Najpopularniejsza na świecie odmiana kawy. Rośnie na terenie Ameryki Środkowej i Południowej, na zachodnim wybrzeżu Afryki i na wybranych obszarach Azji. Do uprawy odmiany Arabica konieczne są określone warunki glebowe, duża wysokość (600-2000 metrów nad poziomem morza) i właściwa równowaga ciepła i wilgotności.
Pojęcie odnosi się do osoby, która ukończyła specjalne szkolenie z zakresu przygotowywania i serwowania różnych rodzajów kawy. Słowo pochodzi z języka włoskiego i oznacza barmana.
Certyfikat potwierdzający, że kawa była uprawiana na zacienionym obszarze, pod koronami lasu deszczowego. Taka uprawa chroni lasy deszczowe przed wycinaniem pod uprawę krzewów — krzewy uprawiane w taki sposób stanowią schronienie dla bardzo nielicznych gatunków ptaków.
Zapach, aromat, woń i posmak towarzyszące świeżo zaparzonej kawie.
Dojrzały owoc kawowca. Nasiona kawowca po wydobyciu ich z owocu stają się zielonymi ziarnami kawy.
Kawę, z której usunięto co najmniej 97% naturalnie występującej w niej kofeiny, określa się mianem kawybezkofeinowej. Łagodny stymulant jest wydobywany z zielonych (niepalonych) ziaren kawy. Choć istnieje kilka różnych metod pozwalających uzyskać taki rodzaj kawy, to wszystkie z nich wykorzystują wodę.
Metoda parzenia, w której kawa mielona jest zalewana gorąca wodą wewnątrz filtra. Następnie zaparzona kawa spływa za sprawą grawitacji przez filtr do dzbanka lub filiżanki.
Metoda używana do suszenia owoców kawowca poprzez wystawienie ich na słońce lub użycie suszarki mechanicznej. Następnie należy wyjąć ziarno z jego twardej, pomarszczonej łupiny (ręcznie lub mechanicznie).
Określa, ile kawy zostaje wydobyte przez wodę podczas parzenia. Na optymalne wydobycie wpływa szereg czynników, m.in. czas parzenia, temperatura i stopień zmielenia kawy. Kawa określana jako wydobyta w niewystarczającym stopniu może mieć kwaśny posmak, podczas gdy kawa, w której miało miejsce nadmierne wydobycie, może mieć posmak gorzki.
Certyfikat Fair Trade stanowi element ruchu społecznego mającego na celu podnoszenie dochodu i standardów życia drobnych rolników na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Ruch ma również na celu promowanie równowagi ekologicznej i ochrony środowiska.
Mocha to wysokiej jakości ziarna z występującego w Jemenie drzewa kawy Arabica. Nazwa pochodzi od portowego miasta Mocha, które od XV do XIX wieku było dobrze prosperującym eksporterem kawy. Nie należy mylić nazwy odmiany ze znaną pod tą samą nazwą kawą o smaku czekoladowym.
Certyfikat produktu organicznego gwarantuje, że kawa nie została wystawiona na działanie herbicydów, pestycydów, środków owadobójczych ani produkowanych na rynek komercyjny sztucznych nawozów.
Dozownik pary używany do spieniania mleka.
Owoce kawowca mają zwykle po dwa ziarna. Od czasu do czasu na krzewie kawowca można jednak znaleźć owoc z jednym ziarnem, zwanym właśnie Caracoli, ziarnem groszkowym lub ziarnem perłowym. Ziarna te, znane ze swego doskonałego, intensywnego aromatu, są często oddzielane od reszty plonów i sprzedawane po wyższej cenie.
Element ekspresu do kawy wyposażony w koszyczek filtra, przytrzymujący ziarna kawy podczas parzenia.
Usuwanie miąższu i zewnętrznej skórki owoców kawowca w celu uzyskania dostępu do ziaren kawy w procesie przygotowania na mokro; ma miejsce bezpośrednio po zakończeniu zbioru owoców kawowca.
Międzynarodowa organizacja non-profit, której działania koncentrują się na utrzymywaniu bioróżnorodności i umożliwianiu utrzymania przedsiębiorstw i pracowników w warunkach równowagi ekologicznej. Kawa z pieczęcią tej organizacji pochodzi z gospodarstw i lasów objętych pieczą organizacji Rainforest Alliance lub zawiera składniki z nich pozyskiwane. O kawie takiej mówi się także, że jest uprawiana w zacienieniu, co wspiera życie fauny, w przeciwieństwie do kawy, której uprawa wymaga wycinania lasów.
Odmiana kawy pozyskiwanej z rośliny znanej jako kawa kongijska. Rośnie głównie na obszarach tropikalnych w Afryce i południowo-wschodniej Azji. Optymalne warunki wzrostu tej rośliny to wysokość 650 metrów nad poziomem morza i temperatura od 24º do 29ºC.
Nieduże urządzenie przypominające tłuczek służące do ubijania zmielonej kawy w kolbie ekspresu. Jego użycie daje gwarancję równomiernego przepływu gorącej wody przez kawę, co z kolei przełoży się na optymalne wydobycie aromatu.
Metoda parzenia kawy bez użycia filtra pozwalająca uzyskać mocny, aromatyczny napar. Drobno mieloną kawę gotuje się w naczyniu określanym mianem „cezve” wypełnionym wodą, zwykle z dodatkiem cukru. Następnie kawę przelewa się do niewielkich filiżanek. Przed rozpoczęciem picia czeka się, aż fusy osiądą na dnie.
Metoda używana do rozdzielania ziaren od miazgi z użyciem specjalnym maszyn rozcierających owoce kawowca na miazgę. Aby ułatwić wydobycie, owoce kawowca są najpierw namaczane w wodzie. Ziarna są następnie suszone w słońcu lub na mechanicznych suszarkach.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Stopnie palenia kawy - co oznaczają i jak wpływają na smak?
Zobacz więcej
Kawa — podstawowa terminologia
Zobacz więcej
Rodzaje ziaren kawy i zbiory
Zobacz więcej