1 litra.
Zobacz też: Przygotowywanie soków – blender czy wyciskarka?
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Ile wat i obrotów powinna mieć wyciskarka wolnoobrotowa?
Zobacz więcej
Air fryer – jak wybrać frytkownicę beztłuszczową?
Zobacz więcej
Ciasto w airfryerze – czy da się je upiec?
Zobacz więcej