Nowatorska metoda leczenia bólu już dostępna w Polsce!


Termoablacja ultradźwiękowa – to szansa na znaczne polepszenie jakości życia chorych cierpiących na bolesne przerzuty nowotworowe do kości. Cała procedura trwa zaledwie 30 minut, a efekt przeciwbólowy pacjent odczuwa już po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu. Specjaliści zgodnie podkreślają - to przełom w leczeniu bólu. Taki zabieg odbył się w Polsce po raz pierwszy, w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

 

- Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka. Dzięki terapii z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 procent, co znacznie polepsza komfort życia chorego. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa zaledwie 30 minut, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Efekt przeciwbólowy pojawia się bardzo szybko, zwykle po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu – wyjaśnia Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie, które prowadzi badania nad nieinwazyjnymi metodami terapeutycznymi.


W rzeszowskim szpitalu PRO-FAMILIA procedurze poddała się 38-letnia pacjentka, u której kilka lat temu lekarze wykryli raka piersi. Pomimo interwencji chirurgicznej, po upływie dwóch lat od operacji, ponownie zdiagnozowano chorobę. Przerzuty pojawiły się m.in. w kościach, dając objawy bólowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Zabieg przeprowadzono 18 stycznia br. i zakończył się pełnym sukcesem.  Pomimo tego, że zabieg nie jest refundowany przez NFZ, szpital chce wykonywać go bezpłatnie – w ramach grantu naukowego.

15 stycznia 2017

Innowacyjne leczenie bólu najnowsza metoda jest  bezoperacyjna i całkowicie nieinwazyjna.
-Podczas termoablacji ultradźwiękowej używany jest sprzęt, który wykorzystuje technikę High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Zabieg polega na tym,  że skupiona wiązka energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy kierowana jest na chory obszar wewnątrz ciała pacjenta.
W przypadku leczenia bolesnych przerzutów do kości, naszym celem są zakończenia nerwowe wokół guza, które chcemy zniszczyć.  Efekt  znaczne zniesienie dolegliwości bólowych. Należy przy tym dodać, że zdrowe tkanki nie zostają naruszone. Dzieje się tak, ponieważ cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym poprzez mapy temperatur, które uzyskiwane są za pomocą rezonansu magnetycznego, co zapewnia wysoką skuteczność zabiegu, bezpieczeństwo i pełną kontrolę zabiegu –
podkreśla Magdalena Pyka.

Do najczęstszych nowotworów, które mogą dawać przerzuty do kości należą m.in. rak prostaty (80%), rak płuca i rak piersi (50%), rak nerki, rak jajnika, rak tarczycy oraz rak żołądka.

 

Szerokie zastosowanie termoablacji termoablację ultradźwiękową można  stosować również w leczeniu innych chorób. Ponad dwa lata temu, Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA  wykonał pierwszy w Polsce nieinwazyjny zabieg termoablacji ultradźwiękowej w kierunku leczenia mięśniaków macicy. Od tamtej pory przeprowadzono z sukcesem ponad 170 takich zabiegów.

 

Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA od 2014 r. współpracuje z firmą Philips w zakresie  stosowania nieinwazyjnych metod terapeutycznych z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oraz techniki HIFU, stale udoskonalając tą nowatorską metodę leczenia. Dzięki zaangażowaniu i skuteczności przeprowadzonych zabiegów szpital stał się ośrodkiem referencyjnym dla firmy Philips w zakresie termoablacji mięśniaków macicy. PRO-FAMILIA regularnie gości i szkoli w tym zakresie lekarzy z całego świata, a dokonane osiągnięcia prezentowane są na najważniejszych konferencjach medycznych na świecie.

Philips HIFU
Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA otwarty w 2011 roku w Rzeszowie należy do największych i najnowocześniejszych placówek medycznych w Polsce (4. miejsce w ogólnopolskim rankingu najlepszych szpitali w Polsce “Bezpieczny Szpital” - Rzeczpospolita 2016, stajać się tym samym najlepiej ocenioną placówką prywatną w kraju). Szpital w ramach kontraktu z NFZ z sukcesem realizuje świadczenia medyczne na nowoczesnych oddziałach: ginekologii i położnictwie, neonatologii z intensywną opieką medyczną noworodka, pediatrii,  urologii, chirurgii i okulistyce. Ponadto pacjentom oferuje opiekę również na prywatnych oddziałach:   ortopedii, chirurgii plastycznej oraz nowoczesnej pracowni endoskopowej. Nieodłączną częścią szpitala jest Centrum Badawczo-Rozwojowe, które realizuje badania nad nieinwazyjnymi metodami terapeutycznymi – to właśnie tu ponad dwa lata temu odbył się pierwszy w Polsce zabieg termoablacji ultradźwiękowej mięśniaków macicy, a w styczniu b.r.   innowacyjne leczenie bólu przerzutów nowotworowych do kości z wykorzystaniem tej samej metody. Jesienią 2015 roku Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA został otwarty również w Łodzi. Więcej na: www.pro-familia.pl

Więcej informacji:

Anna Żur

Communication Manager

Philips CEE

Tel: +48 692 293 441

Email: anna.zur@philips.com

 

Dominika Czapkowska
Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA
tel. 531 530016
e-mail: dominikaczapkowska@gmail.com

Royal Philips

Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) to wiodący dostawca technologii medycznych, którego misją jest poprawa ludzkiego zdrowia i umożliwienie osiągania lepszych wyników na każdym etapie podróży pacjenta – od zdrowego stylu życia i profilaktyki po diagnostykę, leczenie i opiekę domową. Philips wykorzystuje zaawansowane technologie oraz szeroką wiedzę konsumencką i medyczną w opracowywaniu i dostarczaniu zintegrowanych rozwiązań informatycznych dla medycyny. Firma jest liderem w dziedzinie diagnostyki obrazowej, zabiegów monitorowanych obrazowo, systemów monitorowania pacjentów i informatyki medycznej, jak również zdrowia konsumentów i opieki domowej. W 2016 roku przychody ze sprzedaży produktów Philips w segmencie technologii medycznych wyniosły 17.4 miliardów euro. Firma zatrudnia około 71 000 pracowników w sprzedaży i usługach w ponad 100 krajach na całym świecie. Główna siedziba spółki mieści się w Holandii. Szczegółowe informacje na temat firmy Philips znajdują się pod adresem: www.philips.pl/healthcare