Światło na zdrową pracę

maja 6, 2016

Sposób myślenia o przestrzeni biurowej zmienia się równie dynamicznie jak rynek pracy. Z wielu niezależnych od siebie badań wynika, że biuro przyszłości będzie oparte nie tyle na fantastycznych wizjach futurystów, co na podejściu bardziej humanistycznym, wedle którego najlepsze projekty to te, które są zorientowane na użytkownika. Jaką rolę w zrównoważonym projektowaniu i budownictwie odgrywa światło? Wyjaśniamy na przykładzie nowej warszawskiej siedziby BuroHappold Engineering, którą firma Philips Lighting miała przyjemność  współprojektować w zakresie oświetlenia.

 

Nowa siedziba międzynarodowego biura projektowego mieści się w Spektrum Tower przy ulicy Twardej w Warszawie. Firma stworzyła przestrzeń, w której priorytetem są zdrowie oraz produktywność pracowników.

Dlaczego biuro powinno być zdrowe?
90% kosztów w biznesie to koszty zatrudnienia , w tym pensje 1 i świadczenia (koszty wynajmu i energii to tylko 10% kosztów operacyjnych). Badania wskazują, że wprowadzenie serii zmian mających na celu poprawę środowiska pracy może zwiększyć produktywność, w wielu przypadkach bezpośrednio wpływając na wyniki finansowe biznesu. Dążenie do rozwiązań, które służą pracującym w nim ludziom, nie jest jedynie modnym sloganem, a przede wszystkim realną potrzebą.

Projektując swoje biuro, firma BuroHappold od początku współpracowała z Philips Lighting. Współpraca pozwoliła na wypracowanie najwyższej jakości rozwiązań, które nie tylko wykorzystują najnowsze technologie, ale adaptują je do lokalnych potrzeb. - Ważnym elementem współpracy były warsztaty z zakresu healthy office, podczas których podzieliliśmy się wiedzą z zakresu oświetlenia przestrzeni biurowych - mówi Dorota Sławińska, Marketing Communications Manager Philips Lighting Poland. - Kolejnym etapem było omówienie najnowszych trendów w tej dziedzinie i przegląd zastosowanych rozwiązań. Tak syntetyczne podejście dało naszemu klientowi i zainteresowanym osobom możliwość zrozumienia, jaką rolę pełni światło w codziennej praktyce, a także jak maksymalnie wykorzystać korzyści płynące z dobrze zaprojektowanego oświetlenia.

 

Na jakie aspekty światła zwracać uwagę projektując przestrzeń do pracy?
Stwierdzenie, że miejsce pracy powinno być dobrze oświetlone, jest popularne i wydaje się oczywiste. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jaki wpływ na samopoczucie pracowników mają jego poszczególne parametry. Dla przykładu: z badań Philips Lighting wynika, że osoba 50-letnia, która chce tak samo sprawnie jak 30-latek wykonać zadanie wymagające koncentracji, potrzebuje aż trzy razy więcej światła. - Wraz z wiekiem siatkówka oka mętnieje, a więc przepuszcza mniej światła, w efekcie czego mogą pojawić się problemy ze skupieniem, a wykonanie tych samych czynności zajmuje coraz więcej czasu - wyjaśnia dr Paweł Morawski z Philips Lighting University. - Dlatego starsi pracownicy powinni mieć zapewniony dostęp do większej ilości światła.

Ważna jest też jego temperatura, wyrażana w stopniach Kelvina (K). W naturalnych warunkach ten parametr zmienia się wraz z porą dnia: o poranku dominuje światło niebieskie (o temperaturze barwowej wynoszącej nawet 10 000 K. Około godziny 14, temperatura barwowa spada do około 6 000 K, a pod koniec dnia zaczynają przeważać relaksujące barwy ciepłe (2 500 – 2 000 K). Znajomość dynamiki światła słonecznego oraz dostęp do najnowszych technologii umożliwiają regulację także sztucznego światła - tak, aby ułatwiało ono pracownikom wykonywanie powierzonych zadań z poczuciem komfortu dla oczu i przy zminimalizowanym zmęczeniu. Dlatego właśnie w siedzibie BuroHappold oświetlenie ma chłodniejszą barwę w części gdzie pracownicy muszą się skoncentrować, a w strefie społecznej - cieplejszą, dzięki czemu panuje tam bardziej relaksująca atmosfera. Dodatkowym parametrem światła, na który warto zwrócić uwagę jest wskaźnik oddawania barw, tzw. CRI. Odpowiednio wysoki zapewnia wierne odzworowanie kolorów, co w przypadku omawianego biura miało znaczenie w kontekście rysunków i wydruków, stanowiących ważny element aranżacji. Z punktu widzenia zarządcy budynku nie bez znaczenia jest też energooszczędność zastosowanych rozwiązań. W siedzibie BuroHappold zastosowano oświetlenie typu LED o płynnie regulowanym natężeniu, które zmniejsza rachunki o aż 80%. Dodatkowo, dzięki precyzyjnemu i rozbudowanemu systemowi monitorowania zużycia energii możliwa jest optymalizacja jej konsumpcji oraz, co najważniejsze, podniesienie świadomości użytkowników biura na temat ich wpływu na środowisko.

