Centrum prasowe | Polska

sty 20, 2023

„Zieloność” w szpitalach się opłaca


Czasopismo „The Lancet” określiło zmiany klimatu mianem największego zagrożenia zdrowotnego XXI wieku. Globalne statystyki potwierdzają, że ponad 3 miliona przedwczesnych zgonów rocznie spowodowanych jest zanieczyszczeniami powietrza. Z jednej strony do placówek medycznych trafiają pacjenci ze schorzeniami wywołanymi m.in. przez zmiany klimatyczne, z drugiej zaś sektor ochrony zdrowia sam przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, generując ok. 4,4 proc. globalnych emisji CO2. Jest więc wiele do zrobienia i na szczęście świadomość konieczności podjęcia działań prośrodowiskowych wśród liderów polskiej ochrony zdrowia jest coraz wyższa.

 

Jak pokazuje raport Future Health Index z 2022 roku, zrównoważony rozwój pozostaje na szczycie listy priorytetów liderów opieki zdrowotnej. Choć w ubiegłym roku wielu respondentów spodziewało się, że zyska on na znaczeniu, to zaledwie 2% wskazywało kwestie środowiskowe jako jeden z głównych priorytetów. Obecnie odsetek ten wzrósł do 30%, znacznie przewyższając globalną średnią, która wynosi 24%. 

charts image

Do tego wzrostu może przyczyniać się zarówno świadomość problemów związanych ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska, jak i rosnące ceny energii, które pociągają za sobą konieczność optymalizacji kosztów w szpitalach i placówkach zdrowotnych.

 

– Zauważyliśmy, że praktycznie każde działanie proekologiczne daje wymierne korzyści ekonomiczne. Jest to szczególnie ważne dla dyrektorów jednostek publicznych, ponieważ patrzy się na nasz wynik finansowy. Tak więc jest to bardzo duży atut, który wspiera podejmowanie proekologicznych działań – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy, który został uznany za pierwszy w Polsce zielony szpital.

 

Ponad 70 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w sektorze ochrony zdrowia pochodzi z łańcucha dostaw, czyli np. produkcji i transportu leków, urządzeń medycznych czy wyżywienia i wyposażenia dla szpitali – pokazuje raport „Zielone szpitale”, opracowany przez UN Global Compact Network Poland i firmę Philips. Wynika z niego również, że opieka zdrowotna jest w tej chwili bardziej obciążająca dla środowiska niż np. przemysł lotniczy czy stoczniowy, a w scenariuszu business as usual, czyli bez działań na rzecz klimatu, bezwzględne emisje opieki zdrowotnej będą rosły, sięgając 6 gigaton CO2 rocznie do 2050 roku.

 

Ten wzrost emisji z sektora opieki zdrowotnej można by obniżyć aż o 70 proc., gdyby kraje będące sygnatariuszami Porozumienia Paryskiego realizowały zawarte w nim zobowiązania.

– Jak pokazuje Global Sustainability Index, Polska niestety nie jest w czołówce państw, które potrafią skutecznie zarządzać kwestiami zanieczyszczenia środowiska. Mamy wiele do zrobienia, żeby znaleźć się bliżej czołówki, żeby zmniejszyć ilość generowanych gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, również w sektorze ochrony zdrowia – mówi Michał Kępowicz, członek zarządu Philips Polska i dyrektor ds. relacji strategicznych i market access w Philips Healthcare CEE.

 

Polska plasuje się na 109. miejscu rankingu Global Sustainability Index, z liczbą 48 tys. przedwczesnych zgonów rocznie spowodowanych chorobami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza. Każdego roku w Polsce powstaje też ok. 44 tys. ton odpadów medycznych, które stanowią poważny problem środowiskowy.

 

W opinii ekspertów proces transformacji ochrony zdrowia powinien się zacząć właśnie od szpitali, których większość jest wysoce energochłonna i niewydajna energetycznie. Wynika to m.in. z faktu, że średnio co piąty polski szpital ma ponad 70 lat i wymaga głębokiej termomodernizacji, a specjalistyczne wyposażenie wymaga dodatkowego zużycia energii i chłodzenia.

 

– Są już w Polsce szpitale, które do problemu poprawy efektywności energetycznej podeszły na poważnie. Robiły to z jednej strony ze względu na poszanowanie środowiska, ale z drugiej – szukały sposobu na wygenerowanie oszczędności – mówi Michał Grzybowski, prezes Philips Polska, który był jednym z gości podcastu Szpital na OIOM-ie. Cały odcinek poświęcony idei „zielonych szpitali” jest dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=aWD4LqgWxmI 

 

Wiele placówek medycznych w Polsce podjęło decyzję o założeniu instalacji fotowoltaicznych, np. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie montując jedną z największych instalacji dachowych, generuje ogromne oszczędności oraz znacząco redukuje wytwarzanie CO2. Natomiast Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy dzięki kompleksowym działaniom stał się pierwszą placówką medyczną w Europie Środkowo-Wschodniej, która dołączyła do ogólnoświatowej sieci Global Green and Healthy Hospitals (GGHH)

 

– Nasz zespół zwrócił uwagę, że mamy zaawansowany system komputerowy, ale dalej przesyłamy informacje na papierze. Natychmiast to zweryfikowaliśmy i okazało się, że wykorzystanie papieru udało się zmniejszyć o prawie 80 proc. – mówi Sławomir Wysocki.

 

- Jest mnóstwo działań, które można podjąć, żeby dokonać zielonej transformacji i stać się zielonym szpitalem. Jednym z nich jest termomodernizacja, ale trzeba też pomyśleć o urządzeniach, które znajdują się w szpitalu i pobierają znaczne ilości energii. To powoduje, że koszty są wielokrotnie wyższe niż w przypadku nowszych technologii i urządzeń nowej generacji – mówi Michał Kępowicz.

 

Według ekspertów transformacja polskich szpitali powinna mieć charakter kompleksowy i obejmować m.in. wymianę źródła ciepła i oświetlenia na bardziej energooszczędne, termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków, cyfryzację i modyfikację łańcuchów dostaw dla szpitali tak, aby były bardziej zrównoważone oraz wiele innych.

 

Materiał powstał na podstawie artykułu https://biznes.newseria.pl/news/polskie-szpitale-chca,p994612408 

O Philips  


Philips to wiodący dostawca technologii medycznych, którego misją jest poprawa zdrowia osiągana poprzez kompleksową opiekę nad pacjentem, począwszy od zdrowego trybu życia, profilaktyki, po diagnostykę, leczenie i opiekę domową. Philips wykorzystuje zaawansowane technologie, analizy kliniczne oraz doświadczenia swoich partnerów, aby dostarczyć zintegrowane rozwiązania dla sektora ochrony zdrowia. Firma ma siedzibę główną w Holandii i jest liderem w obszarze diagnostyki obrazowej oraz opartego na niej leczenia, monitorowania stanu zdrowia pacjentów, informatyki medycznej, a także w dziedzinie zdrowia konsumentów i opieki domowej. Informacje na temat firmy Philips można znaleźć na www.philips.pl
Więcej informacjiMniej informacji

Tematy

Kontakt

ewa piaseczna

Ewa Piaseczna – Spitaleri

Brand & Communication Manager Komunikacja korporacyjna oraz profesjonalna opieka zdrowotna

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Udostępnij w mediach społecznościowych

Zasoby multimedialne

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.

Wchodzisz na polską stronę Philips Healthcare
Please select the checkbox

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.

Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?