– Innowacje w medycynie, zwłaszcza te związane z telemedycyną i e-zdrowiem, to ogromna szansa dla przeciążonej służby zdrowia. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, ograniczoną liczbę personelu medycznego i miejsc w szpitalach, konieczne jest wprowadzanie nowych rozwiązań, które usprawnią proces leczenia - od diagnostyki, poprzez hospitalizację, na opiece nad pacjentem w domu kończąc. - mówi agencji Newseria Biznes Reinier Schlatmann, prezes Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Jak podkreśla, dzisiejsza sytuacja epidemiczna jeszcze bardziej uwydatnia korzyści płynące z wykorzystania nowych technologii medycznych, choć i bez niej rozwój w tym obszarze postępował z roku na rok. Obecne jednak znacznie zyskał na dynamice.
Telemedycyna to obecnie jedna z innowacji o największym potencjale rozwoju. Obok sztucznej inteligencji, analizy danych, onkologii obliczeniowej, czy medycyny personalizowanej, stanowi wiodący trend w ochronie zdrowia. Telemedycyna jest jednym z głównych obszarów, na których swoją działalność skupiać będzie Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu.
Powstająca na terenie kampusu Politechniki Śląskiej w Zabrzu inwestycja jest warta prawie 100 mln zł. W ramach przyszłej działalności Centrum, prowadzone będą prace nad rozwojem innowacyjnych technologii badawczych i produkcyjnych, a także nad wzmocnieniem potencjału badawczego w zakresie inżynierii biomedycznej. Innowacje skoncentrowane będą na badaniach nad sztuczną inteligencją, telemedycyną oraz informatyką kliniczną.
– Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu wyposażone zostanie w zaawansowane technologicznie laboratoria, dające możliwość rozwoju technologii wspierających medycynę i sport na światowym poziomie – mówi prof. dr hab. inż. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. – W tym projekcie szczególnie cieszy nas udział strategicznego partnera - firmy Philips, światowego lidera w zakresie nowych technologii medycznych. Wkład Philips w ten projekt to 20 mln zł, w dużej mierze w postaci przekazywanych nam technologii. – dodaje Gzik.
Na technologie te składają się zaawansowane platformy informatyczne, które będą wykorzystywane w badaniach, rozwoju i innowacjach na rzecz integrowania chociażby diagnostykki medycznej, pozwalającej lekarzom na podejmowanie szybszych i trafniejszych decyzji, dotyczących procesu leczenia pacjenta.
- Dla firmy Philips możliwość współpracy z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej to istotne wyróżnienie. Dzięki współdziałaniu ze śląskimi naukowcami mamy realny wpływ na rozwój polskiej nauki w obszarze technologii medycznych. Powstanie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu stanowi kolejny krok na tej drodze.- dodał Reinier Schlatmann.
Centrum będzie kompleksem złożonym z 11 nowoczesnych laboratoriów, które pozwolą specjalistom rozwijać technologie m.in. w zakresie telemedycyny (w tym telediagnostyki, telerehabilitacji i teleopieki), wirtualnej rzeczywistości, robotyki, inżynierii biomedycznej i materiałowej, biomechaniki, diagnostyki i wspomagania działania służb medycznych. Inwestycja, której generalnym wykonawcą jest Mostostal, ma zostać ukończona w ciągu 15 miesięcy.