Centrum prasowe | Polska

mar 16, 2018

Zadbaj o lepszy sen


Przy okazji obchodów Światowego Dnia Snu (WSD) obchodzonego 16 marca przypominamy jak ważną rolę odgrywa dobra jakość snu w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Szacuje się, że na całym świecie ponad 100 milionów osób cierpi na obturacyjny bezdech senny (OBS), z czego 80%[1] nie zostało w tym kierunku zdiagnozowanych, a 30% doświadcza trudności w zasypianiu i utrzymaniu jakościowego snu[2]. Dobrej jakości sen jest podstawą do zachowania zdrowia, a tylko jedna trzecia osób, które cierpią z powodu problemów ze snem, szuka profesjonalnej pomocy[3]

 

Z tego powodu Philips, wiodąca firma działająca w sektorze technologii medycznych, zlecił badanie nt. jakości snu i związanym z nim nawyków. Harris Poll w imieniu firmy Philips przeprowadził je internetowo w lutym tego roku w 13 krajach, w tym w Polsce, łącznie na grupie 15 000 dorosłych osób. Efektem badania jest raport “Lepszy Sen. Lepsze Zdrowie. Globalne spojrzenie na problem niedoboru snu”.

Sen jest podstawą zdrowego stylu życia. To jak dobrze i jak długo spaliśmy poprzedniej nocy, to najważniejsza zmienna określająca, jak się czujemy następnego dnia.

dr David White

dyrektor ds. Medycznych w firmie Philips Sleep and Respiratory Care

Przy okazji obchodzonego 16 marca Światowego Dnia Snu (WSD) Philips prezentuje wyniki badania i przypomina jak ważną rolę odgrywa dobra jakość snu w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Philips wykazały, że nadal nie traktujemy snu priorytetowo. Co prawda większość dorosłych osób na całym świecie (67%) uważa, że ​​sen ma wpływ na ogólny stan ich zdrowia i samopoczucie, ale już poczucie winy za nieregularne (tj. 3-4 razy w tygodniu) ćwiczenia (49%) lub nieodpowiednie odżywianie (42%) znacznie przewyższały poczucie winy z powodu nieutrzymywania dobrych nawyków związanych ze snem (29%). Co ciekawe, bardziej winne z powodu złych nawyków związanych ze snem były osoby z młodszej grupy wiekowej 18-24.

 

Badanie pokazało również, że na drodze do dobrego snu spotykamy kilka barier. Po pierwsze 6 na 10 osób potwierdziło, że cierpi na jakiś problem zdrowotny, który wpływa na ich sen, jedna czwarta dorosłych zgłosiła bezsenność, a co piąta przyznała się do chrapania. Ponadto w ciągu ostatnich 3 miesięcy problemy ze snem z powodu zmartwień miało 58% osób, a 26% z powodu wszechobecnej technologii. Efekt? Po źle przespanej nocy wyglądamy na zmęczonych (46%), jesteśmy nie w humorze i drażliwi (41%), brakuje nam motywacji (39%) i miewamy problemy z koncentracją (39%).

Światowy dzień snu

- Sen jest podstawą zdrowego stylu życia. To jak dobrze i jak długo spaliśmy poprzedniej nocy, to najważniejsza zmienna określająca, jak się czujemy następnego dnia- powiedział dr David White, dyrektor ds. Medycznych w firmie Philips Sleep and Respiratory Care. - Nieodpowiedni sen ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, w przeciwieństwie do ćwiczeń fizycznych czy diety. Przeprowadzone badanie pokazuje jednak, że pomimo świadomości, że sen jest ważny dla ogólnego stanu zdrowia, ludzie wciąż starają się rozwiązać problem w ten sam sposób, w jaki traktują ćwiczenia lub dietę. Im bardziej rozumiemy, jak sen wpływa na wszystko, co robimy, tym lepiej możemy dostosować nasz styl życia i znaleźć rozwiązania, które pomogą nam lepiej spać - dodał.

 

Na szczęście jesteśmy gotowi podjąć wysiłek - aż 77% wszystkich badanych próbowało wprowadzić usprawnienia w trosce o lepszy sen. Najczęściej było to słuchanie kojącej muzyki, wprowadzenie stałego harmonogramu zasypiania i budzenia się, specjalistyczna pościel czy medytacja. Co ciekawe ankietowani z Polski i Chin za jedną z najlepszych metod uznali poprawę jakości powietrza (odpowiednio 33% i 31%).

 

Oprócz edukacji na temat znaczenia snu, Philips wprowadza również innowacyjne rozwiązania w zakresie snu oparte na badaniach klinicznych i danych - od rozwiązań klinicznych zaprojektowanych w celu lepszego radzenia sobie z bezdechem sennym, aż po nowoczesne technologie wspomagające naturalne budzenie się.

O spółce Royal Philips

Royal Philips to lider branży technologii medycznych. Misją firmy jest poprawa stanu zdrowia ludności, którą osiąga poprzez kompleksową opiekę opartą na: zdrowym trybie życia, profilaktyce, diagnostyce, leczeniu, a także opiece domowej nad pacjentem. Philips wykorzystuje zaawansowaną technologię, dogłębne analizy kliniczne oraz spostrzeżenia konsumentów aby dostarczyć zintegrowane rozwiązania. Firma, z główną siedzibą w Holandii, jest liderem w obszarze diagnostyki obrazowej i opartego na niej leczenia, monitorowania stanu zdrowia pacjentów, informatyki medycznej, a także w dziedzinie zdrowia konsumentów i opieki domowej. 

 

Sprzedaż produktów Philips z portfolio technologii zdrowotnych, osiągnęła w 2016 roku wartość 17,4 mld euro. Firma w tym czasie zatrudniała około 71 000 pracowników, oferując swoje produkty i usługi w ponad 100 krajach na całym świecie.


Informacje na temat firmy Philips można znaleźć na www.philips.pl/healthcare i www.philips.com/newscenter.

Więcej informacjiMniej informacji

Tematy

Kontakt

ewa piaseczna

Ewa Piaseczna – Spitaleri

Brand & Communication Manager Komunikacja korporacyjna oraz profesjonalna opieka zdrowotna

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Udostępnij w mediach społecznościowych

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.

Wchodzisz na polską stronę Philips Healthcare
Please select the checkbox

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.

Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?