 

1 World Green Building Council. 2014. Health, Wellbeing and Productivity in Offices. The next chapter for green building, str. 6. Dostęp 8 kwietnia 2016. http://www.worldgbc.org/activities/health-wellbeing-productivity-offices/.

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Download image

Więcej informacji:

Dorota Sławińska, Marketing Communications Manager Philips Lighting Poland:
+48 605 342 517,
dorota.slawinska@philips.com

O Philips Lighting

Firma Philips Lighting, będąca częścią korporacji Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA), jest globalnym liderem w zakresie produktów, systemów oraz usług oświetleniowych. Nasze rozumienie pozytywnego wpływu oświetlenia na ludzi i zaawansowana wiedza techniczna pozwalają nam dostarczać innowacyjne rozwiązania cyfrowe, które otwierają nowe możliwości biznesowe, wzbogacają doświadczenie użytkowników i przyczyniają się do poprawy jakości życia. Obsługujemy zarówno profesjonalistów, jak i zwykłych konsumentów. Sprzedajemy więcej energooszczędnych urządzeń LED niż jakakolwiek inna firma. Jesteśmy liderem branży systemów i usług oświetleniowych, rozwiązania wykorzystujące Internet Rzeczy zwiększają możliwości światła, nie tylko do oświetlania, ale całkowitej przemiany domów, budynków i przestrzeni miejskich. W 2015 roku wartość naszej sprzedaży wyniosła 7,4 miliardy euro, a liczba pracowników na całym świecie 33,000 osób.

O BuroHappold Engineering

BuroHappold Engineering jest niezależnym, międzynarodowym biurem projektowym, przez swoich klientów określanym, jako „zaangażowane”, „innowacyjne” i „partnerskie”. W ciągu 40 lat działalności w dynamicznie zmieniającym się świecie, BuroHappold stało się synonimem kreatywnych oraz wartościowych rozwiązań inżynieryjnych dla budynków i miast. Nasze projekty znajdują się na każdym kontynencie i pracujemy z największymi międzynarodowymi biurami architektonicznymi. Ponadto współpracujemy z organizacjami, takimi jak Bank Światowy, Organizacja Narodów Zjednoczonych czy UNESCO. Globalna społeczność doświadczonych inżynierów BuroHappold oferuje eleganckie rozwiązania dla budynków i miast, które mają na celu rozwiązanie największych, współczesnych problemów miejskich.

 

Oddział w Polsce, założony w 1997 roku w Warszawie, zatrudnia obecnie ponad 120 inżynierów i konsultantów. Jako pionierzy projektowania ukierunkowanego na użytkownika, jesteśmy w stanie przywrócić energię życiową przestrzeniom i wprowadzać nowe technologie poprawiające wykorzystanie miejsca, skuteczność procesów i zapewniających dobre wrażenia osób odwiedzających. Poprzez pracę w różnorodnych środowiskach, gdzie przestrzeń często jest nagrodą i przesądza o wygodzie użytkownika, a samopoczucie i bezpieczeństwo są- priorytetami, łączymy projektowanie ze skutecznością operacyjną, co daje naszym klientom jasne i wymierne wyniki, a ostatecznie zwiększa niezawodność, wyniki i wartość ich budynków. W 2014 roku, po raz drugi z rzędu firma otrzymała nagrodę Eurobuild w kategorii „Dostawca Usług dla Zielonego Budownictwa Roku w Polsce”. Więcej informacji na stronie www.burohappold.com oraz na profilu na Twitterze: @burohappold.

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.