W dniach 13-14 czerwca Wojewódzki Szpital ZZOS Chorób Płuch i Gruźlicy Wolica gościł II Międzynarodową konferencję „Rola Zielonych Szpitali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu”. Celem konferencji jest poruszenie tematu postępujących zmian klimatycznych oraz możliwych metod ich zapogiegania w ramach kompleksowych rozwiązań, które moga zostać wdrożone w insytucjach ochrony zdrowia. Co roku blisko 100 miliardów ton zasobów jest wprowadzanych na rynek, z czego tylko 8,6% jest odzyskiwana i przywracana do ponownego użytku . Obecny model konsumpcji opiera się na masowej produkcji dóbr, szybkiej sprzedaży, ograniczonym czasowo użytkowaniu, a następnie pozbyciu się wyrobu przez użytkownika końcowego. W ten sposób cenne zasoby są wyczerpywane i często kończą jako odpady zanieczyszczając środowisko. Ten linearny model konsumpcji nazywany jest przez Fundację Ellen McArthur modelem Take – Make – Waste. Co ważne, w modelu tym nie tylko produkt na końcu swojej żywotności trafia na wysypisko, ale również marnotrawiony jest cały wysiłek i energia włożone w jego produkcję, działania marketingowe, sprzedaż, a także transport. W opozycji stoi cyrkularny model konsumpcji, nazywany przez Fundację: Take – Make – Use – Reuse. W tym modelu, gdy nadchodzi termin użytkowania, produkt zabierany jest od konsumenta i poddawany – jako całość lub jego poszczególne części – renowacji i recyklingowi, a następnie z powrotem wprowadzany do użytkowania. To podejście nie powinno omijać również rozwiązań tworzonych do stosowania w opiece zdrowotnej. Dla placówek medycznych cyrkularne rozwiązania to szansa na korzystanie z wysokiej jakości najnowocześniejszych technologii przy jednoczesnej optymalizacji kosztów działalności podmiotu leczniczego i dbałości o środowisko. Dodatkowo, warto zauważyć, że w celu większej dbałości o środowisko tworzone są dedykowanie inicjatywy samoregulacyjne, mobilizujące producentów urządzeń medycznych do odpowiedzialnego projektowania swoich rozwiązań.
COCIR w porozumieniu z Komisją Europejską wypracował schemat postępowania w zakresie ekoprojektowania sprzętu do obrazowania medycznego. Owocem tego jest stworzenie dedykowanej metodologii do projektowania sprzętu medycznego spełniającego rygorystyczne kryteria środowiskowe przez całe życie produktu. Na podstawie tej metodologii np. Philips buduje nowe systemy medyczne i przygotowuje specjalne Ekopaszporty, w których podsumowuje najważniejsze benefity środowiskowe dla danego urządzenia/rozwiązania w różnych kategoriach np. wydajność energetyczna, ciężar, cyrkularność itd.
Royal Philips jest wiodącym dostawcą w obszarze technologii medycznych, która koncentruje się na poprawie zdrowia i samopoczucia ludzi poprzez znaczące innowacje. Innowacje firmy Philips skoncentrowane na pacjentach i wykorzystują zaawansowaną technologię oraz dogłębną wiedzę kliniczną i konsumencką w celu dostarczania produktów konsumenckich oraz profesjonalnych rozwiązań zdrowotnych dla świadczeniodawców opieki zdrowotnej i ich pacjentów, zarówno w placówce medycznej, jak i w środowisku domowym. Firma z siedzibą w Holandii, jest liderem w diagnostyce obrazowej, ultrasonografii, terapii obrazowej, monitorowaniu i informatyce medycznej, a także w zdrowiu konsumenckim (pielęgnacji damskiej i męskiej, szczoteczek sonicznych oraz opieki nad mamą i dzieckiem). Philips wygenerował w 2022 r. sprzedaż w wysokości 17,8 mld EUR i zatrudnia około 77 000 pracowników, prowadząc sprzedaż i świadcząc usługi w ponad 100 krajach.
Strona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.
Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?