Czas czytania: 10 min
Czy wiesz, że noworodek powinien być karmiony tylko piersią do 6 miesiąca życia? Tak rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia. Po tym czasie warto wprowadzać inne pokarmy do codziennego jadłospisu. Tylko kiedy dziecko powinno jeść samo łyżeczką i jak je tego nauczyć? Początki na pewno nie będą proste, ale matczyna intuicja na pewno Cię nie zawiedzie!
Brudne ubranka, jedzenie rozsmarowane na stoliku lub fantazyjnie porozrzucane po podłodze w ferworze zabawy – takich widoków możesz się spodziewać w swoim domu, gdy tylko zacznie się nauka samodzielnego jedzenia. Z pewnością twoje początki z łyżeczką i pozostałymi sztućcami wyglądały podobnie. Najważniejsze, aby nie zmuszać dziecka do niczego. Im większy nacisk i presja, tym silniejszy opór ze strony niemowlaka. Maluch musi również być gotowy fizycznie do zmiany diety – zaobserwuj, czy potrafi prosto siedzieć oraz podtrzymuje głowę.
Kiedy dziecko powinno jeść łyżeczką? Przeważnie zainteresowanie pokarmami stałymi można zaobserwować ok. 5-7 miesiąca życia.
Pamiętaj również, aby nie wprowadzać w życie porad z serii, jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką, gdy maluch jest bardzo głodny, śpiący albo obolały. W takiej sytuacji może się szybko irytować, niecierpliwić i czuć w przyszłości niechęć do nowych posiłków. A nauka samodzielnego jedzenia jest bardzo ważna z perspektywy rozwoju noworodka. Sprawia, że mięśnie okrężne ust się wzmacniają, a aparat mowy oraz zgryz prawidłowo kształtuje. Przeczytaj także: Czy dziecko jest gotowe na pokarmy stałe?
Zanim zaczniesz pierwszą lekcję jedzenia łyżeczką, powinnaś przygotować miejsce do nauki. Bez względu na wiek każdy pilny uczeń potrzebuje odpowiednich warunków do chłonięcia wiedzy – w tym przypadku pokarmów. 1. Wybierz odpowiednią łyżeczkę. Zrezygnuj z dorosłej wersji – najlepszy będzie jej dziecięcy odpowiednik. Powinna być niewielka, wąska i płaska. Rączka musi być dość długa, aby dziecko mogło ją swobodnie trzymać w rączce. Pomocny będzie również uchwyt antypoślizgowy. 2. Obawiasz się jedzenia na podłodze? Miseczka z przyssawką szybko nie zniknie ze stolika. 3. Przygotuj się na bałagan. Lepsze ubranka zostaw lepiej w szafie – tyczy się to także Twojej garderoby. Nie zapomnij o założeniu dziecku śliniaka. Niemowlak musi się czuć komfortowo, swobodnie i pewnie. Nie zmuszaj go do niczego, jeśli nie ma na to ochoty. Bądź cierpliwa i obserwuj reakcje twojej pociechy. Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką – instrukcja: 1. Weź łyżeczkę i nałóż na nią niewielką ilość pokarmu – ok. pół łyżeczki. 2. Postaraj się przekonać dziecko, było otworzyło wargi. Pomocne może okazać się lekkie dotykanie ust malca łyżeczką. 3. Trzymaj łyżeczkę poziomo i włóż ją do buzi noworodka. Pozwól, aby jedzenie swobodnie przesuwało się między wargami. Dzięki temu maluch szybciej zapomni o odruchu ssania. Początkowo może zaciskać usta na łyżeczce – to normalne zachowanie. 4. Gdy tylko niemowlak zje, a pokarm trafi do brzuszka, możesz kontynuować.
Wskazówki przy rozszerzaniu diety niemowlaka: Podczas karmienia łyżeczką nie pocieraj jej o podniebienie lub górną wargę malucha. Taki odruch powoduje, że dziecko odruchowo zaczyna ssać, a zmiany w diecie mają to wyeliminować.
Może się zdarzyć, że podczas początkowej fazy nauki samodzielnego jedzenia twoja pociecha zdecyduje się na zjedzenie tylko 2-3 łyżek nowego pokarmu. Nie musi Cię to martwić – z czasem na pewno będzie lepiej. To może Cię zainteresować: Dlaczego niemowlę płacze przy jedzeniu i podczas karmienia butelką?
