Czas czytania: 5 Min
Marzysz o zdrowych i prostych zębach? W drodze po upragniony "hollywoodzki" uśmiech wspomoże Cię aparat ortodontyczny. Jednak jak o niego dbać, by resztki jedzenia nie pozostawały w zamkach i nie osadzały się na drutach? Z naszego artykułu dowiesz się, jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny oraz jak najlepiej myć zęby ze stałym aparatem. Opowiemy Ci także, czego unikać w codziennym jadłospisie, by leczenie ortodontyczne przebiegło bez komplikacji.
Leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego może przynieść niesamowite efekty, dodać Ci dużo pewności siebie i sprawić, że o wiele chętniej będziesz uśmiechać się na zdjęciach. By wizja ta ziściła się, wystarczy, że podczas noszenia aparatu stałego będziesz odwiedzać regularnie swojego ortodontę, a także... dbać o higienę jamy ustnej. Jak dbać o aparat ortodontyczny, zęby oraz dziąsła? Przede wszystkim pamiętaj, by pielęgnować je regularnie. Wyrobienie w sobie nawyku sięgania po szczoteczkę po każdym posiłku jest trudne, jednak nie niemożliwe. Wszelkie odstępstwa mogą prowadzić do różnych komplikacji i chorób, a także wpłynąć na czas leczenia ortodontycznego.
Dodatkowo pamiętaj, że w pielęgnacji jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego nie chodzi tylko o mycie zębów, ale też czyszczenie zamków, ligatur czy drutów. Zalegające resztki jedzenia na metalowych częściach aparatu nierzadko są źródłem stanów zapalnych dziąseł czy nieświeżego oddechu.
Pamiętaj: Jeżeli jesteś pacjentem kliniki dentystycznej i rozpoczynasz leczenie w gabinecie ortodonty, porozmawiaj ze specjalistami, w jaki sposób najlepiej zadbać o zęby w aparacie.
Sprawdź też: Jak wzmocnić zęby i dziąsła?
Dzień, w którym założysz stały aparat ortodontyczny, zapamiętasz na długo. By wizyta u ortodonty i pierwsze chwile z aparatem należały do tych bardziej udanych, zadbaj o to, żeby w Twojej łazience znalazły się: Przeczytaj również: > Prawidłowe mycie zębów – jak poprawnie myć zęby?
Im wcześniej zakupisz wskazane produkty i urządzenia, tym lepiej – zawczasu nauczysz się z nich korzystać i przyzwyczaisz się do ich obecności w łazience.
> Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?
Jeśli nosisz stały aparat, pamiętaj, że musisz przeznaczyć więcej czasu na codzienne czyszczenie i pielęgnację jamy ustnej. Najlepiej poświęcić na nią co najmniej dwie minuty i powtarzać ją po każdym posiłku. W trakcie higieny jamy ustnej możesz korzystać z różnych nowoczesnych urządzeń. Przykładowo, zamiast myć zęby z aparatem ortodontycznym przy pomocy manualnej szczoteczki, możesz je wyczyścić, używając jednej z elektrycznych szczoteczek sonicznych Philips Sonicare, które zapewnią Ci optymalną kombinację rekomendowanych i bezpiecznych ruchów pulsacyjnych i wymiatających. Urządzenie usunie płytkę bakteryjną i do 100% więcej przebarwień, zapewniając przy tym świeżość i piękny uśmiech*. Jak myć zęby w aparacie? Oto instrukcja, jak przeprowadzić krok po kroku dokładne czyszczenie poszczególnych części aparatu i jamy ustnej przy pomocy elektrycznej szczoteczki sonicznej Philips Sonicare: Czyszczenie zębów z aparatem nie jest trudne. Choć początkowo wymaga zmiany nawyków, to z czasem staje się rytuałem. A z pomocą wydajnej i nowoczesnej szczoteczki sonicznej – jak na przykład Philips Sonicare Prestige 9900 z technologią SenseIQ – będzie bardzo efektywne.
Podczas noszenia aparatu ruchomego należy pamiętać, by utrzymywać w czystości zarówno zęby, jak i sam aparat. Resztki pokarmowe nie tylko mogą oddziaływać na oddech pacjenta, ale też powodować u niego różne dolegliwości. W łazience osoby, która nosi aparat ortodontyczny ruchomy, nie może zabraknąć:
Chociaż codzienna higiena jamy ustnej jest o wiele łatwiejsza z ruchomymi aparatami niż ze stałymi, jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim pamiętaj, że ruchomy aparat ortodontyczny musi być czyszczony po każdym posiłku. Oto krótka instrukcja, jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny: Utrzymywanie aparatu ortodontycznego ruchomego jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej. Jego częste i dokładne mycie zapobiegnie namnażaniu się bakterii, które z czasem prowadzą do powstawania próchnicy, ubytków czy nieprzyjemnego zapachu z ust.
Warto wiedzieć: Przy noszeniu aparatu – czy to ruchomego, czy stałego – ślina nie jest w stanie oczyszczać zębów w odpowiedni sposób jak bez aparatu. To utrudnia naturalne oczyszczanie jamy ustnej i może prowadzić do różnych nieprzyjemnych następstw.
Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, specjaliści zalecają stosowanie diety o niskiej zawartości cukru, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Należy też unikać spożywania zbyt twardych pokarmów (np. skórki chleba czy orzechów) – mogą one uszkodzić aparat. Pokarmy lepkie (toffi i inne tego typu słodycze) są trudne do usunięcia i zaklejają zamki oraz łuki, więc lepiej też ich unikać. To może Cię zainteresować: Dieta dla zdrowych zębów – co jeść, a czego unikać, by mieć mocne i zdrowe zęby * Dla modelu Philips Sonicare Prestige 9900 w badaniu laboratoryjnym i w porównaniu do szczoteczki manualnej; w programie czyszczenia Clean.
Czyszczenie zębów i aparatu na początku może być trudne, lecz gdy wyrobisz w sobie odpowiedni nawyk, stanie się on Twoją codziennością. Rezultatem starań będą zdrowe, nieprzebarwione i proste zęby, które przyniosą Ci dużo radości – przekonasz się o tym tuż po zdjęciu aparatu!
Power Flosser 7000
Irygator do zębów
HX3911/40
Power Flosser 3000
Irygator do zębów
HX3826/31
F1 Standard
Końcówka irygatora do zębów
HX3042/00
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej