Podczas gdy niektóre kraje zdają się wychodzić z pandemii, kryzys związany z COVID-19 przyczynia się do istotnej zmiany sposobu myślenia. Zdrowie oraz opieka zdrowotna słusznie stały się głównym priorytetem dla światowych przywódców, a zdrowa planeta podstawą wszystkich działań ukierunkowanych na zdrowszy i bardziej zrównoważony świat.
Według raportu Global Risks Report, opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, problemy społeczne, gospodarcze i środowiskowe są ze sobą ściśle powiązane, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwypukliła tą zależność. Po raz pierwszy w 10-letniej historii badania będącego podstawą raportu, respondenci wskazując na największe zagrożenia z największym prawdopodobieństwem wystąpienia, w pierwszych pięciu punktach wskazali na te, związane ze środowiskiem naturalnym. Coraz częściej podkreślany jest także ogromny wpływ ludzi na zmiany klimatu. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Harvarda pokazuje, że ludzie zamieszkujący bardziej zanieczyszczone regiony w większym stopniu dotknięci są koronawirusem niż ci, którzy żyją w czystszych zakątkach świata, a badanie, opublikowane w czasopiśmie medycznym „The Lancet” przewiduje, że w wyniku zmian klimatu do 2050 roku umrze 500 tys. ludzi.
Na szczęście ogólna wiedza odnośnie ścisłej i bezpośredniej zależności pomiędzy naszym zdrowiem, a klimatem rośnie. Oba zagadnienia wymagają jednak szczególnej uwagi i działań.
Kryzys związany z COVID-19 uwydatnia wzajemne powiązania w naszym świecie. Zmusza nas także do uznania potrzeby lepszego przygotowania ludzi — zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących — oraz naszej planety na zagrożenia związane z ryzykiem zdrowotnym i zmianami klimatu. Istnieje także druga, strona obecnej sytuacji. Dostrzegliśmy mianowicie, że zakrojona na szeroką skalę odpowiedź na globalny kryzys jest możliwa, pod warunkiem, że wszyscy się w nią zaangażujemy. Taka współpraca stanowi jedyny sposób na przetrwanie i radzenie sobie w przyszłości z bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym i klimatycznym