W pewnym momencie niemowlak z pewnością wykaże większe zainteresowanie pokarmem stałym. Nauka samodzielnego jedzenia z niewielką pomocą rodzica stanie się atrakcyjna i rozwijająca. Przeważnie następuje to między 9 a 12 miesiącem życia. Oczywiście każde dziecko może mieć inne tempo nauki samodzielnego jedzenia. Nie warto wywierać presji – w końcu maluch sam chwyci po łyżeczkę lud widelec i zacznie pałaszować ulubione frykasy. Noworodek staje się wtedy bardziej pewny siebie i samodzielny, co pozytywnie wpływa na ogólny rozwój fizyczny oraz psychiczny.
Nauka samodzielnego jedzenia to jedno z pierwszych dużych przedsięwzięć w życiu niemowlaka. Chociaż w życiu dorosłym przeważnie nic z tego nie pamiętamy, dla rodziców to ważny, ale również nieco stresujący czas. Trudno unikać porównań do dzieci znajomych lub maluchów pozostałych członków rodziny. Każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie – uniwersalne wskazówki: 1. Dziecko nie powinno być zdenerwowane, głodne ani rozżalone – zły humor na pewno nie zmotywuje malca do nauki samodzielnego jedzenia. 2. Pozwalaj dziecku bawić się podanym posiłkiem. Nauka przez zabawę to zawsze dobry pomysł, który nie wywołuje stresu. 3. Jeśli maluch nie chce od początku sięgnąć po sztućce, niech zacznie od jedzenia rączkami. W końcu łyżeczka i widelec zwrócą jego uwagę. 4. Niecierpliwość na pewno wam nie pomoże. Jeżeli niemowlak chce odejść od stołu, pozwól mu na to. Jedzenie powinno kojarzyć mu się z czymś przyjemnym i dobrowolnym. 5. Zadbaj o estetyczność posiłków oraz odpowiednią wielkość porcji. W końcu je się oczami, prawda? Samodzielna nauka jedzenia, wcale nie musi oznaczać, że masz oddalić się w cień. Twoje wsparcie oraz pomoc wciąż będą potrzebne – i nie chodzi tylko o wycieranie buzi, stołu czy podłogi z pozostałości po rodzinnym posiłku. • Na początek przełóż pokarm do 2 miseczek i jedzcie na 2 ręce – częściowo niech robi to maluch, a resztą zajmij się sama. Pamiętaj, aby włożyć niemowlakowi łyżeczkę do rączki. • Możesz również wykorzystać jedną miseczkę, ale 2 łyżeczki. Wtedy karmienie będzie odbywać się naprzemiennie lub gdy sytuacja będzie tego wymagać. Po ok. 1 lub 2 tygodniach dziecko powinno stać bardziej samodzielne. Wtedy zacznijcie jeść posiłki wspólnie i obserwuj, czy niemowlak nie potrzebuje wparcia. Pamiętaj, aby każdy przełom docenić – pochwały zawsze zachęcają do działania. Wprowadzając jakiekolwiek produkty do jadłospisu, zadbaj, aby był bezpieczny dla noworodków i nie wywoływały objawów alergii pokarmowej. • Metoda BLT – nauka samodzielnego jedzenia typu „Bobas Lubi Wybór” Popularną odpowiedzią na pytanie, jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia jest również metoda BLT, czyli Baby Led Weaning (Bobas Lubi Wybór). Sposób ten bazuj przede wszystkim na nienachalnej ciekawości, jakie wywołuje u niemowlaka nowe jedzenie. Rodzic nie karmi malucha – pozwala mu na swobodne odkrywanie smaków, aromatów oraz konsystencji. Noworodek może jeść zarówno rączkami, jak i sztućcami w zależności od nabytych umiejętności oraz chęci.
Ciekawostka: W przypadku BLT silnie rozwijają się zmysły smaku oraz dotyku.
Dziecko samo decyduje, co mu smakuje i ile chce zjeść. Wykorzystywane są wyłącznie produkty stałe z pominięciem papek. Każdy posiłek ma być spożywany wspólnie oraz kojarzyć się z zabawą, radością oraz brakiem przymusu czy kontroli. Maluch w naturalny sposób zaczyna czuć przyjemność z nauki samodzielnego jedzenia. Oczywiście proces ten może potrwać kilka miesięcy i niejednokrotnie skończyć się bałaganem, lecz szczery uśmiech noworodka i rosnący apetyt rekompensują wszystkie starania.
Dowiedz się więcej o diecie niemowlaków: • Różne etapy wprowadzania pokarmów stałych • Dania dla dzieci po okresie niemowlęcym • Dania dla dzieci zawierające większe kawałki składników
Pojemnik na pokarm
SCF619/05
Premium
Blender parowy 4 w 1
SCF885/01
Advanced
Blender parowy 2 w 1
SCF870/20
Kubki ze słomką
SCF796/02
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej